Tisíce lidí si u pojišťoven stěžují, že nemají zubaře. Žalujte je, radí lidem právník

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
3. 2. 2023 6:42
V Česku chybí zubaři. Nejenže se k nim někteří lidé nedostanou na preventivní prohlídku, často je obtížně shání, pokud potřebují pomoc s akutním problémem. Zdravotní pojišťovny připouští, že se na ně obrací tisíce lidí s žádostí o nalezení zubaře. Právník Ondřej Dostál říká, že ho kontaktují lidé, kteří se stomatologické péče chtějí domoci soudně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

K zubaři by to v Česku neměl mít nikdo dále než 35 minut autem. Nařizuje to vláda. Jenže ne vždy tomu tak je. A to dokonce ani v případech, kdy pacienta trápí náhlé bolesti. "K lékaři na akutní ošetření jsem musela cestovat asi 100 kilometrů," popisuje na sociální síti problémy při hledání stomatologa Eliška Starková. "Potíže se sháněním zubaře kvůli náhlým problémům mám neustále. Vždy se obrátím na pohotovost, bez dalšího zákroku zubaře však končím na ambulantní péči čím dál častěji," tvrdí další pacientka.

Právě sociální sítě jsou místem, kde lidé ze zoufalství hledají lékaře. Například facebooková skupina Hledám zubaře má šest tisíc členů a objevují se v ní desítky poptávek denně. Často však zůstávají bez odezvy. 

Jiní se obrací přímo na zdravotní pojišťovny, jejichž povinností je zajistit dostupnost péče. Například jen na Revírní bratrskou pokladnu, což je jedna z nejmenších zdravotních pojišťoven v Česku, se za poslední půlrok obrátilo 1800 lidí s žádostí o zajištění zubaře.

"Bezmála polovině jsme již zubaře zajistili, pro zbývající usilovně hledáme nové stomatology, kteří nám nabídnou volné kapacity nebo s námi výhledově uzavřou novou smlouvu o poskytování péče," říká mluvčí pojišťovny Ivo Čelechovský.

Problém není celorepublikový, většina zubařů ordinuje ve velkých městech. V Praze vychází na jednoho zubaře 750 obyvatel, ve Středočeském kraji to je ale už třikrát více. Problém je například na severu Čech nebo v Moravskoslezském kraji. Když v listopadu otevřel novou ordinaci zubař v Hejnicích na Liberecku, městě s 2700 obyvateli, lidé z okolí stáli i dvanáctihodinové fronty, aby se mohli k němu zaregistrovat. A na všechny zájemce se stejně nedostalo.

Foto: ArcČR 500, databáze VZP ČR platná k červenci 2022

Podle právníka Ondřeje Dostála, který se specializuje na zdravotnictví, je situace v některých regionech natolik kritická, že pacienti zvažují i žaloby. "Lidé se mě na tuto možnost ptají velmi často," říká. Na tuto skutečnost upozornil před nedávnem v Lidových novinách.

Pokud pojišťovna nedokáže zajistit pacientům dostupnou péči, mají podle právníka velkou šanci se u soudu domoci svých práv, ale i dosáhnout na finanční odškodnění. Zažalovat mohou i krajský úřad, jehož povinností je zajistit stomatologickou pohotovost. "V nejlepším případě by však člověk měl mít vlastního ošetřujícího lékaře, který ho zná a v nouzi mu pomůže. Využívat pohotovost jako náhražku za vlastního lékaře je systémově špatně," dodává Dostál.

Uspět u soudu by podle právníka mohli i lidé, kteří sice zubaře našli, ale musí za ním jezdit dále než 35 minut autem. V takovém případě by lidé mohli žádat po pojišťovně proplacení cestovného.

Všeobecná zdravotní pojišťovna dosud žádnou žalobu v souvislosti s neposkytnutím zubařské péče neřešila. Připouští však, že se s žádostmi o zprostředkování kontaktů na ordinace setkává často. Upozorňuje však, že v případě akutních problémů je povinen pacienta ošetřit jakýkoliv zubař. "I pokud lékař není smluvním partnerem pojišťovny pacienta, pojišťovna takový zákrok zubaři uhradí," říká mluvčí Viktorie Plívová.  

Na nedostupnost lékařské péče si lze stěžovat i na ministerstvu zdravotnictví. A to bezplatně pomocí internetového formuláře. Ministerstvo tvrdí, že v loňském roce se na ně tímto způsobem obrátilo 2048 lidí, kteří nemohli sehnat zubaře. Z celkového množství přijatých žádostí o poskytnutí dostupnosti zdravotních služeb se dlouhodobě přibližně 80 procent týká právě oboru stomatologie.

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler však tvrdí, že v Česku málo zubařů není. Podle dat Rady evropských hlavních zubních úředníků z roku 2019 má Česko jedenáctý nejvyšší počet zubařů na sto tisíc obyvatel z 26 srovnávaných evropských zemí. 

Šmucler loni v listopadu tvrdil, že problém je spíše v tom, že se lidé stále nezvykli na to za zubařem dojíždět. "Spousta lidí byla za socialismu zvyklá na jiný systém, kdy zubního lékaře poslali do místa, které by si normálně nevybral. Není to tak, jak byli někteří starostové zvyklí, že když za socialismu šel někdo do důchodu, z okresu tam poslali jiného zubaře," říká Šmucler.

Video: První příznak bývá poslední. Případů rakoviny slinivky přibývá (1. 2. 2023)

První příznaky - profesor Miroslav Zavoral o rakovině slinivky | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Primátor chce pro Železného omluvu od policie, neměla prý právo video zveřejnit

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. Toto stanovisko sdělil řediteli městské policie Eduardu Šustrovi s tím, že kromě systémové nápravy by situaci vyřešila i omluva. Případ prověří také Úřad pro ochranu osobních údajů. Šuster pochybení odmítl, městská policie podle něj postupovala stejně jako při zveřejňování jiných videí v minulosti.

"Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hlavního města Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného," napsal Svoboda na Twitteru.

Situaci primátor hodnotí jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv městské policie jako celku. "Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva," uvedl.

Šuster na facebooku městské policie uvedl, že ho primátor seznámil se stanovisky dvou advokátních kanceláří. Městská policie nicméně podle Šustera při zveřejnění videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy