Policie zadržela 10 lidí kvůli zakázkám pro nemocnice, Krajská zdravotní odvolala ředitele

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 2. 2024 19:01
Policie zadržela 10 lidí kvůli zakázkám pro nemocnice, Krajská zdravotní odvolala ředitele

Policie zadržela deset lidí v České republice kvůli podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu pro nemocnice. Uvedl to Úřad evropského veřejného žalobce na webu. O konkrétních jménech a místech úřad neinformoval, ale Národní centrála organizovaného zločinu (NCOZ) v pondělí zasahovala mimo jiné v sídle Krajské zdravotní v Ústí nad Labem a v Nemocnici Jihlava. Mezi podezřelými jsou generální ředitel a manažeři zadavatele a také ředitelé dodavatelů zdravotnické techniky, uvedl úřad.

Představenstvo Krajské zdravotní v souvislosti s tím odvolalo generálního ředitele Petra Malého. Podle serveru Seznam Zprávy je Malý jedním za zadržených. Řízením krajské společnosti představenstvo pověřilo Taťánu Soharovou. Policisté zadrželi podle Seznam Zpráv také obchodního náměstka Pavla Vorala. Soharové představenstvo uložilo, aby Voralovo pověření k funkci zrušila.

Škoda, kterou podezřelí z korupce způsobili rozpočtu EU při nákupu materiálu pro nemocnice a kterou policie dosud zdokumentovala, činí skoro milion eur, tedy asi 25 milionů Kč. Vyšetřování ale pokračuje a škoda může být podstatně vyšší.

Podle úřadu jde o zločineckou organizaci, která působí nejméně od roku 2022 a byla vytvořena se záměrem systematicky manipulovat s veřejnými zakázkami na zdravotnické potřeby pro nemocnice ve prospěch předem vybraných dodavatelů a v některých případech zajistit zdravotnické vybavení bez zahájení zadávacího řízení. Předseda představenstva Krajské zdravotní, která sdružuje sedm nemocnic v Ústeckém kraji, Ondřej Štěrba v Ústí nad Labem řekl, že zásah se týká veřejných zakázek.

Prohlídek provedla NCOZ podle úřadu 36 v 11 českých městech, v domácnostech a kancelářích podezřelých a ve dvou vedeních nemocnic. Štěrba uvedl, že se dozvěděl o zásahu v noci a byl v sídle ředitelství Krajské zdravotní v Ústí nad Labem mezi půl druhou a půl pátou, aby poskytl osobně součinnost NCOZ.

Mezi zdravotnické vybavení, kterého se věc týká, patřily operační stoly, zařízení pro laparoskopické a artroskopické operace, endoskopy, defibrilátory, chirurgické vrtačky a ventilátory. Předem určení dodavatelé měli podle vyšetřování možnost podílet se na vytváření zadávací podmínek v systému řízení veřejných zakázek ještě před jejich vyhlášením. Zakázky tak byly vytvořeny na míru daným dodavatelům, uvedl Úřad evropského veřejného žalobce.

 

Právě se děje

Další zprávy