Ve snaze o svrchovanost by se měl Babiš inspirovat u Senátu, řekl po pietě Vystrčil

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 28. 10. 2021 16:15
Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. Premiér Andrej Babiš ve svém proslovu poznamenal, že by Česko nemělo dovolit zásahy do své svrchovanosti. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na to reagoval slovy, že by se premiér měl ve snahách o svrchovanost inspirovat u Senátu.
Oslava výročí vzniku Československa na pražském Vítkově.
Oslava výročí vzniku Československa na pražském Vítkově. | Foto: ČTK

Na Vítkově položili u hrobu Neznámého vojína věnce kromě Babiše a Vystrčila například ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Prezidenta Zemana zastoupil náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Babiš v projevu hovořil o mimořádném významu tohoto svátku. Česko by si podle něj mělo vážit své nezávislosti. "Jsme svrchovaný stát, i když jsme součástí Evropské unie a NATO, neměli bychom nechat cizí instituce a cizí státy zasahovat do naší svrchovanosti. Čeští občané musí rozhodovat o budoucnosti naší země, ne instituce, které stále víc ovlivňují náš život," řekl novinářům.

Vystrčil v reakci na Babišova slova řekl, že "jestli někdo dělá něco pro svrchovanost a svébytnost České republiky, tak je to zejména parlamentní diplomacie českého Senátu" a že Babiš by se tím měl inspirovat. Vystrčil se ve středu v Praze setkal s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem. Schůzku kritizovalo čínské velvyslanectví v Praze. Čína Tchaj-wan považuje za svou součást.

Tradiční ceremoniál na Vítkově se uskutečnil po roční pauze, loni byl zrušen kvůli epidemii koronaviru. Kvůli zhoršování epidemie covidu-19 museli mít ve čtvrtek všichni účastníci ceremoniálu respirátory a nebyla umožněna účast veřejnosti, což někteří nesli nelibě. Návštěvníků, kteří se chtěli zúčastnit, se sešlo několik desítek. Ministerstvo obrany uvedlo, že o zákazu pro veřejnost rozhodla hlavní hygienička. Kromě covidu zkomplikovala akci také mlha. Kvůli ní nemohly vzlétnout gripeny ani vojenské helikoptéry.

Výročí se připomínalo i na dalších místech

V Praze se lidé se scházejí i na dalších místech, například u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Položením květin tam uctili vznik republiky i zástupci Senátu či rektoři. Vystrčil připomněl, že Československo rovněž stálo na parlamentní demokracii a dvou parlamentních komorách. Podle něj je nutné dál pečovat o suverenitu a nezávislost země a její demokratické principy. Nedávné volby do Sněmovny, ve kterých uspěla opozice, označil za naději.

K uctění památky padlých, kteří se zasloužili o vznik samostatného státu v roce 1918, se u pomníku československých legionářů na náměstí Pod Emauzy v Praze sešli zástupci Československé obce legionářské a další představitelé politického života. Náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) při pietním aktu řekl, že " jakožto svébytný a suverénní stát jsme za zodpovědní za svá konání, své volby a za svou budoucnost." "Stát a všechno v něm je naší dohodou. Úspěch je naším úspěchem, selhání je naším selháním," uvedl.

V Míčovně na Pražském hradě vystoupil bývalý prezident Václav Klaus. Akci pořádal Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) spolu s dalšími spolky. Zúčastnilo se jí asi 100 lidí. Podle Klause Česko opět stojí na klíčové křižovatce, na které začíná jít o všechno. Míní, že "bořitelé našeho světa" ke svým cílům využívají především mezinárodní instituce jako Organizaci spojených národů a EU.

"I v důsledku toho politika Bruselu sleduje jiné cíle, než jakými jsou svoboda, prosperita a zvyšování životní úrovně obyvatel Evropy," uvedl Klaus. Kritizoval "nevědeckou klimatickou chiméru", útok na životní styl Evropanů nebo omezování občanských práv a svobod "pod záminkou epidemie".

Vzpomíná se po celém Česku i na Slovensku

Pietní akty se konají nejen v Praze, ale i v dalších českých městech. Například u Pomníku bojišť první a druhé světové války v Husově sadu v centru Ostravy si vznik státu připomněli představitelé Moravskoslezského kraje, města, armády, policie a různých organizací. Na budově olomoucké radnice odpoledne odhalili obnovenou pamětní desku, která připomíná první oficiální návštěvu prezidenta Masaryka ve městě. Město Hradec Králové vpodvečer u příležitosti státního svátku ocenilo čtyři významné osobnosti a dvě instituce.

V Bratislavě položila věnce k sochám Masaryka a spoluzakladatele společného státu Čechů a Slováků Milana Rastislava Štefánika slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. "V dané době byla republika velmi moderním státem, s moderní ústavní listinou, ústavním soudem, volebním právem pro ženy," řekla. Vznik Československé republiky byl podle ní předpokladem samostatné slovenské státnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy