Exkluzivně: Vláda odkládá reformu penzí a zdravotnictví

Petr Holub
29. 5. 2009 16:00
Redakce Aktuálně.cz získala programové prohlášení kabinetu premiéra Jana Fischera
Kabinet svůj program předjednal v pondělí, od té doby obsah tajil. Na snímku premiér Jan Fischer s ministrem financí Janotou.
Kabinet svůj program předjednal v pondělí, od té doby obsah tajil. Na snímku premiér Jan Fischer s ministrem financí Janotou. | Foto: Jan Langer

Analýza - Šetřit, vydělávat, investovat.

Tak vypadá vládní program pro čas krize. Premiér Jan Fischer ho již předal zástupcům politických stran. Po připomínkách ho může příští neděli schválit sněmovna.

Redakci Aktuálně.cz se jako první v Česku podařilo vládní program získat.

Situace je vážná!

"Všeobecný pokles ekonomické aktivity s sebou přináší pokles HDP, vyvolává růst nezaměstnanosti a stagnaci mezd. Rozpočet letošního roku se propadá do výrazného deficitu. Zde je situaci skutečně vážná!"

Tak zní klíčové věty sedmistránkového dokumentu, podle kterého chce řídit zemi Fischerova úřednická vláda.

Od této věty se odvíjejí všechny hlavní kroky, které ministři plánují.

Vládní program proto opakuje slib, že rozpočtový schodek nepřekročí pět procent HDP, což odpovídá 170 miliardám korun.

Také letos by se stál neměl zadlužit vyšší částkou. To však bude vyžadovat, aby se "neprodleně přijaly kroky ke snížení výdajů na rok 2009".

Fischer slibuje, že bude prosazovat protikrizové balíčky doporučené oběma velkými stranami a schválené sněmovnou, tedy včetně šrotovného.

Zpravodaj "reformního balíku" Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Zpravodaj "reformního balíku" Bohuslav Sobotka (ČSSD). | Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte více:
Sobotka: Česko musí zavést šrotovné, dluží to sousedům

Do této kategorie patří i zákon na záchranu bank, pokud začnou krachovat.

Tuna zlata. 415 996 784 korun českých
Tuna zlata. 415 996 784 korun českých | Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte více:
Vzniká krizový zákon pro banky, píší jej lidé z ČNB

Další peníze na investice chtějí ministři získat v Evropské unii, a proto se zavázali zlepšit jejich čerpání především revizí monitorovacího systému. V příštím roce také slibují výdělek z privatizací státních firem, "které neslouží k poskytovaní veřejných statků".

Opatrně navzdory

V privatizacích Fischer oponuje přání ČSSD, která ve svých 27 podmínkách vylučuje prodej Letiště Praha, ČSA a Budvaru.

Privatizaci bude připravovat, programové prohlášení ovšem připouští, že "konečné rozhodnutí o privatizaci je vláda připravena odložit a přenechat vládě vzešlé z předčasných voleb".

Program nezmiňuje 120miliardovou zakázku na odstraňování ekologických škod, kterou ČSSD požadovala zastavit.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
DOKUMENT: Podmínky ČSSD pro toleranci Ficherovy vlády

Sociální demokracie také chtěla, aby vláda nezasahovala do systému sociálních služeb pro zdravotně postižené a staré občany, kde se bývalý ministr práce Petr Nečas pokusil snížit výdaje. Fischer z rozpočtových důvodů trvá na tom, že "zahájí práce na analýze efektivnosti sociálních služeb".

Do vzdělání i do betonu

Jako jiné země by také Česká republika měla proti krizi zasáhnout investicemi. Pro Fischera budou hlavními prioritami oblasti školství a výzkumu, kde chce vláda "usilovat", aby je nepostihly rozpočtové škrty. Přitom chce pokračovat v reformách univerzit, reformu výzkumu chce dokončit.

Martin Bursík, ministr životního prostředí. Ilustrační snímek.
Martin Bursík, ministr životního prostředí. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
Čtěte více:
Zelení odkryli program vlády. Úspory prý minou školství

Stavět se budou rovněž dálnice a železnice, kde ministři slíbili zajistit peníze pro "klíčové rozestavěné dopravní stavby pro rok 2009 a následně i v návrhu rozpočtu na rok 2010".

Foto: Tomáš Netočný
Čtěte více:
Stát zastavil stavbu D47, Bohumín bude roky rozkopaný

Varianty pro penze a zdravotnictví

Vedle boje proti krizi staví Fischer na první místo své agendy zachování sociálního smíru, a proto ve svém programu nezmiňuje připravenou novelu zákoníku práce, kterou odmítají především odbory. Několikrát zmiňuje důsledný boj proti extremismu včetně návrhu na zákaz extremistických stran.

Odkládá i reformu penzí a zdravotnictví.

"Vláda však nechce rezignovat na odborné řešení problémů. Bude proto dále zajišťovat pokračování prací na expertní a analytické úrovni v rámci jednotlivých resortů, aby vláda vzešlá z parlamentních voleb mohla pracovat s různými variantami řešení," slibuje Fischer.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte více:
Bez solidarity se neobejdeme, řekla ministryně zdravotnictví online

Ve zdravotnictví chce pokračovat v přípravě vůbec nejtěžšího reformního kroku, tedy standardů, které by popsaly, na jakou zdravotní péči mají občané nárok ze zdravotního pojištění.

 

Právě se děje

před 23 minutami

MF chce zrušit povinnost podvojného účetnictví pro podnikatele

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset v budoucnu vést podvojné účetnictví při překročení hranice 25 milionů korun ročního obratu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru nového zákona o účetnictví, který předložilo ministerstvo financí do mezirezortního připomínkového řízení. 

MF dále navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky bankami, vybranými finančními institucemi a pojišťovnami. Ty přitom již dnes dohledovým orgánům informace v mezinárodních účetních standardech dodávají. Zároveň chce MF navrhnout, aby firmy, které využívají mezinárodní účetní standardy a využijí je i pro stanovení základu daně z příjmu, měly nižší administrativní zátěž. Zákon by měl dále zpřehlednit zákonné požadavky na inventarizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy