Do všech těchto zařízení vyšle veřejných ochránce práv, který nové pravomoci na kontrolu těchto zařízení získal od ledna letošního roku, sedmičlenný tým právníků. Plán kontrol zatím kancelář veřejného ochránce práv tají. Do začátku letošního roku mohl ombudsman do těchto zařízení chodit pouze na základě podnětů, které dostal.
Třicet pět věznic
Pracovníci ombudsmanovy kanceláře mají sledovat, zda například ve věznicích nedochází k mučení a týrání. Jejich úkolem je také zjišťovat, zda lidé v těchto zařízeních nejsou vystaveni jakémukoliv ponižující zacházení nebo porušování lidské důstojnosti nebo není porušováno třeba jejich právo na soukromí.
Pracovníci kanceláře budou prověřovat několik set zařízení. Jen věznic je v Česku třicet pět. Ombudsmanovi lidí budou řešit i konkrétní zacházení týkající se hygieny, stravy nebo zdravotní péče. Časem by měl veřejný ochránce práv vytvořit standardy správného zacházení se svěřenými osobami, které budou muset jednotlivá zařízení dodržovat.
"Pokud se prokáže, že je někde chyba i v legislativě, budeme informovat vládu i Poslaneckou sněmovnu," uvedl Motejl.
Měsíce v izolaci
Kontroly právníků z kanceláře veřejného ochránce práv mají zabránit problémům podobným těm, které už musel veřejný ochránce práv řešit. Například v Ústavu sociální péče v Klentnici zacházel personál s jednou z klientek tak, že to vedlo k odvolání ředitele. Klientka byla totiž zavřena víceméně pět měsíců na izolaci.
Motejl už v minulosti také kritizoval zdravotní péči ve vězeňských zařízeních. Od vězňů z Pardubic dostal desítky stížností. Kontrola ve věznici prokázala, že neměla dostatečný počet zdravotníků, invalidních vozíků a sanitek. Mnohé vnitřní předpisy byly na nemocné až příliš přísné.
Problém je přeplněnost českých věznic. V současné době je v nich přes devatenáct tisíc lidí. Ve věznicích žije o 4.5 procenta více lidí, než povolují předpisy.