Poslanci chtějí mít svého zástupce ve výběrové komisi pro Šlachtu

ČTK ČTK
31. 8. 2016 18:35
Podle sněmovního rozpočtového výboru by se členem výběrové komise, jež vybere nového náměstka generálního ředitele celní správy pro pátrání, by se měl stát i zástupce výboru. Generální ředitel celní správy Milan Poulíček s tím souhlasí. Rozpočtový výbor se ve středu situací v celní správě zabýval víc než hodinu.
Robert Šlachta
Robert Šlachta | Foto: ČTK

Praha - Sněmovní rozpočtový výbor navrhuje, aby se členem výběrové komise, která má vybrat nového náměstka generálního ředitele celní správy pro pátrání, stal i vybraný zástupce rozpočtového výboru. Poslanci to odhlasovali po středeční debatě výboru k situaci v celní správě, k níž si přizvali mimo jiné ministra financí Andreje Babiše (ANO). Novým náměstkem se má stát bývalý šéf policejního protimafiánského útvaru Robert Šlachta. Generální ředitel celní správy Milan Poulíček má k tomuto návrhu vstřícný postoj.

Návrh na toto usnesení vznesl poslanec Karel Fiedler (Řád národa) a hlasovalo pro něj 11 poslanců. "Já s tím nemám vůbec problém. Naopak, aby bylo zřejmé, že to výběrové řízení je korektní a je udělané tak, jak má být, tak nejsem vůbec proti," řekl Poulíček novinářům. Šlachta bude funkcí nejprve pověřen, a to po dobu, dokud potrvá výběrové řízení.

Náměstkyně ministra Alena Schillerová poslancům řekla, že výběrové řízení bylo vypsáno už loni v prosinci, několikrát se prodlužovalo, protože se do něj nikdo nepřihlásil. "On to totiž není žádný med, tato funkce," poznamenala.

Rozpočtový výbor se ve středu situací v celní správě zabýval víc než hodinu. Jeho předseda Václav Votava (ČSSD) toto téma nastolil kvůli tomu, že už dříve správu opustilo téměř celé její vedení a nad touto situací vyjádřil znepokojení. Chtěl také vědět, jak je to s rozšířením pravomocí správy i na vyšetřování daňových deliktů. Babiš ujišťoval, že celní správa funguje velmi dobře a vykazuje úspěchy.

Situaci u celníků naopak kritizoval předseda opoziční TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Citoval mimo jiné z anonymního dopisu, který podle něj rozeslali zástupci několika výrobních firem mimo jiné ministru financí a v němž nynější praxi celní správy tvrdě kritizují. Řekl mimo jiné, že ministerstvo podle něj změnilo fungující servisní organizaci, celní správu, v represivní orgán. Praktiky celníků v poslední době označil za "buzeraci".

"Já myslím, že celní správa funguje dobře. A víceméně to bylo klasické vystoupení koalice ČSSD - Kalousek proti Babišovi. Kalousek navíc byl podle mě - trošku už měl v sobě alkoholu, takže to vystoupení já nemůžu brát vážně," řekl po jednání novinářům Babiš.

"Jsme svědky pokusu o vynášení předvolebních karet," řekl v debatě poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Poslanci také schválili další návrh, který vznesl Kalousek. V něm výbor žádá ministerstvo, aby do 30. listopadu předložilo materiál, ve kterém stanoví konkrétní cíle pro celní správu, kterým celní správa podpoří podnikatele v ČR v rámci celního kodexu EU.

Je dobře, že Robert Šlachta nastupuje do celní správy? Bude ho ovlivňovat Andrej Babiš? Novináři Daniel Kaiser a Jaroslav Spurný v duelu DVTV. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy