Fotky: Úžasné proměny. Tak se v Česku zachraňují památky

Fotky: Úžasné proměny. Tak se v Česku zachraňují památky
Cenu Národního památkového ústavu získala obnova kostela sv. Kateřiny v obci Křižovatka. Na fotografii z roku 2012 je kostel po rekonstrukci. (Nominace v kategorii Obnova památky, restaurování)
... takto vypadal kostel sv. Kateřiny před rekonstrukcí (rok 2008)...
... opravený interiér kostela sv. Kateřiny v obci Křižovatka.
Nominace v kategorii Obnova památky, restaurování: Obnova židovských památek v České republice - projekt 10 hvězd. Na fotografii je synagoga v Nové Cerekvi po obnově...
Foto: Fotoarchiv Národního památkového ústavu
Martina Křížová Martina Křížová, ve spolupráci s Národním památkovým ústavem
23. 9. 2014 14:00
Národní památkový ústav ocenil čtyři pozitivní příklady a příběhy v památkové péči.

Nebílovy - Národní památkový ústav udělil novou cenu Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) čtyřem aktérům, zejména vlastníkům obnovených památek. Obnova podle památkářů představuje vzorové počiny za rok 2013.

Cenu dostala obnova kostela sv. Kateřiny v Křižovatce na Chebsku, objev systému výpustí rybníku Jordán v Táboře, sdružení Omnium za popularizaci barokních kostelů na Broumovsku a zachování inventáře v Čapkově vile v Praze. In memoriam byla udělena cena významnému českému archeologovi Tomáši Durdíkovi. 

Ceny se dnes předávaly na zámku v Nebílovech. Podívejte se na všech 26 nominací.

"Cílem je podpořit vlastníky kulturních památek a další, kteří se v péči o kulturní dědictví angažují," vysvětlila Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhrála Johaugová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá v klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Další Češky nebodovaly. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švéda Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Ve 12:45 odstartuje mužský závod na 15 km klasicky. Z Čechů budou o body bojovat Michal Novák, Adam Fellner a Luděk Šeller.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

12:45 15 km klasicky muži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy