Poslanci Úsvitu radí bývalý náměstek a dlouholetý člen ODS

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
6. 4. 2014 5:30
Jedním z asistentů poslance Karla Pražáka je František Mikeš. Bývalý náměstek na ministerstvu kultury za ODS.
František Mikeš
František Mikeš | Foto: www.mkcr.cz

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Je to svým způsobem paradox. Bývalý dlouholetý náměstek na ministerstvu kultury, pod něž svého času přímo spadaly církevní restituce, a kandidát ODS v loňských předčasných volbách František Mikeš teď pomáhá svému soupeři Karlu Pražákovi.

Ten se do Sněmovny dostal jako nestraník za hnutí Úsvit, partaji Tomia Okamury přitom právě restituce příliš nejdou pod nos.

Sám Pražák nezastírá, že jsou pro něj velmi cenné kontakty, které Mikeš během působení ve státní správě nasbíral. "Pomáhá mi se sjednáváním schůzek s různými lidmi. A protože má široký rozhled, tak se na něj obracím, abych byl připravený,“ nastiňuje poslanec, co je náplní Mikešovy činnosti.

"Když chtěl například vědět něco k návrhu zákona o státní službě od Jeronýma Tejce, tak jsem mu k němu udělal poznámky," přidává konkrétní příklad bývalý náměstek. "Sice už jsem v důchodu, ale jako právník, bývalý starosta a náměstek si myslím, že mám ještě ke spoustě věcí co říct. Samozřejmě lidem, kteří chtějí naslouchat," má jasno Mikeš.

"Chodili jsme spolu do školy"

"Pana Mikeše znám už od mládí, chodili jsme spolu do školy. Když byl náměstek, tak jsme spolu hodně komunikovali, protože jsem byl předseda sdružení majitelů domů v centru Českých Budějovic, kdy drtivá většina z nich je v památkové rezervaci," popsal Pražák deníku Insider své vztahy k Mikešovi.


Angažovat Mikeše jako svého poradce ho prý napadlo, když mu zbyla část z peněz, které zákonodárci dostávají právě na asistenty. Celkem jde až o 35 tisíc, kolik z toho jde Mikešovi, však Pražák neřekl.

Mikeš potvrzuje, že Pražákovi na nabídku kývl právě kvůli dlouholeté známosti. Označení asistent se ale brání. "Pan Pražák mě požádal o nějakou spolupráci, proto jsem se rozhodl zužitkovat znalosti a zkušenosti," vysvětluje. "Je to spíš spolupráce dvou lidí, kteří se znají a na spoustu věcí mají stejný názor," říká.

Bývalí politici asistenty? Vcelku normální

Přestože František Mikeš pomáhá členovi hnutí Úsvit, řady ODS opustit nehodlá. "Stále jsem a pořád budu v občanské demokratické straně," odmítá, že by v důchodu měnil stranickou knížku. Pražáka ani nelanaří, aby posílil řady občanských demokratů. "Pokud vím, tak pan Pražák už v minulosti v ODS byl," podotýká.

Že poslanci své asistenty rekrutují z řad lidí, kteří za sebou mají historii ve státní správě nebo politice, přitom není nijak neobvyklé. Dalšímu z poslanců Úsvitu, Jiřímu Štětinovi, pomáhá bývalý kolega z Věcí veřejných Petr Skokan. Jaroslavu Foldynovi z ČSSD potom asistuje exministr zahraničí Jan Kavan.

Už dříve se psalo i o bývalé hejtmance Ústeckého kraje Janě Vaňhové. Ta pomáhala (a stále pomáhá) dalšímu sociálnímu demokratovi Jaroslavu Krákorovi. Ten bez obalu přiznal, že Vaňhovou vede jako svou asistentku kvůli kartičce, která jí zajišťuje vstup do Sněmovny.  Podobně to prý dělají i další jeho kolegové. 

 

Právě se děje

Další zprávy