On line rozhovor: Lékaři berou málo, říká expert

Petr Holub
28. 6. 2007 12:18
Odpovídal Ondřej Mátl, muž, který má připravit reformy
Ondřej Mátl
Ondřej Mátl | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už za patnáct let nebude mít české zdravotnictví dost peněz, aby zajistilo všem dostatečnou péči. I když kvalita medicíny poroste, její nejlepší výkony si bude moci dovolit jen úzká skupina bohatých.

Příčinou je stárnutí populace. Staří lidé vyžadují několikrát dražší péči, přitom už nedávají do systému žádné peníze.

Evropská populace bude stárnout nejméně do roku 2050, Česko je přitom ohroženo nejvíce. Zdravotnictví se stává sociální časovanou bombou, kterou je třeba včas odjistit.

S tak vážným varováním předstoupil před veřejnost Ondřej Mátl, šéf analytické skupiny, která má připravit zásadní reformu ve zdravotnictví. Zároveň chce podniknout první kroky, které by hrozbu nedostupných zdravotních služeb odvrátily.

V rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz se Mátl vyslovil pro větší odpovědnost pacientů za vlastní zdraví. "Proč má obézní kuřák a alkoholik platit stejné zdravotní pojištění jako jeho soused, který o své zdraví dbá," zněl jeden z dotazů. 

"Můj osobní názor je, že je třeba posílit odpovědnost občanů za své zdraví. V případě kuřáků se teoreticky nabízí mnoho možností Vámi nastíněná je jedna z nich," odpověděl Mátl.

Dostaví se úspěch Bezděkovy komise?

Ondřej Mátl má postupovat po vzoru Vladimíra Bezděka, který před třemi lety řídil komisi připravující reformu penzí. Jako Bezděkovi lidé budou i Mátlovi spolupracovníci připravovat podklady expertům všech politických stran, kteří by se měli dohodnout na konkrétním řešení.

Práce zdravotnické komise bude těžší než skupiny pro penzijní reformu. Při penzích stačí jen vypočítat, jak se přerozdělí peníze. Ve zdravotnictví každá reforma ohrožuje zájmy vlivných zájmových skupin lékařů, pojišťoven, farmaceutických společností a pacientů. Nestačí proto počítat peníze, nutné je získat podporu všech, kterým zdravotnictví slouží, i těch, kteří na něm vydělávají.

Čtěte odpovědi Ondřeje Mátla na téma: Jak zachránit české zdravotnictví.

Odpovězeno: 28. 06. | 11:07Autor: Petr

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli si myslíte, že nástupní platy lékařů jsou odpovídající? Příklad: n. plat v nemocnici Stod(RTG oddělení) je 13 000 hrubého. Pokud si myslíte, že ne, co s tím hodláte udělat? Děkuji za odpověď

Ondřej Mátl: Dobré poledne, zdravím Vás z redakce Aktuálně.cz a těším se na Vaše dotazy týkající se veřejné dïskuse k budoucnosti zdravotnictví. Ondřej Mátl

Děkuji za Váš první dotaz. Mým hlavním cílem je vytvořit prostor pro diskusi. Proto mé osobní názory nejsou rozhodující, důležité je na čem se shodnou odborná veřejnost a co si myslí široká veřejnost. Osobně jsem však přesvědčen, že nástupní platy lékařů ve zdravotnictví jsou v ČR malé a mnoho z mých kolegů se proto také dívá do zahraničí, kde by rádo zakotvilo.

Odpovězeno: 28. 06. | 11:13Autor: Dave

Otázka: Jak chcete zamezit zneuzivani zdravotni pece, kdyz dnes doktor "ze strachu" radeji kazdeho necha doma? Viz ty fronty duchodcu, kteri si jdou k doktorovi "popovidat"?

Ondřej Mátl: Můj názor je, že jste narazil na dva velmi důležité problémy. Pevně věím, že v naší veřejné diskusi se tyto problémy ukáží jako ty, které je třeba řešit. První Vaše otázka se váže k efektivnějšímu propojení systému zdravotního a nemocenského pojištění, druhá pak k propojení zdravotní péče se sociálními službami. Řešením je stírání bariér a resortního přístupu, kdy za zdravotnictví odpovídá ministerstvo zdravotnictví a za sociální služby ministerstvo práce a sociálních věcí.

Odpovězeno: 28. 06. | 11:17Autor: buk

Otázka: Myslím, že i nyní je za peníze dostupná lepší péče, než "zadarmo", tedy za pojištění. Systém je solidární, ale těžko může být spravedlivý. Co myslíte?

Ondřej Mátl: Jsem rád, že jste "zadarmo" uvedl do uvozovek, vždyť každý kdo se podívá na výplatní pásku jasně vidí, kolik ze svého hrubého platu do systému zdravotního pojištění odvádí. Za studenty a důchodce zase platí stát. Proto podle mého názoru nelze řící, že je péče zadarmo. Druhá otázka však je jaký je podíl soukromých a veřejných zdrojů. A zde když srovnáte ČR s ostatními zeměmi OECD, uvidíte, že u nás doma je podíl veřejných výdajů absolutně dominantní. Doufám, že jsem reagoval na Váš dotaz.

Odpovězeno: 28. 06. | 11:21Autor: Janek

Otázka: A co takhle zdvojená lékařská péče ,praktický lékař ,závodní lékař . to je peněz co mizí.

Ondřej Mátl: Dnes se často hovoří o tzv. sociální odpovědnosti podniků. Jde o to, že přední firmy a globální hráči nejen generují zisk, ale také se podílí na rozvoji společnosti, starají se o své zaměstnanci, o okolí ve kterém sídlí. Pokud se firma jako benefit rozhodne pro své zaměstnance zajistit také nadstandardní zdravotní péči, myslím, že je to odpovědné rozhodnutí.

Odpovězeno: 28. 06. | 11:24Autor: Drdák

Otázka: Co si myslíte o rodinných lékařích?

Ondřej Mátl: Můj osobní názor je, že medicína je vedle vlastního léčení také hodně o sociálním kontaktu, o znalosti prostředí ve kterém pacienti žijí. Za první republiky rodinní lékaři velmi dobře znali své pacienty a co je trápí. Pacienti naopak byli na rodinného lékaře zvyklí a důvěřovali mu.

Odpovězeno: 28. 06. | 11:29Autor: Miloš

Otázka: I kdyby šel do zdotnictví celý rozporčet ČR, zdravotnictví by jej samozžřjmě dokázalo, a dokonce smysluplně , utratit. Zktátka eixstují na tak dobré,ale dráhe léčebné postupy.
Zkrátka zdravotnictví je bezedné.
Nemyslíte, že by si o úrovni léčby a tím i zdravotního pojištění měl občan sám?

Ondřej Mátl: Jak říká moje kolegyně z lékařské fakulty dr. Křížová, zdravotnictví je jedno z nejvíce inflačních ekonomických odvětví. Souhlasím proto s Vámi, že dnešní technologické možnosti zdravotnictví mnohonásobně převyšují dostupné zdroje. Role a odpovědnost občana za své zdraví je podle mého názoru dnes ne vždy dostatečná. Osobně jsem proto pro posílení role občanů v rozhodování, vždy však při zachování principu solidarity.

Odpovězeno: 28. 06. | 11:31Autor: rony

Otázka: Chodíte k lékařům tzv. první linie - (polikliniky, obvody)? Jak může systém zajistit, aby tam neseděli "údržbáři", kteří vás buď okamžitě pošlou do nemocnice, nebo naopak neodhalí, že vám skutečně něco je?

Ondřej Mátl: Díky za otázku. Podobně jako každý jiný občan, i já jsem občan nemocen a vyhledám lékařskou pomoc. Zatím jsem měl vždy dobré zkušenosti se zdravotnictvím.

Odpovězeno: 28. 06. | 11:33Autor: Tomáš

Otázka: Domníváte se, že dojde k vytovření jakýchsi rodinných lékařských dynastití, jak tomu bývalo dříve?

Ondřej Mátl: Možné to je, v naší rodině jsme však tuto tezi nedodrželi a mámu, která pracuje jako ambulatní specialista jsem ani já ani můj bratr, který je architekt, nenásledovali.

Odpovězeno: 28. 06. | 11:39Autor: Mácha

Otázka: Vážně si myslíte, že poplatky omezí zneužívání lékařské péče? Nebyl by v tomto smyslu užitěčnějí systém na principu el. zdravotních knížek? Díky

Ondřej Mátl: Poplatky jsou dnes velmi zpolitizovaným tématem. Nerad bych se proto vyjadřoval ke stávajícím reformním návrhům ministerstva zdravotnictví. Princip elektronických zdravotních knížek je podle mého názoru cestou vpřed.

Odpovězeno: 28. 06. | 11:45Autor: Robert

Otázka: Myslíte si, že je správné, že obézní kuřák a alkoholik platí stejnou výši zdravotního pojištění jako jeho soused, rekreační turista nekuřák ? Jaké konkrétní kroky podniknete, aby se tento systém změnil a pojištěnec byl více motivován pečovat o své zdraví ?

Ondřej Mátl: Jako koordinátor projektu veřejné diskuse nemám mandát k tomu, abych rozhodoval a realizoval konkrétní změny ve zdravotnictví. Mým úkolem je vytvořit prostor pro diskusi o dlouhodobých problémech v našem zdravotnictví tak, aby tato diskuse byla vedena věcně, korektně a na základě faktů. Abych odpověděl na Vaši otázku, můj osobní názor je, že je třeba posílit odpovědnost občanů za své zdraví. V případě kuřáků se teoreticky nabízí mnoho možností Vámi nastíněná je jedna z nich.

Odpovězeno: 28. 06. | 11:48Autor: Josef

Otázka: Zloději jste, víte to? SMRT KUŘAKUM, nemají právo na nic ani na zdravotní pojištění.

Ondřej Mátl: Veřejná politika, jejíž je zdravotní politika součástí, vychází z hodnotových východisek ke kterým patří také lidská práva. Osobně si s Vaším názorem dovolím nesouhlasit. PS: Nekouřím a nikdy jsem nic nezcizil.

Odpovězeno: 28. 06. | 11:54Autor: Kamil Wenke

Otázka: Nebylo by dobře se zabývat příčinou stárutí populace? Není to náhodou nízká natalita, nejnižší v Evropě?
Kolik lidí bude na tu dokonalou péči mít? Za první republiky se Vlasta Burian vysmíval tomu, že na tuberu dostal pan rada lázně, chudák mokré prostěradlo. Dostane alespoň to?

Ondřej Mátl: Souhlasím s Vámi, že je důležité analyzovat příčiny stárnutí populace. Navíc je důležité dívat se, jaký dopad má/bude mít stárnutí poulace na zdravotnictví. Existují například studie o tom, že při vyšším tempu ekonomického růstu nebude samotné stárnutí populace působit jako deficitní faktor. Navíc je potřeba si uvědomit, že stárnutí populace není pro ekonomiku jako celek vždy faktorem negativním. V zahraniční se používá termín "Grey Gold", senioři mohou být významnou skupionou spotřebitelů táhnoucí ekonomiku.

Odpovězeno: 28. 06. | 11:58Autor: Milča

Otázka: Co bude s těma co jsou vážně nemocní a nemají dostatek financí?Dopadne to tak že kdo má peníze bude mít i dobrou lékařskou péči?Děkuji zs odpověd´!

Ondřej Mátl: Já děkuji za Vaši otázku. Podle mého názoru by se české zdravotnictví mělo vždy řídit principem solidarity. V Evropě zastáváme jiné hodnoté postoje než je tomu ve Spojených státech amerických, kde se zdravotnictví velmi blíží čistě tržnímu systému.

Odpovězeno: 28. 06. | 12:02Autor: jarda

Otázka: proc doktori maji limity a nemohou napsat pacijentovi treba leky na tri mesice dopredu ja tam musim chodot kazdy mesic pro recept na leky ktere jsou zivotne dulezite to mi pripada vydirani pacijentu aby za to platili

Ondřej Mátl: Problém regulačních limitů například u ambulatních specialistů osobně vidím v tom, že vychází z historických ukazatelů daného lékaře nikoliv z jednotných stropů zohledňující věkové či nemocnostní složení pacientské populace. Zjednodušeně řešeno, kdo se dříve choval ekonomicky, je dnes v nevýhodě před tím, kdo na finance nehleděl.

Odpovězeno: 28. 06. | 12:09Autor: Katka

Otázka: Dobrý den,všude se píše jen o lékařích, ale i sestry jsou součástí péče o pacienta, proto by mě zajímalo, jak chcete motivovat mladé lidi, aby šli pracovat do takto náročného a naprosto demotivujícího prac.prostředí.Děkuji

Ondřej Mátl: Souhlasím s Vámi, že role zdravotních sester a dalšího zdravotnického personálu je ve zdravotnictví významná. Já se s řadou nelékařských pracovníků setkávám na Fakultě humanitních studií, kde učím, a jsem si tak vědom mnoha problémů se kterými se v praxi setkávají. Stejně tak jako v jiných pomáhajících profesích je důležitým faktorem prestiž dané profese. Zde si myslím, že je velký prostor pro pozitivní změny.

Odpovězeno: 28. 06. | 12:14Autor: Jíra

Otázka: Kdy budeme konečně dostávat účet od lékařů, abychom věděli co pro nás udělali, nemám pocit, že by kdokoli z nich dělal něco zadarmo

Ondřej Mátl: Narazil jste na velmi důlezité téma. Stejně tak jako v jiných odvětvích hospodářství, považuji za prospěšné, aby pacient i lékař věděli co daná služba stojí. Pokud vyhledáme lékařskou pomoc, často si neuvědomujeme její cenu. Možností jak tuto cenu sdělit je však mnohem více, nemusí se jednat o předávání účtenky jako je tomu v obchodě.

Velmi se také omlouvám všem, kteří zaslali do on-line diskuse příspěvek, na který jsem nestihl reagovat. Bohužel však můj vyhrazený čas zde na aktuálně.cz skončil. Budu však velmi rád, pokud se zapojíte do veřejné dikuse v rámci projektu Kulatý stůl k budoucnosti financování českého zdravotnictví na adrese www.kulatystul.cz.

Přeji Vám pěkný zbytek dne a pevné zdraví.
Ing. Ondřej Mátl, MPA, MSc.

 

Právě se děje

Další zprávy