Poslanci schválili komisi, která prošetří kauzu Opencard

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
20. 3. 2014 12:23
Komise má za úkol prověřit způsob, jakým byla kauza Opencard vyšetřována. Výsledky by měla komise předložit do konce roku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: opencard.cz

Praha - Poslanci ve čtvrtek schválili vytvoření vyšetřovací komise pro kauzu Opencard. Celkem bude mít devět členů - po dvou budou mít ČSSD a ANO, zbylé strany pak po jednom. Závěrečnou zprávu by měla komise Sněmovně odevzdat nejpozději do konce roku.

"Nejde o to, rozhodnout, kdo je vinen, v žádném případě. Ale jde o to, podívat se, zda policie a státní zastupitelství pracují se zákony, které tady schvalujeme, správně. Jestli jsou schopni utajit svědka, jestli jsou schopni vyhodnotit důkazy," zdůvodnil předkladatel návrhu Stanislav Huml (ČSSD).

Zřídit komisi doporučila i ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). "Myslím si, že už vím velmi dobře, jak těžce se kontroluje činnost orgánů činných v trestním řízení. Jistě jste zachytili moje snahy o kontrolu státního zastupitelství v kauze Opencard a tunelu Blanka," prohlásila. "Na moje dotazy, opakované, písemné i ústní na nejvyššího státního zástupce ve většině případů obdržím odpověď, že vše je naprosto v pořádku," dodala.

Nejostřeji proti komisi vystoupil exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Ten v reakci na vystoupení Válkové prohlásil, že komise má sloužit k nabourání se do činnosti policie a státních zastupitelství.

Skeptický byl rovněž sociálnědemokratický poslanec Jeroným Tejc. "Jedna věc je, jestli máme zkoumat to, zda policie správně vyšetřuje a zda správně obvinila konkrétní radní hlavního města Prahy, a tady si myslím, že bychom to dělat neměli. Že bychom prostě teď neměli začít vyšetřovat způsob vyšetřování ÚOOZ a státního zastupitelství a říkat, co bylo, nebo nebylo správně," pronesl před poslanci.

"Druhý pohled se týká případu konkrétního úředníka magistrátu, který byl odsouzen a který, jak už bylo naznačeno, měl údajně příslib toho, že se stane spolupracujícím obviněným. Je otázkou, zda se ten člověk rozhodl spolupracovat s policií ve chvíli, kdy nabyl dojmu, že se děje něco nekalého, anebo v zoufalství, že už bude brzy odhalen, raději na policii šel, že udá ty ostatní. A to jsou pohledy, které těžko posoudíme," připomněl Tejc peripetie okolo dnes už nepravomocně odsouzeného úředníka Jiřího Chytila.

Právě Chytilův popis přiměl bezpečnostní výbor k tomu, aby vznik komise inicioval. Chytil totiž původně s policií spolupracoval a pomáhal jí případ rozkrýt. Přestože měl v případu figurovat jako utajený svědek, jeho jméno uniklo do médií. Státní zástupkyně Dagmar Máchová ho pak v obžalobě označila za jednoho z hlavních organizátorů.

Soudce Alexander Sotolář však v rozsudku na konci února naznačil, že to nebyli úředníci, kteří stáli před soudem, ale politici, kdo nesl hlavní díl viny na nevýhodné zakázce. "Paradoxem této trestní věci je, že před soudem stanuli jen podřízení pracovníci těch, kdo byli oprávněni rozhodnout," konstatoval soudce.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy