Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje se stal Josef Bělica z ANO

ČTK ČTK
3. 4. 2024 9:59
Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje se stal Josef Bělica z ANO

Moravskoslezským hejtmanem ve středu zastupitelé zvolili primátora Havířova Josefa Bělicu (ANO). Ve funkci nahradil nepravomocně odsouzeného Jana Krkošku (zvolen za ANO), který kraj vedl od loňského června. Bělicu ve veřejné volbě podpořilo 36 zastupitelů, proti jich bylo 16 a hlasování se zdrželi čtyři. Kraj má v tomto volebním období třetího hejtmana, krajské volby se konají na podzim.

Krkoška se vzdal hejtmanské funkce poté, co ho pražský soud koncem března uznal vinným z účasti na organizované zločinecké skupině. Rezignoval i na funkci krajského zastupitele, opustil hnutí ANO, místo radního a zastupitele v Krnově na Bruntálsku. Koaliční partneři, tedy ANO, ODS s TOP 09, KDU-ČSL a SOCDEM, se dohodli na tom, že hejtmanem bude Bělica, který je také poslancem.

Kumulaci funkcí ostře kritizovala opozice. Piráti navrhli, aby se novým hejtmanem stal první náměstek Jakub Unucka (ODS), který řekl, že si nominace váží, ale musí ji odmítnout. Bělica zastupitelům řekl, že funkci primátora chce opustit, ale neučiní tak hned, protože nechce, aby město bylo jeho jednáním poškozeno. Na otázku opozice, jak dlouho zůstane Bělica hejtmanem i primátorem, neodpověděl ani po opakovaných výzvách zastupitelů.

 

Právě se děje

Další zprávy