Horké zboží, naše věc. Odposlech zachytil Rathovy lidi

ČTK ČTK
10. 1. 2014 18:15
Podle žalobce Jiráta oposlechy dokreslují atmosféru sjednávání zakázek v kraji
Foto: ČTK

Praha - Odposlechy telefonních hovorů v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha dokreslují podle žalobce Petra Jiráta atmosféru při sjednávání zakázek ve Středočeském kraji. Záznamy ale lze málokdy hned s jistotou spojit s určitou akcí, řekl  Jirát.

Mezi další důkazy ovšem podle něj zapadají. Odposlechy v těchto dnech přehrává Krajský soud v Praze, který kauzu projednává od loňského srpna.

Volající a příjemci hovorů si většinou domlouvají schůzky a řeší obsah nebo předávání různých písemností. Používají mimo jiné spojení jako "ta naše věc" nebo "horké zboží". Na jednom volá manažer firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský, který je obžalovaný kvůli údajně zmanipulované opravě zámku Buštěhrad, sekretářce dalšího obžalovaného v kauze, šéfa zdravotnické firmy Hospimed Jindřicha Řeháka a žádá o schůzku.

Řekl například, že je to v Řehákově zájmu. "Ono to možná bude znít blbě, ale já se s ním ani tak vidět nemusím, jako spíš on se mnou," dodal.

Aktéři kauzy se domlouvají, jak si budou dělat "křoví"

Zda se volající baví o konkrétních zakázkách, které podle obžaloby provázela korupce, lze podle Jiráta málokdy hned přesně určit, záznamy ale prý zapadají do mozaiky ostatních důkazů.

"Dokládají atmosféru při sjednávání veřejných zakázek," dodal žalobce. Aktéři kauzy se údajně domlouvají například na tom, jak si budou vzájemně dělat "křoví" v obchodních soutěžích a různě se o všem možném ujišťují. "Baví se o věcech, které byly už dříve domluvené," tvrdí žalobce. Souvislosti jednotlivých hovorů se podle něj dají dohledat.

Kriminalisté sledovali telefony podezřelých lidí od listopadu 2011 do května následujícího roku, kdy policie zatýkala. Kromě tehdejšího sociálnědemokratického poslance Ratha a Drážďanského byli slyšet například projektanti opravy zámku Buštěhrad a další obžalovaná Lucia Novanská, která měla na starost losování v tendrech a podle obžaloby si řekla o úplatek.

Odposlouchávaný telefon měl také Petr Kott, který byl náměstek některých krajských nemocnic a v minulosti také poslanec a šéf středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Kotta a jeho přítelkyni, exředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou, označuje obžaloba za organizátory korupce. Soud přehrává také hovory podnikatelky ve stavebnictví Ivany Salačové, která se jako jediná v případu přiznala ke korupci. Žalobce pro ni kvůli tomu navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest.

Rath a advokáti: Odposlechy byly protizákonné a s případem nesouvisí

Ostatní obžalovaní vinu odmítají, nebo se k tvrzením státního zastupitelství nevyjádřili. Rath a jeho advokáti v komentáři telefonních odposlechů před soudem často namítají, že podle nich záznamy nesouvisí s projednávaným případem a údajně byly nařízené v rozporu se zákonem.

Salačová již dříve ohledně odposlechů uvedla, že záznamům nemusí nezasvěcený člověk rozumět. Lidé v nich prý hovoří často v náznacích a používají domluvená přirovnání.

Jak to bylo s Kančevem?

V odposleších telefonů je například textová zpráva podepsaná jménem Roman Sape. Salačová tvrdí, že to bylo krycí jméno Vladimíra Kančeva, jednatele firmy Pozemní a vodní stavby, se kterou Salačové společnost Fisa spolupracovala. Kančev jí prý pomáhal s fiktivními fakturami, jejichž prostřednictvím vytvářela provize.

Kančev není v kauze obviněný, policie ho pouze vyslýchala. Podle obžaloby řekl, že na žádost Salačové mu Fisa proplatila několik milionů korun za práce z prosince 2011, které se prý ale neuskutečnily. Kančev peníze vyzvedl z banky a dal zpátky Salačové.

U Ratha se podle vyšetřovatelů našly při domovní prohlídce balíčky bankovek přelepené páskou se stejným datem, kdy Kančev peníze vyzvedl. "Na otázku policejního orgánu, zda někdy obviněná Ing. Salačová hovořila o tom, pro koho je určena suma, kterou svědek nazval provizí, svědek odpověděl, že tuší, že to mělo být pro pana Ratha," píše Jirát v obžalobě.

Rath si stále peníze místo vína nedokáže vysvětlit

Podle Rathova advokáta Adama Černého se balíčky nenašly při prohlídce bytu, ale v krabici, se kterou policie v květnu 2012 tehdejšího hejtmana zatkla. Rath o ní tehdy tvrdil, že je v ní víno, byla ale plná peněz, což si Rath nedokáže vysvětlit. Odmítá ale tvrzení obžaloby, že to byl úplatek.

Telefonní odposlechy začal soudce přehrávat ve čtvrtek a odhadoval, že zaberou nejméně dva týdny hlavního líčení. Jednání je zatím nařízené do začátku května a pokračuje příští týden od úterý.

 

Právě se děje

Další zprávy