Policie navrhla obžalovat exkancléře Mynáře kvůli dotaci na penzion v Osvětimanech

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2024 12:04
Policie navrhla obžalovat bývalého hradního kancléře Mynáře kvůli dotaci na přestavbu penzionu v Osvětimanech, informovala Česká televize. O podání obžaloby rozhodne státní zástupce, řekl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Dotaci 5,99 milionu korun získala Mynářova společnost před 13 lety. Pak úřady konstatovaly, že o peníze žádala neoprávněně. Firma loni dotaci vrátila.
Bývalý hradní kancléř Vratislav Mynář
Bývalý hradní kancléř Vratislav Mynář | Foto: Zbyněk Pecák

"Nevím o tom nic. Těžko se vám k tomu mohu vyjádřit," reagoval na informaci o návrhu na obžalobu pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál Vratislav Mynář.

Mynář je od roku 2021 obviněný z dotačního podvodu a z poškozování zájmů Evropské unie. Vinu popírá. Evropskou dotaci na penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku přidělil firmě úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, který spravuje rozdělování části dotací Evropské unie.

Po kontrole financování, při níž narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření dotace. Mynářova společnost Clever Management podle úřadu v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavbu už dřív dotovalo ministerstvo školství.

Ministerstvo školství podle serveru Seznam Zprávy v roce 2008 schválilo 13 milionů korun určených na ubytovny pro sportovce ze Spolku Chřibák, ve kterém byl Mynář hospodářem. Projekt následně převzala firma Clever Management a se spolkem podepsala smlouvu o pronájmu objektu.

Smlouva ale podle webu byla v rozporu s podmínkami dotace - spolek nesměl deset let budovu nikomu pronajímat. Podpora tak podle policie byla vyplacena neoprávněně.

Video: Mynář vybral šperky za půl milionu korun. Po nástupu nového prezidenta zůstal sklad prázdný (20. 6. 2023)

Mynář vybral šperky za půl milionu korun. Po nástupu nového prezidenta zůstal sklad prázdný. | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy