Nejteplejší den roku je tu. Přijde také silný vítr

Dagmar Honsová, Meteopress
6. 2. 2009 12:00
Na vrcholcích hor bude foukat rychlostí až 110 km/h
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Holcman

Praha - Sobota bude nejteplejším dnem od začátku roku, na severovýchodě území bude ale foukat silný vítr.

Už během dnešního večera bude opět sílit vítr na severovýchodě Česka.

Během první poloviny noci na sobotu zesílí mírný vítr v Pardubickém, Olomouckém, Jihomoravském, Moravskoslezském a Zlínském kraji na čerstvý o rychlosti 6 až 11 m/s, v nižších polohách v nárazech až na 20 m/s, tj. 70 km/h.

V horských oblastech Jeseníků, Beskyd a Orlických hor na silný 10 až 15 m/s, na vrcholcích hor v nárazech až na 30 m/s, tj. 110 km/h, tedy intenzity vichřice.

Vítr bude slábnout během sobotního večera. Na zbytku území bude foukat pouze slabý vítr o rychlosti do 4 m/s. Právě na východě republiky se odpolední teploty zastaví až na 10 °C, pocitovou teplotu tak bude vítr snižovat až o 2 °C.

V neděli očekáváme na většině území čerstvý severozápadní vítr o rychlosti 4 až 8 m/s a citelné ochlazení.

Od západu se navíc bude déšť měnit ve srážky sněhové. Odpoledne se tak budou, zejména ve vyšších polohách Karlovarského a Ústeckého kraje, tvořit sněhové jazyky.

Před silným větrem varují také v Rakousku, Švédsku, Španělsku a Itálii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Kontroly na hranicích zřejmě zpozdí vlaky ze Slovenska do Česka

Kontroly na hranicích se Slovenskem, které od čtvrtka zahájí policie kvůli zvýšené migraci hlavně Syřanů, zpozdí mezistátní vlaky jedoucí ze Slovenska do Česka. Spoje mohou podle odhadů nabírat zpoždění okolo 15 minut. V úterý to sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Opatření začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.

Kontroly ve vlacích by se měly konat v pohraničních přechodových stanicích. Spoje budou podle drah moci odjíždět do Česka po souhlasu policie po provedení její kontroly.

Projeví se to na provozu vlaků. "V současné době je obtížné předjímat délku pobytu v pohraničních stanicích a zpoždění v další jízdě, ale odhadujeme, že by se tato zdržení mohla pohybovat okolo 15 minut v závislosti na obsazenosti jednotlivých spojů," uvedl Šťáhlavský. Aktuální informace o jízdě vlaků a opatřeních podle něj cestující najdou například na webu nebo v aplikaci dopravce Můj vlak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy