Studénka - K ročnímu výročí tragické železniční havárie ve Studénce, kdy před projíždějící mezinárodní rychlík spadl most, měl být hotový pomník obětem. Nebude. Lidé, kteří pomník chtějí, se totiž nemohou dohodnout, jak by měl vypadat.
Loni 8. srpna zemřelo při mimořádné havárii osm lidí, asi osmdesát jich bylo zraněno. Mezi oběťmi není nikdo ze Studénky, město nemělo na tragédii žádnou vinu. Přesto si chce neštěstí připomínat.
O podobě pomníku obětem se však nyní dohaduje starosta Ladislav Honusek s důchodcem Rudolfem Svobodou, který se tohoto úkolu iniciativně ujal.
Problémem nejsou peníze, ale to, kde pomník bude a jak bude vypadat. "Slíbili jsme, že pomník zaplatíme, a uděláme to, jen když se ve Studénce dohodnou," konstatoval mluvčí hlavního dodavatele nešťastné stavby ODS - Dopravní stavby Ostrava Jindřich Vaněk.
Chtěli jsme něco decentnějšího
Starosta připustil, že byl poněkud zaskočen, když Svoboda přišel s návrhem na pomník z betonu a kamene, který by měl být dlouhý čtyři metry.
"Má jít o jakési betonové monstrum. Podobné pomníky se za socialismu stavěly obětem druhé světové války," říká také jeden z obyvatel Studénky, jemuž redakce Aktuálně.cz slíbila anonymitu.
"Představovali jsme si něco menšího, něco decentnějšího. To, co pan Svoboda navrhuje, by se ani nevešlo na pozemek, který jsme na to chtěli poskytnout," říká starosta Studénky.
Dodal, že město zatím nic definitivně nezavrhlo. "Ve čtvrtek budeme mít jednání, na kterém se snad již dohodneme, jak bude pomník velký a na jakém pozemku bude stát," dodal řekl Aktuálně.cz starosta Studénky.
Monstrum z betonu
Rudolf Svoboda, kterého se neštěstí hluboce dotklo, je kvůli neshodám o památník roztrpčen.
Sám tehdy ve vlaku nebyl a nepřišel o nikoho blízkého. Od začátku ale organizuje pietní setkání, účastnil se schůzek postižených cestujících. Dodnes je s některými ve styku.
"Jsou lidé, kteří by na to, co se stalo, asi radši zapomněli. Ale měli bychom si to připomínat, protože se to může opakovat," řekl Svoboda, který také nechal vydláždit prostor, na kterém po neštěstí leželi mrtví.
Ať je to vidět z vlaku
Svoboda oslovil jistebnického akademického sochaře Miroslava Rybičku, aby udělal návrh. "Shodli jsme se, že by nemělo jít jen o důstojní pietní místo, ale o hodnotné uměleckého dílo," uvedl Rudolf Svoboda.
Jeho představa je, aby dílo bylo dobře vidět z projíždějících vlaků. On i sochař chtějí pomník zasadit přímo do náspu mostu.
"Kvůli nezodpovědnosti stavebních firem tady umřeli lidé. My jsme teď na černé listině, i když jsme to nezavinili. Mávnout nad tím rukou nemůžeme. Měla by být vidět lidská solidarita," řekl Svoboda.
Pomník zamýšlí také jako poděkování záchranářům, kteří vytahovali ze zdeformovaného vlaku raněné. U jmen obětí budou chybět příjmení. "Pozůstalí si to nepřejí," vysvětloval Svoboda.
Důchodce se chce o pomník zadarmo starat. Pokud se s vedením obce nakonec dohodne a získá i žádaný pozemek, který patří Správě železniční a dopravní cesty, položí ve Studénce 8. srpna 2009 alespoň základní kámen pomníku.
"Snad bude pomník hotový alespoň na Dušičky," řekl.