Fotky: Úžasné proměny. Tak se v Česku zachraňují památky

Foto: Fotoarchiv Národního památkového ústavu
Martina Křížová Martina Křížová, ve spolupráci s Národním památkovým ústavem
23. 9. 2014 14:00
Národní památkový ústav ocenil čtyři pozitivní příklady a příběhy v památkové péči.

Nebílovy - Národní památkový ústav udělil novou cenu Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) čtyřem aktérům, zejména vlastníkům obnovených památek. Obnova podle památkářů představuje vzorové počiny za rok 2013.

Cenu dostala obnova kostela sv. Kateřiny v Křižovatce na Chebsku, objev systému výpustí rybníku Jordán v Táboře, sdružení Omnium za popularizaci barokních kostelů na Broumovsku a zachování inventáře v Čapkově vile v Praze. In memoriam byla udělena cena významnému českému archeologovi Tomáši Durdíkovi. 

Ceny se dnes předávaly na zámku v Nebílovech. Podívejte se na všech 26 nominací.

"Cílem je podpořit vlastníky kulturních památek a další, kteří se v péči o kulturní dědictví angažují," vysvětlila Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy