Obrazem: Julius Fučík: herec, zanícený novinář, oběšený odbojář i národní hrdina

Komunistický novinář a spisovatel Julius Fučík s manželkou Gustou.
Julius Fučík jako odvedený voják čs. armády z přelomu třicátých let XX. století. Policejní fotografie.
Julius Fučík se svou budoucí manželkou Gustou v roce 1932. Snímek byl zřejmě pořízen ve Vysokých Tatrách.
Reportáž psaná na oprátce je nejpřekládanější knihou české literatury. Byla přeložena do asi 90 jazyků. Databáze Národní knihovny uvádí v období 1945–1994 celkem 35 vydání v češtině.
A to už je Fučíkův snímek pořízený gestapem.
Foto: Archiv Národního muzea
Juliu Fučíkovi se po desítky let stavěly pomníky, busty, pojmenovávaly se po něm školy, náměstí či ulice. Pro svazáky či mladé komunisty byla jeho "Reportáž psaná na oprátce" až posvátným textem. Stačí se podívat do dobových učebnic. Fučík byl přítomen nejenom v hodinách dějepisu, ale i literatury, výtvarné výchovy.

A kult Julia Fučíka šel tak daleko, že na pracovištích, ve svazáckých či vojenských kolektivech se organizoval Fučíkův čtenářský odznak, kde se diskutovalo o předepsané a ideově vhodné literatuře," vypočítává namátkou historik Kamil Činátl. Fučík byl tak zkrátka a dobře přetvořen ve státem kontrolovaný konstrukt mladého hrdiny.

"Něco podobného se dnes mimochodem děje například v popkultuře, showbyznysu či reklamě. V totalitě, ale i v demokracii jsme tedy svědky až nekritického vytváření idolů. A možná i falešných symbolů. S pomocí Fučíkova dramatického životního příběhu mohou tedy dnes mladí lidé lépe a racionálněji porozumět technologii výroby současných ´idolů´," domnívá historik.

Reprezentativní expozice Národního muzea "ReporTvář - kniha Julia Fučíka a jeho podoba" začíná v Praze v Národním památníku na Vítkově 21. srpna.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy