O víkendu se výrazně ochladí, místy nasněží. V sobotu bude mrznout i ve dne

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2022 12:28
O víkendu v Česku výrazně klesnou teploty. V noci spadnou až na minus sedm stupňů Celsia a v sobotu bude mráz i přes den. Místy pak bude o víkendu sněžit a vytvoří se náledí. V sobotu bude mráz i přes den, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Na pátek ještě meteorologové předpovídají teploty většinou mezi třemi až osmi stupni nad nulou. Pouze na severovýchodě Česka klesnou k nule. Odpoledne a večer se tam mohou vytvářet náledí nebo zmrazky a může během 12 hodin napadnout až pět centimetrů sněhu.

Ochlazení bude postupně přecházet do ostatních regionů Česka. V noci na sobotu mohou teploty klesnout až na minus šest stupňů a přes den pak bude nejvýše minus dva až plus dva stupně. V sobotu bude zataženo až oblačno a místy bude sněžit. V celém Česku se může vyskytovat náledí. Na severu a severovýchodě se později vyjasní.

"Během pátku se od severovýchodu ochlazuje, teploty budou postupně od severu a severovýchodu klesat pod bod mrazu. Mokré povrchy budou namrzat a místy se vytvoří náledí, v případě sněhové pokrývky i zmrazky," sdělili meteorologové.

Už po pátečním poledni se tak může začít náledí objevovat v celém Libereckém a Moravskoslezském kraji a v severních nebo severovýchodních částech Zlínského, Olomouckého, Pardubického, Královéhradeckého a Ústeckého kraje.

Během večera se pak začne náledí vyskytovat i v celých severních a východních Čechách a na většině území Vysočiny i Středočeského a Jihomoravského kraje. Do půlnoci pak už pravděpodobně zasáhne celé Česko. "V sobotu během dne bude místy celodenní mráz. Náledí a zmrazky proto mohou přetrvávat až do nedělního dopoledne," doplnili meteorologové.

Kromě náledí se objeví také sníh, především na jihozápadě Česka. "Dešťové srážky se budou postupně měnit ve sněhové a nejintenzivnější sněžení očekáváme od pátečních večerních hodin na jihozápadě území, kde sněžení bude přetrvávat i během soboty a ve večerních hodinách zeslábne. V tomto období na jihozápadě území může napadnout od pěti do 15 centimetrů nového sněhu," uvedli meteorologové. "Na ostatním území spadne od nuly do pěti centimetrů nového sněhu," doplnili.

V noci na neděli bude nejsilnější mráz, a to většinou až minus sedm stupňů. V páteční výstraze před náledím pak ale meteorologové doplnili, že v severní polovině Česka mohou teploty při zmenšené oblačnosti spadnout na minus osm až minus 12 stupňů.

Přes den už ale bude tepleji než v sobotu, teploty se budou pohybovat mezi jedním až pěti stupni nad nulou. Nadále bude oblačno až zataženo, ojediněle se hlavně v západní polovině Čech vyskytne sněžení nebo déšť se sněhem.

I na začátku příštího týdne bude vesměs zataženo až oblačno. Objeví se déšť i smíšené srážky. Teploty se ale podle Českého hydrometeorologického ústavu budou držet nad nulou, vystoupají až na sedm stupňů.

Není to žádná věda. Snížení teploty v místnosti o dva stupně pomůže snížit spotřebu až o 15 procent, říká šéf Pražské plynárenské. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy