Poslanci oceňují doporučení BIS. Hnutí ANO vadí, že jí má klesnout rozpočet

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 10. 2023 16:46
Poslanci oceňují doporučení BIS. Hnutí ANO vadí, že jí má klesnout rozpočet

Poslanec Ondřej Kolář (TOP 09) hodnotí kladně práci Bezpečnostní informační služby (BIS), v reakci na její dnešní zveřejnění výroční zprávy za loňský rok oceňuje také srozumitelná doporučení kontrarozvědky. Místopředsedu sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS Roberta Králíčka (ANO) znepokojuje, že má tajná služba podle návrhu rozpočtu přijít příští rok oproti letošku o víc než 70 milionů korun. Hospodařit má se zhruba 2,15 miliardami korun. Politici to uvedli na dotaz ČTK.

Šéf komise pro kontrolu BIS Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) nepovažuje za nic překvapivého zmínky BIS o Rusku a Číně. "Jedná se o dlouhodobé trendy. Rusko bylo samozřejmě tvrdě zasaženo vyhoštěním diplomatů, přičemž mnozí byli důstojníci tajných služeb s diplomatickým krytím. O to aktivnější jsou pokusy narušit kybernetickou bezpečnost," napsal Bělobrádek ČTK. Práci kontrarozvědky hodnotí jako výbornou. "Je brána i mezinárodní komunitou jako služba spolehlivá a výkonná," doplnil.

Člen sněmovní komise Kolář napsal, že práci BIS hodnotí jednoznačně kladně. "Jsem rád, že doba, kdy byly závěry a doporučení kontrarozvědky zesměšňovány, je pryč, a to, co BIS dělá, je bráno vážně," uvedl. V souladu s konstatováními BIS považuje za bezprostřední hrozbu Rusko. "Jsme s ním v hybridní válce. To nemůže snad nikdo příčetný dnes rozporovat," konstatoval.

Je rád, že se čím dál víc upozorňuje i na nebezpečí ze strany Číny. "A že BIS dokáže i vydat srozumitelná a pochopitelná doporučení, jak se čínskému vlivu bránit," uvedl. Také Králíček zmínil, že Čína je podle jeho názoru do budoucna větším rizikem než Rusko. "Výroční zpráva BIS navazuje na trendy bezpečnostních rizik z předchozích let," shrnul.

Králíček také upozorňuje na pasáže výroční zprávy týkající se dezinformačních kampaní a hrozby pašování zbraní, kterou podle BIS podobně jako další konflikty přináší válka na Ukrajině. "V kontextu nejen těchto rizik mě proto znepokojuje návrh rozpočtu BIS na rok 2024, který je o zhruba 70 milionů korun nižší než tento rok," uvedl. V době nárůstu celosvětových bezpečnostních incidentů to může vést k ohrožení vnitřní bezpečnosti ČR, doplnil. Vláda by podle něj měla vnitřní bezpečnosti věnovat stejnou pozornost jako vnější.

Člen sněmovního bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD) vedle pasáží o Rusku či Číně připomněl také zmínky o průmyslové špionáži či náboženském extremismu. Za klíčové považuje, aby BIS své poznatky vhodně používala a spolupracovala s příslušnými orgány. "Bohužel se ocitáme v jiném světě. Dny, měsíce a roky pohody minuly. Je to výzva i pro BIS, aby ty hrozby efektivně zachycovala a předávala oprávněným adresátům," uvedl. Pokles rozpočtu podle něj především nesmí ohrozit provoz BIS. Vláda by v nynější situaci ve světě neměla šetřit v případě ministerstva vnitra ani dalších bezpečnostních institucí, dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy