Praha - Otevřený konflikt mezi ministrem vnitra Janem Kubicem a policejním prezidentem Petrem Lessym pokračuje.
Šéf resortu ve čtvrtek zdůraznil, že na odchodu Lessyho trvá, protože se ve své funkci neosvědčil.
Naproti tomu Lessy pro svůj odchod nevidí důvod a zatím o něm neuvažuje. Na druhou stranu prý ale nechce být překážkou ve fungování policejního sboru.
"K rezignaci nevidím důvod do doby, než mi ministr řekne, v čem jsem pochybil. Podle mě policie funguje dobře," řekl Lessy.
Oba čelní představitelé české policie se mají společně sejít v pondělí.
Ministr kritizoval policejního prezidenta už v polovině listopadu v pořadu Partie televize Prima. Přístup Lessyho k zamýšleným personálním a systémovým změnám u policie označil za nekonstruktivní.
Na pozadí případného Lessyho konce se ale může rozrůst i další spor ve vládní koalici. Zatímco za ministrem vnitra i za jeho postojem k Lessymu stojí premiér Petr Nečas (ODS) i TOP 09, policejní prezident má oporu ve Věcech veřejných.
Za Lessyho se ve čtvrtek postavila i jedna z policejních odborových organizací, Unie bezpečnostních sborů (UBS).
Podle místopředsedy UBS Miloše Plechatého předá výkonný výbor odborů Lessymu podpůrný dopis. "Ve výzvě bude i část věty, aby se policejní prezident nenechal zastrašit a ovlivnit politickou vládní dohodou a stál za svými lidmi," sdělil Plechatý.
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg uvedl, že ministru vnitra Kubicemu plně důvěřuje. Stejný názor má i Nečas. "Ministr (Kubice) k tomu má určitě vážné důvody a má moji plnou podporu," uvedl premiér.
Třetí koaliční strana, Věci veřejné, jejichž předseda Radek John řídil resort vnitra, když byl Lessy jmenován, za policejním prezidentem stojí. "Neustálé personální změny považuji za kontraproduktivní a destabilizující policii, která nepotřebuje velké reformy, ale stabilitu," napsala v SMS zprávě místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake.