Policie při zásahu v bance v Příbrami zadržela ozbrojeného muže a osvobodila rukojmí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2018 21:33
Ozbrojený muž přepadl v pátek odpoledne pobočku Unicredit Bank v Příbrami. V budově na centrálním náměstí držel devět rukojmí - dva zaměstnance banky a sedm klientů, jednoho zákazníka propustil ještě před příjezdem zásahové jednotky. Po necelých třech hodinách do banky vnikli příslušníci Útvaru rychlého nasazení (URNA). Muže, který měl u sebe funkční krátkou střelnou zbraň, zadrželi. Rukojmí jsou v pořádku, řekla novinářům po zásahu mluvčí policie Monika Schindlová.
Policie při zásahu použila rozbušky. Po chvíli vyvedla ven rukojmí i ozbrojeného muže. Nikdo nebyl zraněn. | Video: Aktu.cz
Záběr z městské kamery na náměstí v Příbrami
Záběr z městské kamery na náměstí v Příbrami | Foto: Příbram

Motivem přepadení nebyla loupež. "Muž chtěl na sebe upozornit a vyjednávat," řekla policejní mluvčí. Již dříve uvedla, že pachatel chtěl podat trestní oznámení prostřednictvím médií. "Konkrétní motiv trestního oznámení zjišťujeme," dodala mluvčí. Muž tvrdil, že je ročník narození 1990, jeho přesnou totožnost i motiv činu nyní policisté prověřují. Pachateli hrozí až dvanáct let vězení.

Oznámení o přepadení banky policie dostala kolem 14:30, na místo dorazil policejní vyjednavač, středočeská zásahová jednotka i URNA spadající pod Policejní prezidium. Připraveni byli záchranáři se speciálními vozy pro mimořádné události. Krizoví interventi policie pomáhali lidem, které policisté vysvobodili z banky. Nikdo z rukojmích nebyl zraněn ani při akci speciální policejní jednotky, ani když pachatel držel v bance rukojmí. "Pachatel vyvázl ze zásahu s drobnými řeznými rankami od zásahové výbušky," uvedla mluvčí.

"Vyjednávání už neplnilo svůj účel, muž přestával s vyjednavačem komunikovat," dodala mluvčí k zásahu policistů. Muž byl držitelem zbrojního průkazu, v minulosti se už dopustil drobné trestné činnosti, dodala. Při vstupu do banky podle mluvčí jednou vystřelil do stropu. Osvobozená rukojmí jsou v péči krizového interventa a psychologů.

Přepadení banky v Příbrami
Přepadení banky v Příbrami | Foto: Aktu.cz

Náměstí T. G. Masaryka v centru Příbrami bylo úplně uzavřeno, příjezdové ulice byly ohrazeny policejními páskami, z bezpečnostních důvodů tam nesměli chodci ani auta. Nad městem monitoroval situaci vrtulník. V momentě, kdy policisté vtrhli do banky, se ozývaly silné exploze ze zásahových rozbušek. Kolem 17:30 byl provoz na náměstí plně obnoven, zadržený muž skončil na policejní služebně. Výslechy čekají i rukojmí.

 

Právě se děje

Další zprávy