Nesmíme lovit voliče v žumpě, ČSSD v Brně funguje na feudálním principu, říká vyloučený Patočka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
14. 11. 2017 5:30
Novinář Jakub Patočka se odvolá proti víkendovému rozhodnutí brněnské ČSSD, která ho o víkendu vyloučila ze strany. Podle Patočky, jehož se zastal i premiér Bohuslav Sobotka, by si vyloučení zasloužil spíš místostarosta brněnských Bohunic, který označil muslimy za slimáky. Pokud převáží příznivci mého vyloučení, může ČSSD skončit pod pěti procenty, tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz novinář.
Jakub Patočka.
Jakub Patočka. | Foto: Ludvík Hradilek

Aktuálně.cz: Jak budete postupovat poté, co vás Městská konference ČSSD v Brně vyloučila ze strany?

Jakub Patočka: Jakmile mi doručí rozhodnutí, tak se odvolám ke krajské konferenci. Předpokládám, že ta už projedná celou věc v mé přítomnosti a rozhodne.

Jak očekáváte, že odvolání dopadne?

Nechci předjímat. Spousta lidí z ČSSD mi napsala podpůrné dopisy. Nechci nikoho jmenovat, ale je to ze všech úrovní strany a překvapivě i od lidí, kteří mi jsou názorově vzdálení.

Vašim kritikům se nelíbí, že jste se podílel na organizaci referenda o poloze nádraží v Brně, čímž jste šel proti své straně, která referendum nepodpořila. Mají pravdu?

Důvody, které se uvádějí, považuji za skandální. Není možné vyloučit člena demokratické strany za to, že projevuje veřejně nějaký názor. ČSSD má navíc dlouhodobě v programu podporu místních referend. Já to při každé příležitosti brněnským sociálním demokratům připomínám, což se jim nelíbí. Já pro změnu upřímně říkám, že mě netěší být v jedné straně s exprimátorem Brna Romanem Onderkou, ale strana musí zahrnovat všechny možné přístupy k sociálnědemokratické politice. Nejde to řešit tím, že jedni začnou vylučovat druhé.

Exprimátor Onderka, kterého brněnská ČSSD navrhuje na nového předsedu strany, týdeníku Respekt sdělil, že nejste politikem, ale občanským aktivistou, který straně škodí…

Významné osobnosti Labouristické strany ve Velké Británii měly svou důvěryhodnost u lidí založenou po celou svou politickou dráhu na tom, že byli především občanskými aktivisty. To je totiž základ sociálnědemokratické identity. A pokud toto Roman Onderka označuje za mou diskvalifikaci, tak to ukazuje, že on není vůbec sociální demokrat. Být sociálním demokratem v pravém slova smyslu je totéž, co být občanským aktivistou. Protože veřejnost od vás očekává, že budete aktivně hájit její zájmy, budete se brát za to, co lidé potřebují.

Vy jste novinář, šéfredaktor internetového Deníku Referendum. Neměl by být novinář mimo politické strany?

Spousta lidí je názoru, že novinář by neměl být členem politické strany. Ale v západním světě tato česká tendence nemá obdoby. Člověk může být členem nějakého tradičního, ukotveného politického proudu a je to výraz jeho politického přesvědčení. Já se hlásím k humanitně demokratické tradici a k masarykovským ideálům, které mi byly vštěpovány od dětství, Masaryk se k sociální demokracii hlásil. A když si projdete mé články, zjistíte, že mé členství v ČSSD vůbec neovlivňuje mé psaní o této straně a dalších veřejných věcech.

Nemůže vaše vyloučení souviset i s tím, že vám část sociální demokracie vyčítá neúspěch ve volbách? Přece jen jste měl hodně blízko k nynějšímu vedení strany, které jste podporoval.

O tomto nebudu spekulovat, protože to nevím. Já vidím jen důvody, které uvádějí, a myslím, že před žádným soudným člověkem nemůžou obstát. Pokud by se mělo za něco takového zbavovat členství, o čemž ale nemám informace, tak by první na řadě musel být pan Onderka. Protože on byl v Brně u toho, když ČSSD spadla z více než 30 procent na 19 procent. Přitom jeho tváří bylo oblepené celé Brno, kampaň byla postavená na jeho osobě a skončilo to fiaskem, kdy je ČSSD v opozici, a pokud to tak půjde dál, bude mít problém překovat v Brně pět procent. Ale toto jsou věci, které jsem otevřeně říkal a budu říkat dál.

Onderka táhne stranu dolů

Neukázaly volby, že politika Bohuslava Sobotky u voličů nezabodovala? A někteří členové to chtějí zkusit třeba s Romanem Onderkou nebo jinými lidmi jeho ražení?

Časy, kdy Roman Onderka rozuměl voličům a byl pro ně určitou nadějí, jsou dávno pryč. On zvítězil v roce 2006 v Brně mimo jiné s příslibem, že vlakové nádraží zůstane v centru a bude referendum o jeho poloze. ČSSD mezitím změnila k referendu postoj a teď mě vylučují za to, že já jsem postoj nezměnil. 

Ale v Brně ho teď navrhují na předsedu celé ČSSD. Nemůže nakonec zaujmout určitý druh voličů a také delegáty mimořádného sjezdu, kteří chtějí více doleva namísto do středu?

Otázka, zda víc doleva, nebo do středu je druhořadá. Prvořadou otázkou je důvěra veřejnosti v představitele ČSSD. Stačí se podívat na to, v jakých místech České republiky se dočkali voličské přízně politici z regionů. Například ve Slavkově u Brna, odkud je Sobotka, dosáhla ČSSD velmi slušného výsledku, jednoho z nejlepších na jihu Moravy. Přestože dnes ze všech stran kydají na Sobotku špínu, podle mě nespravedlivě, on zůstává pro lidi ve své komunitě věrohodným sociálním demokratem.

Zatímco v Brně je to organizované na feudálním principu, jsou tu různé klany, které obhospodařují svoje hlasovací většiny a potom směňují různé posty, takže důvěru tady ČSSD nemá. Sociální demokracie by měla postavit do vedení lidi, kteří dosáhli ve svých místech slušného volebního výsledku. A lidé jako Sobotka, Zaorálek, Chovanec by museli těmto lidem pomoci získat ve straně důvěru a většinu. Podle mě je to jediná cesta, jak stranu zachránit.

Ale část členů o tom určitě není přesvědčená a sází na jiné cesty. 

Je fakt, že jsou ve straně i lidé, kteří chtějí stranu vést v lidovém stylu á la Parlamentní listy, protože si myslí, že v této žumpě jsou ponořeni jejich voliči a oni je budou v této žumpě lovit. O tom svědčí to, že strana vyloučila mě, a ne toho brněnského politika, který přirovnával muslimy ke slimákům. Jestliže se ČSSD vydá tímto směrem, tak skončí pod pěti procenty a nebude to škoda.   

Romana Onderku nyní zvolili lidé do sněmovny, a to dokonce díky tomu, že přeskočil ze šestého místa na druhé.

Sociální demokracie získala na jihu Moravy 8,44 procenta, což je hrůzostrašný výsledek. A v Brně-městě 7,75 procenta, což je ještě méně. A jestli z těchto přibližně 14 tisíc voličů je Onderkova základna 1853 kroužků, tak to není moc. Jestli je to kvalifikace pro to, aby byl ve vedení strany, tak to ukazuje, v jakém sebeklamu členská základna je. I když to není základna, to jsou ti delegáti, které si přivedou papaláši, kontrolující jednotlivé místní organizace.

Lidé jako on stáli u volebních propadů a přivedli stranu až k současným sedmi procentům. Roman Onderka se přestal chovat jako sociální demokrat a nemá ve vedení co pohledávat. Zejména ve druhém volebním období se jako primátor obklopil lidmi z ODS, což vedlo ke strašlivé destrukci důvěry lidí v ČSSD.

Výsledek ČSSD pro DVTV komentoval expředseda Jiří Paroubek:

Není nutné s Babišem prohrávat, Sobotka i Zaorálek mají mindrák, nedokázali se prosadit, Sobotka odstranil všechny, co ho ve vedení ohrožovali. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 20 minutami

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po tornádu zůstalo v obcích 210 tisíc tun odpadu. Kraj a obce napočítaly škody za 1,5 miliardy

V pěti obcích postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku a v jejich okolí zůstalo po likvidačních a demoličních pracích asi 210 000 tun odpadu. Jeho likvidace bude stát téměř 300 milionů korun. Škody na majetku Jihomoravského kraje jsou 800 milionů korun, na obecním 721 milionů, vyplynulo ze zpřesňujících posudků. Škody celkově budou podle odhadu nižší než 15 miliard korun, řekl náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

"Rozsah škod byl obrovský. Vzniklý odpad při odstraňování staveb a porostů jsme museli prozatímně ukládat na třech provizorních skladových deponiích (místech) - Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hodonín," uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Škody na majetku kraje se dosud odhadovaly zhruba na půl miliardy korun, celkové škody na 15 miliard s tím, že zřejmě porostou. Posudky kraj zašle vládě. "U celkových odhadů dojde k nějakému snížení, ale dosud nevím k jakému. Ale bude to méně než těch 15 miliard," uvedl Zámečník.

Podle zákona o odpadech si svůj odpad likviduje obec na své náklady. "Likvidaci spouště, která svým rozsahem přesahuje území daných obcí, nemají tyto obce šanci ze svých rozpočtů zaplatit. Ministerstvo životního prostředí proto prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR vypsalo výzvu adresovanou krajům k předkládání žádostí o dotace právě na odstraňovaní odpadů vzniklých v důsledku tornáda. Musíme obcím pomoci," doplnil Grolich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy