Odtajněno: Hrál si na hrdinu, podvedl i prezidenta. Ukázalo se, že je to záludný vrah

Jaroslav Mareš Jaroslav Mareš
10. 4. 2024 9:13
Novinář a badatel Jaroslav Mareš už mnoho let hledá zapomenuté a utajené příběhy, které měly zůstat navždy uzavřené v archivech. Některé z nich se do střežených archivů dostaly kvůli tomu, že by jejich zveřejněním měl někdo pořádnou ostudu. Čtvrtá epizoda podcastu Odtajněno má název Největší z podvodníků.
Odtajněno - Skomarovský (trailer) | Video: Jaroslav Mareš

Podcast Odtajněno: Největší průšvihy našich dějin poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

Říkáme jim podvodníci či hochštapleři. Nejčastěji podvádějí důvěřivé lidi. V naší historii ale existuje muž, který napálil samotného prezidenta republiky. Zároveň je to nepotrestaný mnohonásobný vrah a muž, jemuž se dvakrát podařilo uniknout popravě.

Zapomenutý příběh Jiřího Skomarovského po druhé světové válce otřásl Karlovými Vary. Avšak ještě než k tomu došlo, Skomarovský svému okolí na potkání vyprávěl, jak byl členem partyzánské skupiny a jak na Příbramsku likvidoval ustupující německé transporty.

Zkrátka válečný hrdina, jehož odbojová činnost je skutečně impozantní a který v boji proti německým okupantům vytrval mnohonásobně déle než kterýkoliv jiný partyzán. A tak na konci roku 1946 dorazil do kanceláře prezidenta návrh, aby byla Skomarovskému udělena nejvyšší vyznamenání, která může československý občan získat - Československý válečný kříž 1939 a medaile Za chrabrost.

Sláva vydrží Skomarovskému další měsíce. Pak se ale nad jeho osudem začnou stahovat mračna. A to pořádná. Aby ne, když se z něj stane záludné vraždící monstrum.

Podcast v plné délce si můžete přehrát i zde:

Podcast Aktuálně.cz Odtajněno přibližuje okolnosti bizarních skandálů, afér a průšvihů, které se odehrály zejména v minulém století, ale zabrousí i do starší historie. Série novináře a badatele Jaroslava Mareše poutavě popisuje skandály tuzemských osobností, neznámá pozadí událostí či neuvěřitelné přešlapy tajných služeb. Autor rovněž provozuje web Badatelé.net.

 

Právě se děje

Další zprávy