Polovina Čechů polyká nejméně jednou měsíčně léky na bolest, tvrdí průzkum

ČTK ČTK
30. 1. 2024 18:36
Polovina Čechů podle průzkumu společnosti Stada užívá nejméně jednou měsíčně léky na bolest, 15 procent lidí každý týden a pět procent denně. Často ale neznají dostatečně jejich účinky a rizika, uvedla dnes společnost v tiskové zprávě. Podobně se firma dotazovala v 16 zemích Evropy, proti průměru Evropy jsou výsledky Čechů horší.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Nejčastěji Češi léky tohoto typu používají na bolest hlavy, což deklarovalo 58 procent respondentů průzkumu, 46 procent lidí na bolesti zubů a 38 procent lidí na bolest zad. Zhruba pětina lidí používá léky na bolest při nachlazení nebo bolesti kloubů.

Téměř dvě třetiny lidí v průzkumu uvedly, že neznají hlavní vlastnosti kyseliny acetylsalicylové a přes 40 procent to podobně uvedlo u účinné látky paracetamolu.

"Téměř polovina Evropanů a 65 procent Čechů si není vědoma vlastností kyseliny acetylsalicylové často používané k léčbě bolestí hlavy, která ředí krev a může také ovlivnit účinnost jiných léků," uvedla společnost v tiskové zprávě. Látka je účinnou látkou například aspirinu nebo acylpyrinu. Paracetamolu lidé často chybně připisují protizánětlivé účinky.

V průzkumu v březnu a dubnu 2023 odpovídalo 32 tisíc respondentů ze 16 zemí, pro ČR byl reprezentativní vzorek dva tisíce lidí.

Některé léky koupíte i na benzinkách

Některé léky na bolest patří mezi takzvaně vyhrazená léčiva, která mohou pacienti zakoupit i mimo lékárny, například na benzinových stanicích nebo v drogeriích. Proti rozšíření jejich seznamu od letošního ledna 2024 se dnes vyjádřila Česká lékárnická komora (ČLnK). Výdej léků mimo lékárny považuje za riziko pro zdraví pacientů také proto, že je nevydávají lékárníci.

"Ti nejlépe znají léčivé látky, poradí s výběrem vhodného léku, případně upozorní na nevhodnost samoléčby," uvedl v tiskové zprávě komory její prezident Aleš Krebs.

Nově by mimo lékárny mohly být dostupné například léky proti alergii, k léčbě oparů, léky proti bolesti či překyselení žaludku. Jejich výrobci musí požádat o povolení Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), podle lékárníků by se mohly v obchodech objevit v jarních měsících tohoto roku.

U léků s paracetamolem by mohla větší dostupnost podle lékárníků vést k jejich nadužívání. "Každoročně se paracetamolem závažně předávkují tisíce lidí na celém světě. Vyskytuje se v různých lécích, což laik nemusí vědět. Hrozí u něho riziko předávkování, v nejhorším případě až selhání jater a dalších důležitých orgánů," uvedla komora.

Za rizikový považují také prodej léků proti alergiím na čerpací stanici. "Tyto léky vedle protialergického účinku působí také sedativně a způsobují ospalost, zpomalují tedy schopnost rychlých reakcí. Jestliže ho řidič užije a opět usedne za volant, riziko nehody se zvyšuje," uvedl viceprezident komory Martin Kopecký.

 

Právě se děje

Další zprávy