Obhájci Švábova gangu zpochybnili přiznání klíčového svědka

ČTK ČTK
16. 7. 2014 14:55
Podle právníků obsahuje výpověď spolupracujícího obviněného Daniela Dimitrova lži. Dodávají, že není jasné, kdo přesně vraždy spáchal.
Spolupracující obviněný Daniel Dimitrov u soudu.
Spolupracující obviněný Daniel Dimitrov u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Advokáti gangu Michaela Švába ve středečních závěrečných řečech zpochybnili výpověď spolupracujícího obviněného Daniela Dimitrova, který skupinu podle státního zástupce usvědčil z únosů a vražd podnikatelů.

Právníci tvrdí, že Dimitrovova výpověď obsahuje nespočet lží a navíc z ní není jasné, kdo konkrétně vraždy spáchal.

Zástupci ostatních šesti obžalovaných u pražského městského soudu uvedli, že Dimitrov dobře ví, co dělá, protože je bývalým policistou. "Je nutné posoudit jeho motivaci ke spolupráci s policií," řekl jeden z nich. Další uvedl, že Dimitrov se "snaží dělat lepším".

Třem obžalovaným žalobce navrhuje doživotní trest, pro Dimitrova chce alespoň dvacet let vězení. Uvedl, že pokud by muž nespolupracoval, čekal by ho rovněž návrh na doživotí.

Dimitrova doprovodila k soudu speciální jednotka Vězeňské služby. Několik mužů v helmách, kuklách a každý s několika zbraněmi ho hlídali, protože by mu údajně mohlo hrozit kvůli přiznání nebezpečí.

Po celou dobu soudního jednání měl neprůstřelnou vestu a na hlavě kuklu, aby ho nemohla vidět veřejnost. V jeho těsné blízkosti stáli dva muži z jednotky, další hlídal vchod, jeden stál opodál u advokátů a další sledoval zezadu veřejnost.

Excesy, ke kterým nemělo dojít

Švábův gang podle obžaloby lákal pod různými záminkami vytipované bohaté lidi do ciziny, kde je pak věznil a nutil, aby si svobodu koupili miliony korun. Údajně ve dvou případech - v Itálii a Dubaji - skupina unesené podnikatele usmrtila.

Šváb je podle státního zástupce Vladimíra Mužíka organizátorem skupiny. Lákání bohatých lidí do ciziny Šváb již dříve přiznal, odmítá ale vymýšlení vražd, přičemž tvrdí, že u nich také nebyl. Ve výpovědích zaznělo, že to byly "excesy, ke kterým nemělo dojít".

Podle obžaloby zavraždil dvojici podnikatelů obžalovaný Petr Klement. Usvědčila jej údajně výpověď Dimitrova. Klement naopak tvrdí, že vraždil Dimitrov. Žalobce také uvedl, že důkazy v kauze - například nahrávky a textové zprávy - dokazují, že Šváb dopředu počítal se "zmizením" dvou movitých Čechů, ale nechtěl u toho být.

Soud začal případ řešit v polovině června, rozsudek chce vynést tento čtvrtek.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

Další zprávy