Fiala označil stávkovou pohotovost odborů za nezodpovědnou, obhajoval kroky vlády

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 5. 2023 20:22
Premiér Petr Fiala označil po pondělním jednání sociálních partnerů ve Strakově akademii o konsolidačních rozpočtových opatřeních vyhlášenou stávkovou pohotovost odborů za nezodpovědnou. K dialogu nepatří nátlakové akce, uvedl na večerní tiskové konferenci po téměř čtyřhodinovém jednání s tím, že vláda není připravená ustupovat od svých návrhů, chce ale o nich jednat.
Petr Fiala
Petr Fiala | Foto: Jakub Plíhal

"Jsme připraveni hájit své názory a svá rozhodnutí, k dialogu ale nepatří nátlakové akce," uvedl premiér s tím, že v tom směru koaliční vláda nerozumí vyhlášené stávkové pohotovosti odborů. Jednání podle něj jsou "téměř permanentní". Zopakoval, že vláda na opatřeních trvá, je ale ochotna uznat případné věcné chyby či technické nedostatky návrhu. Jako příklad zmínil, že by vláda mohla ustoupit u některého z plánovaných dotačních škrtů, kdyby se ukázalo, že přehlédla význam dané dotace. V celkovém objemu plánovaných škrtů by se to podle něj ale neprojevilo.

"Na straně odborů jsem neslyšel akceptaci toho, jak těžko na tom jsme," uvedl na tiskové konferenci po jednání tripartity ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s tím, že naopak odbory situaci zlehčují na rozdíl od zaměstnavatelů. "Za mimořádně nešťastný a nekompetentní" označil postoj, podle kterého balíček opatření není protiinflační.

"Českomoravská konfederace odborových svazů s okamžitou platností vyhlašuje stávkovou pohotovost. Je to pro nás velmi vážná situace. Jsme přesvědčeni, že to, co se odehrálo ve čtvrtek, překročilo všechny meze, které jsme si uměli představit," uvedl v pondělí dopoledne předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula

Vládu kritizoval za to, že s odbory nevede seriózní dialog, není tak podle něj možné dosáhnout sociálního smíru. Vadí mu nekoncepčnost vládních kroků. Řekl, že opatření budou mít vliv zejména na zaměstnance, jejich rodiny a na důchodce. Konkrétní dopady na rodiny chtějí odboráři představit na úterní tiskové konferenci. Podle Středuly to je v ročním vyjádření přes 100 tisíc korun.

Fiala už v neděli kritiku odborů odmítl, podle něj kabinet se zástupci zaměstnanců vede neustálý dialog. "Mnoho jednání probíhalo, není to tak, že by tripartita nevěděla, že musíme šetřit," podotkl. Fiala také odmítl, že by v jakémkoliv zásadním prvku balíčku byl prostor pro změny. Nátlaku včetně stávek či protestů ustupovat nechce. Středula vyjádření Fialy kritizoval. Jeho jednání nepovažuje za dialog, ale za diktát.

Odbory chtějí nyní situaci sledovat "den po dni". "Naším cílem je dosáhnout zmírnění dopadů na zaměstnance a jejich rodiny," řekl. Odborový předák vyzval ke spolupráci i nezávislé odborové svazy. Vyhlášenou stávkovou pohotovost označil za jeden z nejmírnějších prostředků, který mají odbory v repertoáru. Doufá v to, že nebude potřeba sahat k dalším opatřením. Zároveň řekl, že poslední stávková pohotovost byla vyhlášena před více než deseti lety.

Odborářům podle dřívějšího vyjádření vadí například snížení sumy na platy, možné zdražování po úpravě DPH, zavedení nemocenských odvodů či zvyšování penzijního věku.

"Nerozumím vyhlášení stávkové pohotovosti," řekl na pondělní tiskové konferenci prezident Hospodářské komory ČR Dlouhý. Všichni se podle něj musí snažit dostat vývoj veřejných financí pod kontrolu. "Platí to v neposlední řadě i pro odbory, i ty si musí utáhnout opasky," uvedl. Doplnil, že se na jednání tripartity bude ptát, proč byla stávková pohotovost vyhlášená a bude vyzývat ke klidu. Návrhy v konsolidačním balíčku označil za nutné, bude ale požadovat, aby každé opatření s dopadem na podnikatele bylo vykompenzováno úlevou na jiném místě, například snížením administrativní zátěže, řekl.

Podobně se před jednáním vyjádřil i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. "Samozřejmě musíme na vládu všichni tlačit, aby plnila své sliby. Nemyslím si ale, že je to důvod pro vyhlášení stávky. To je velmi silná zbraň," uvedl k postoji odborů Prouza. Jeho svaz plánuje věcnou diskusi a předloží vlastní návrhy. Na vládním návrhu je podle Prouzy vidět, že ho "dělali úředníci od stolu" a nebyl se zainteresovanými stranami konzultován. Doufá, že kabinet přijde s podrobnějšími detaily navrhovaných opatření.

Vláda plánuje v příštím roce uspořit na výdajích 62,4 miliardy korun a z nových příjmů získat 31,7 miliardy korun, celkem tedy 94,1 miliardy korun. V dalším roce by to pak mělo být celkem 53,4 miliardy korun. Kabinet počítá se seškrtáním dotací, snížením sumy na provoz státu i na platy. Vzrůst by měla daň firmám, z nemovitostí, z hazardu, lidem s vyšším příjmem či u tabáku a alkoholu.

Místo tří sazeb daně z přidané hodnoty mají být dvě. Živnostníkům se mají postupně zvednout minimální odvody. Platit by pak měli tolik jako pracovník s minimální mzdou. Zaměstnanci budou nově odvádět nemocenské pojištění. Věk nástupu do penze by se měl řídit podle prodlužování života. Nové důchody mají být nižší a valorizace mírnější.

 

Právě se děje

Další zprávy