Zvedneme vám daně, plánuje ČSSD a míří na Bártu i banky

Martina Machová Martina Machová
30. 6. 2011 16:05
Opoziční sociální demokraté nastínili, jak budou vypadat daně, když se dostanou k moci
Ekonomický expert ČSSD Jan Mládek, spoluautor daňové reformy socialistů.
Ekonomický expert ČSSD Jan Mládek, spoluautor daňové reformy socialistů. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Progresivní zdanění, majetková přiznání i třicetiprocentní daň z příjmu pro velké firmy. I to patří mezi pilíře daňové politiky z dílny opoziční ČSSD, která nastínila své reformní zákony v této oblasti.

Sociální demokracie tak pokračuje s představováním svých alternativ vůči reformám Nečasova kabinetu.

Po důchodové reformě popsala, jak si představuje daňovou politiku. Jejím základem je zvyšování daní. Kolik chtějí svými opatřeními, jež hodlají zavést v případě svého vládnutí, vybrat, ovšem konkrétně neuvedli.

"Je to řečené tím, že uvádíme, že budoucí daňová kvóta bude muset být alespoň na úrovni 36 procent," tvrdí jeden z autorů dokumentu a stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek.

Podle propočtů Aktuálně.cz se jedná o zhruba 80 miliard korun. V současnosti totiž daňová kvóta činí 34 procent.

Dokument, jenž shrnuje jejich návrhy, má deník Aktuálně.cz k dispozici. Jedná se o materiál, který není ještě uzavřený. ČSSD počítá s tím, že na základě diskuze se členy a nejen odbornou veřejností může dojít k drobným úpravám.

Socialisté zatím podle něj plánují zvýšení daně z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent. Samostatnou sazbu by si pak dovedli představit u velkých firem zabývajících se finančnictvím, energetikou a telekomunikacemi. Pro ty navrhují zdanění 30 procent.

Po vzoru Evropské sociální demokracie (PES) pak prosazují zavedení daně z finančních transakcí na úrovni Evropské unie, případně i celosvětově. Tato daň by pak měla sloužit jako polštář pro případné problémy finančního sektoru.

OSVČ plaťte více

Ve svých plánech počítají rovněž s progresivní daní u fyzických osob, která má ve své nejmírnější variantě přivést do státního rozpočtu 6 miliard korun.

Se zvyšováním daní socialisté počítají i v případě osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Daňové paušály se jim sníží o deset procent, tedy na úroveň roku 2003, kdy paušály zvýšila Sobotkova reforma. Zároveň by se mělo živnostníkům o pětinu zvýšit sociální a zdravotní pojistné.

Zde spoluautor materiálu sám předpokládá nejbouřlivější diskuzi. Na jedné straně totiž chce udržet zvýhodnění živnostníků, na druhé ovšem chce zajistit, že status OSVČ nebude zneužíván v takzvaném Švarc systému.

"Když zaměstnance překlopíte do Švarc systému, stát na tom prodělává. Není to nijak ošetřeno," upozorňuje Mládek.
Dalším přísunem peněz do státního rozpočtu pak mají být důsledky zavedení majetkových přiznání.

Heslo ČSSD pro daně - solidarita.
Heslo ČSSD pro daně - solidarita. | Foto: Ludvík Hradilek

Ukaž majetek, nebo plať

Podle socialistů by každý, kdo vydělává například na akciích více než 5 milionů ročně či získá majetek nad 20 milionů v uvedeném roce, musel doložit, jak jej získal a zda to bylo za peníze, které zdanil.

Pokud by toho nebyl schopen, musel by za něj zaplatit daň ve speciální sazbě 76 procent jeho hodnoty.

Políčit si chtějí socialisté i na podnikatele typu lídra Věcí veřejných Víta Bárty. Napříště nechtějí, aby stát vracel DPH u luxusních služebních vozů. Vít Bárta ještě jako majitel společnosti ABL si totiž jako služební vůz pořídil luxusní Maserati, v minulosti jej za to kritizoval i expředseda ČSSD Jiří Paroubek.

"Je to největší Kalouskova sprosťárna. Přišlo to státní rozpočet na dvě miliardy," komentuje zařazení opatření Mládek. Sám by si představoval stanovení určité hranice, co lze považovat ještě za "běžný" služební vůz, za což by se DPH vracelo, a vše dražší by museli podnikatelé danit.

Odpisy DPH za luxusní auta prosadil Miroslav Kalousek v roce 2009 jako protikrizové opatření.

Experti ČSSD se rovněž ve svém materiálu rozepisují, jak naloží s opatřeními, jež prosazuje Nečasova vláda. Sociální demokracie například slibuje, že pokud převezme vládní moc, vrátí sníženou sazbu DPH u potravin, léků, novin a knih na původní úroveň. Tedy jestli to rozpočtová situace neznemožní. Současná vláda přitom rozhodla o jednotné sazbě 17,5 procenta od roku 2013.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Finská premiérka Marinová kvůli videu z večírku podstoupila test na drogy

Finská premiérka Sanna Marinová po úniku videa, na němž je zachycena při bujarém tanci a oslavách na večírku, podstoupila test na drogy. K tomu předtím sociálnědemokratickou političku vyzvali členové vládní koalice i opozice. Šestatřicetiletá šéfka vlády dnes ujistila, že zakázané drogy nikdy nebrala.

Video s křepčící premiérkou na soukromé party, které se účastnily i některé další osobnosti veřejného života, tento týden vyvolalo ve Finsku slova odsouzení i podpory. Podle zprávy agentury STT byla Marinová na večírku a pila alkohol před několika týdny, nedlouho po zkrácené dovolené, a v té době byla odpovědná za plnění vládních úkolů. Její kritici přitom už dříve vyjádřili obavy, že její schopnost plnit povinnosti mohla být ohrožena, a to právě v době, kdy Evropu znepokojuje válka na Ukrajině.

Marinová ve čtvrtek prohlásila, že jen trávila večer s přáteli a nedělala nic zakázaného. "Tancovala jsem, zpívala a bavila se, což je naprosto legální," řekla. Dodala, že na zmíněném večírku neviděla užívat drogy ani nikoho jiného. "Mám rodinný život, mám pracovní život a mám volný čas, který trávím s přáteli. V podstatě stejně jako mnoho lidí v mém věku," prohlásila mladá politička.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Dva lidé byli zraněni při střelbě ve švédském nákupním centru

Dva lidé v pátek byli zraněni při střelbě v nákupním středisku Emporia ve městě Malmö na jihu Švédska. Policie zadržela jednoho podezřelého a veřejnost už není ohrožena, uvedla policie.

"Domníváme se, že bezprostřední nebezpečí už veřejnosti nehrozí," uvedla policie v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters. "V tuto chvíli se domníváme, že incident má spojitost se zločineckým prostředím," uvedla policie.

Na místě bylo mnoho policistů, kteří vyslýchali svědky a zkoumali záběry z bezpečnostních kamer. Policie předtím oblast uzavřela a vyzvala lidi, aby do nákupního centra nechodili. Další podrobnosti nesdělila.

V červenci střelec v nákupním středisku v dánském hlavním městě Kodani, jen 30 kilometrů vzdáleném od Malmö, zabil tři lidi. Případ zřejmě nesouvisel s terorismem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy