Obrazem: Julius Fučík: herec, zanícený novinář, oběšený odbojář i národní hrdina

Komunistický novinář a spisovatel Julius Fučík s manželkou Gustou.
Julius Fučík jako odvedený voják čs. armády z přelomu třicátých let XX. století. Policejní fotografie.
Julius Fučík se svou budoucí manželkou Gustou v roce 1932. Snímek byl zřejmě pořízen ve Vysokých Tatrách.
Reportáž psaná na oprátce je nejpřekládanější knihou české literatury. Byla přeložena do asi 90 jazyků. Databáze Národní knihovny uvádí v období 1945–1994 celkem 35 vydání v češtině.
A to už je Fučíkův snímek pořízený gestapem.
Foto: Archiv Národního muzea
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
19. 8. 2020 8:35
Juliu Fučíkovi se po desítky let stavěly pomníky, busty, pojmenovávaly se po něm školy, náměstí či ulice. Pro svazáky či mladé komunisty byla jeho "Reportáž psaná na oprátce" až posvátným textem. Stačí se podívat do dobových učebnic. Fučík byl přítomen nejenom v hodinách dějepisu, ale i literatury, výtvarné výchovy.

A kult Julia Fučíka šel tak daleko, že na pracovištích, ve svazáckých či vojenských kolektivech se organizoval Fučíkův čtenářský odznak, kde se diskutovalo o předepsané a ideově vhodné literatuře," vypočítává namátkou historik Kamil Činátl. Fučík byl tak zkrátka a dobře přetvořen ve státem kontrolovaný konstrukt mladého hrdiny.

"Něco podobného se dnes mimochodem děje například v popkultuře, showbyznysu či reklamě. V totalitě, ale i v demokracii jsme tedy svědky až nekritického vytváření idolů. A možná i falešných symbolů. S pomocí Fučíkova dramatického životního příběhu mohou tedy dnes mladí lidé lépe a racionálněji porozumět technologii výroby současných ´idolů´," domnívá historik.

Reprezentativní expozice Národního muzea "ReporTvář - kniha Julia Fučíka a jeho podoba" začíná v Praze v Národním památníku na Vítkově 21. srpna.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy