Taxikářům přituhne. Nepoctivým chce Praha brát auta

Kateřina Eliášová
18. 9. 2010 15:11
UNIKÁTNÍ PŘEHLED: 30 hlavních změn, které můžete v Praze čekat od voleb
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Přísnějšími zákony chtějí v příštích letech bojovat politici v hlavním městě proti nepoctivým taxikářům. Navrhují dokonce odebrání vozidel, pokud je taxikář přistižen při tom, že šidí.

V řešení problému, kvůli kterému se dokonce pražský primátor Pavel Bém maskoval za turistu, aby nepoctivce odhalil, se překvapivě shodla ODS, která vládne pražské radnici, i s opozicí.

Pražští politici slibují voličům měsíc před volbami důsledné kontroly nepoctivých taxikářů, tvrdé postihy i novou legislativu.

Vyplývá to z exkluzivního dotazníku, ve kterém Aktuálně.cz oslovilo ODS, TOP 09, Věci veřejné, ČSSD, komunisty a koalici zelených s SNK-ED, aby prezentovali svůj program pro třicet velkých projektů či problémů Prahy.

Šidíš, přijdeš o auto...

Pražské taxíky se v posledních dvaceti letech staly kvůli článkům v evropských denících a zmínkám v bedekrech postrachem turistů, ale jak připomíná ve svých plánech ODS, situace se zlepšuje.

Jsou to právě občanští demokraté, kteří přinášejí konkrétní řešení, jak s nepoctivci naložit. Zbytek volebního pražského pole slibuje v souboji s nepoctivými taxikáři spíše tradiční fráze.

Konkrétním výstupem je novela zákona o silniční dopravě, která umožní za opakované porušování předpisů odebírat nepoctivcům vozidla, a také vybírat od nich kauci na zaplacení případné pokuty.

Novela prošla jednomyslně pražským zastupitelstvem a míří do sněmovny, která předchozí návrhy zamítala. "Sněmovna se určitě bude touto novelou zabývat. Myslím, že je dobré bránit se tímto způsobem nepoctivým taxikářům nejen v Praze, ale v celé republice. Určitě projde prvním čtením," slibuje šéf sněmovního podvýboru dopravy, exministr Petr Bendl (ODS).

… a opakovaně za mříže

Novela zákona by kromě možnosti zabavení vozidla a kauce na pokutu stanovila jako trestný čin, pokud by taxikář pokračoval ve své činnosti i přes úřední zákaz.

"Podporujeme současný postup radnice. Zároveň je potřeba změnit legislativu tak, aby bylo rychleji a efektivněji možné odebrat licenci řidiči, který porušuje pravidla, resp. zakázat mu řízení taxi i jako zaměstnanci," uvedli například zelení.

Zbytek stran, které mají po volbách největší šanci politicky ovládnout radnici, nabízí jen nekonkrétní řešení, například zpřísnění podmínek pro udělování licencí. Věci veřejné navrhují zavedení celostátní jednotné databáze licencí.

Strana zmiňuje také pečlivý výběr firem provozujících například taxislužbu na letišti či magistrátní štafly, ale neupřesňuje, co si pod pečlivým výběrem představuje.

V roce 2002 podle ODS předražili taxikáři 32,67 procenta jízd, v loňském roce prý už jen 1,47 procenta. Podle magistrátní statistiky od roku 2002 do konce letošního července uložilo město taxikářům pokuty za 167 milionů korun. Taxikáři mnohdy vůbec sankce neřeší.

Někteří z nich dluží statisícové až milionové částky. Protože ale oficiálně nemají žádný pravidelný příjem a automobil není psán na ně, metropole dluh nemůže nijak vymáhat.

 

Právě se děje

před 37 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy