Paradoxy krize. Prosperitu nejlíp hájí Ostrava a Ústí

Petr Holub
16. 1. 2010 18:00
Vyhlídky českých a moravských regionů se v krizi obracejí vzhůru nohama

Praha - Vyhlídky českých a moravských regionů se v krizi obracejí vzhůru nohama. Za posledního půl roku vyrostla nezaměstnanost nejméně v Ostravě. A Ústecko se stalo jedním z běžných českých regionů, kterého se krize nedotkla o nic víc než třeba Plzeňska a Českobudějovicka.

Ostravsko a Ústecko bývaly v totalitní éře jádrem české ekonomiky, po krachu komunistického hospodářství se změnily v nevýkonná ghetta plná sociálních případů.  Poměry se začaly zlepšovat před pěti lety a dnes hájí proti krizi svou prosperitu lépe než jiné regiony.

Méně nezaměstnaných

Pro důkazy není třeba chodit daleko. Ve srovnání s rokem 2004 poklesla nezaměstnanost pouze v obou zmíněných krajích.

Ještě nápadnější je srovnání, jak rostla nezaměstnanost v druhém pololetí roku 2009. Nejméně, o pouhých 0,6 procenta, v Moravskoslezském kraji. Bylo to dokonce méně než v Praze.

Na Ústecku přibývá lidí bez práce průměrným tempem, avšak v posledním roce vyrostly mzdy nejrychleji právě v kraji pod Krušnými horami.  Průměrný zaměstnanec si tam polepšil o 1134 koruny, o stovku víc než v Praze, Plzni či Hradci Králové.

O nic horší než ostatní

Vzestup obou regionů ukazuje i krizový index Aktuálně.cz, který hodnotí ekonomickou situaci obyvatel a kvalitu životu. Pozice Ústí se dnes neliší od ostatních českých okresů, na úplně stejné úrovni je Pardubicko a Liberecko.

Ostravsko se v krizovém indexu umístilo třetí od konce. Během krize však ztrácí proti českým krajům celá Morava.

Moravskoslezský kraj také nejvíc utrpěl na počátku krize. Když padali tamní dodavatelé automobilek a hutníci, měl nejhorší výsledky v celé zemi. Postupně se zlepšuje a zatím se dostal na třetí místo z pěti moravských krajů.

Dosud přetrvávají předsudky, že pokračování krize nejvíc zasáhne sever Čech a Moravy. Dostupná data však o ničem takovém nenasvědčují.

Připraveni k nástupu

Kouzlo úspěchu někdejších průmyslových ghett se skrývá v jejich pozdním vzestupu.

Zahraniční investoři brali republiku útokem po roce 2000 a poslední adresy, které ještě nabízely volnou pracovní sílu, byly právě Ústí a Ostrava. Nové průmyslové provozy na severu Čech a Moravy jsou proto vybaveny modernějšími přístroji a lépe udržují své tržby.

Ostravsko a Ústecko nepostihl nešťastný osud jiných regionů, kterým zahraniční investice nepomohly. Například nové továrny na autodíly v okolí Jihlavy, Olomouce nebo Liberce zlikvidovaly řadu menších firem a živností, pak ale drasticky omezily výrobu a dřívější živnostníci, později zaměstnanci zůstali bez práce.

Na Ostravsku a Ústecku bylo nejméně živností z celé republiky, zato dost disciplinovaných pracovníků zrušených velkých firem, kteří jen čekali, až je někdo opět zaměstná.

Uhlí i technologie

Krize zároveň změnila jednu dosavadní nevýhodu ve výhodu. Průmyslová produkce se nesnížila jen ve dvou odvětvích, konkrétně u těžby uhlí a výrobě elektřiny. Obě jsou doma v severních regionech a především těžba byla dříve v útlumu.

Na druhé straně žije na Ostravsku a Ústecku vedle Prahy nejvíc lidí ve městech.

Metropole tradičně nabízejí vzdělávací infrastrukturu, která podporuje perspektivní obory. Svědčí o tom statistika ostravského úřadu práce, podle níž i v krizových dobách roste poptávka po nových zaměstnancích ve zdravotnických službách a při vývoji nových technologií.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy