Praha - Když v červenci kolaboval centrální registr aut, slibovalo ministerstvo dopravy, že všechny lidi, kterým to způsobilo problémy například s odjezdem na dovolenou, odškodní.
Po dvou měsících se ukazuje, že získat od státu peníze nebude v některých případech úplně jednoduché ani rychlé. Úřad ministra Pavla Dobeše, kterému kvůli kolabujícímu registru hrozil od premiéra Petra Nečase vyhazov, zatím na odškodném nevyplatil ani korunu.
Někteří žadatelé dokonce mohou na úhradu své újmy zapomenout, protože podle ministerstva nedokáží přesně doložit, jaká škoda jim vznikla. O odškodnění žádá 118 osob, které dohromady požadují bezmála 3,1 milionu korun.
"Veškeré náležitosti však splňuje pouze 63 z nich. Ostatní vyzveme, aby žádost doplnili," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák, podle něhož je potřeba doložit kopie smluv, stvrzenky, případně další doklady.
Zatím jedna právnická osoba ovšem podle ministerstva požadované dokumenty nepředložila, takže náhradu nedostane. "Dá se očekávat, že takových případů bude více," konstatoval mluvčí Novák.
Odvolání a pak soud
Pokud lidem dojde z ministerstva obsílka, že na odškodnění nemají nárok, mohou se proti němu odvolat, respektive podat takzvaný rozklad. Dalším krokem je vymáhání způsobené škody u soudu.
Podívejte se, jak to vypadalo na úřadě, když registr kolaboval:
Žádné peníze ovšem ministerstvo zatím nevyplatilo ani nikomu ze 63 žadatelů, kteří mají papíry v pořádku. "Rozhodnuto zatím oficiálně nebylo o žádné žádosti. Žádosti je třeba řádně prošetřit jak z právního, tak finančního hlediska," poznamenal Novák.
Podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci má ministerstvo na vyřízení požadavků 180 dní. Zbývá mu tedy ještě zhruba měsíc.
Milion za psychickou újmu
Podle dřívějších informací je nejnižší požadovaná částka 406 korun, na kterou osoba z Jihočeského kraje vyčíslila své náklady při cestování na úřad. A nejvyšší požadovanou sumou je rovný milion.
"Jde o nemajetkovou a psychickou újmu," sdělilo ministerstvo.
Tento žadatel nejspíš vyslyšel výzvu kanceláře veřejného ochránce práv, který uvedl, že lidé mohou žádat finanční náhradu i za stres a další nemajetkovou škodu, kterou jim způsobil nefungující registr aut.
Mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák potvrdil, že lidé žádají o náhradu majetkové i nemajetkové újmy. "Nejčastější důvod je uváděn ztráta zisku či proplacení nákladů spojených s dovolenou," řekl Aktuálně.cz Novák.
Ministerstvo sdělilo, že oprávněné náhrady zaplatí ze svého rozpočtu. Následně bude tyto peníze vyžadovat po dodavateli nového systému registrování vozidel, společnosti ATS Telcom.
Registr není propojen
Nový registr spustilo ministerstvo zkraje července, ale hned první den zkolaboval a potíže pak pokračovaly. Teď už sice není na dlouhé hodiny nefunkční, stále ovšem nepracuje úplně podle představ.
"Agenda je vykonávána, registrace i jiné úkony běží. Stále však není systém napojen na základní registry, což neprovedeme do té doby, dokud si nebudeme jisti, že nedojde k jakémukoliv dalšímu výpadku. Znamená to tedy sérii testování," řekl Aktuálně.cz mluvčí Martin Novák.
Pokud tedy občan například změní své trvalé bydliště, úřady to sice zanesou do patřičného registru, centrální registr vozidel ovšem tuto změnu "nevidí" a pracovníci na přepážkách ji do databáze musí zanést.
"Až budou základní registry napojeny, ulehčí to práci především úředníkům na přepážkách," potvrdil mluvčí Novák.
Čeká se na výši pokuty
Ministerstvo zatím nevyčíslilo ani celkovou částku, kterou bude kvůli problémům s registrem požadovat po ATS Telcom.
"Do doby bezpečného a bezchybného fungování nebudeme tuto částku sdělovat. Každopádně však platí, že škodu vzniklou s provozem registru budeme po dodavateli uplatňovat," dodal Novák.