Odtajněno: Zmrtvýchvstání slavného loupežníka. Byla vražda Nikoly Šuhaje jen divadlo?

Jaroslav Mareš Jaroslav Mareš
17. 4. 2024 9:12
Novinář a badatel Jaroslav Mareš už mnoho let hledá zapomenuté a utajené příběhy, které měly zůstat navždy uzavřené v archivech. Některé z nich se do střežených archivů dostaly kvůli tomu, že by jejich zveřejněním měl někdo pořádnou ostudu. Pátá epizoda podcastu Odtajněno má název Zázračné zmrtvýchvstání Nikoly Šuhaje.
Video: Jaroslav Mareš

Podcast Odtajněno: Největší průšvihy našich dějin poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

Britové mají Robina Hooda, Slováci mají Juraje Jánošíka, Rusíni Oleksu Dovbuše a my jsme si od Rusínů prostřednictvím Ivana Olbrachta půjčili Nikolu Šuhaje. Jeho skutečný příběh je příběhem honby za odměnou, při které se nestyděli podvádět vesničané ani četníci a při které dost možná zemřel někdo úplně jiný, ne samotný loupežník Nikola Šuhaj.

Romantické představy o přestřelkách s četníky, při kterých byl obklíčen a chtěl se prostřílet, jsou nepravdivé. On vraždil četníky ze zálohy. Jeho loupežnická kariéra se rozjíždí velmi rychle. Je ozbrojený, vyzná se v horách a pro malé četnické posádky je takřka nepolapitelný.

Šuhajova hvězdná hodina přichází na jaře 1921. Tehdy se ho podařilo chytit. Ne však na dlouho, slavně uprchl. O několik měsíců později ho ale vesničané opijí a utlučou sekyrami. Takhle se známý příběh po generace vypráví. Jenže bylo to skutečně tak?

Podcast v plné délce si můžete přehrát i zde:

Podcast Aktuálně.cz Odtajněno přibližuje okolnosti bizarních skandálů, afér a průšvihů, které se odehrály zejména v minulém století, ale zabrousí i do starší historie. Série novináře a badatele Jaroslava Mareše poutavě popisuje skandály tuzemských osobností, neznámá pozadí událostí či neuvěřitelné přešlapy tajných služeb. Autor rovněž provozuje web Badatelé.net.

 

Právě se děje

Další zprávy