Úkol Sobotky: Ukočírovat Babiše, ubránit se Zemanovi

Martin Fendrych Martin Fendrych
6. 1. 2014 15:00
Komentář: Bude Sobotkova vláda dobrá pro Agrofert, nebo pro nás? V pozadí číhá Zeman.
Bohuslav Sobotka má šanci předvést, že klasická, tradiční politická strana neztratila smysl.
Bohuslav Sobotka má šanci předvést, že klasická, tradiční politická strana neztratila smysl. | Foto: Ludvík Hradilek

Koaliční smlouva byla v pondělí podepsána. Trio předsedů ČSSD, ANO a KDU-ČSL zveřejnilo oficiální seznam svých ministrů. Jací jsou? Politici? Průmyslníci? Budou kopat za nás? Mají na své posty? Kteří budí podezření, nesouhlas?

Ministr je politické řemeslo, tu práci má dělat politik. Člověk, který umí vyjednávat, naslouchat, který dává věci svého resortu do kontextu celé země, do občanského kontextu. Není dobré, když je ministrem obrany generál, nahrává pak víc armádě než nám. Miloš Zeman naopak namítal, že by Martin Stropnický (ANO) neměl být ministrem obrany, protože není „odborník". Jako bývalý diplomat by podle něj měl spíš vést zahraniční věci. Stropnický umí jednat se zahraničím, býval ministrem kultury a není důvod, aby obranu nezvládl. Právě naopak je dobré, že tam přichází člověk zvenčí, nespojený se zbrojními lobby a s vojenskou tajnou službou.

Podstatná otázka: má Bohuslav Sobotka na premiérování? Tou bychom měli začít. Strávil skoro 18 let ve Sněmovně. Býval ministrem financí. Vyčítá se mu, že je málo rozhodný a málo výrazný, málo svůj. Poslední léta žil v ČSSD v jakémsi dvojvládí s Michalem Haškem, kterého ale nedávno po nepovedeném vnitrostranickém puči, evidentně řízeném Milošem Zemanem, převálcoval.

Vládní absolutní protipóly

Sobotka je kariérní politik. Naprostý protipól Andreje Babiše. Vyseděl si roky v poslanecké lavici, vyschůzoval si svou předsednickou funkci. Má šanci ukázat, že dělat politiku jako řemeslo není nesmysl, že to jde. Ostatně takhle to chodí v celém západním světě, politika je obor, odbornost. Střety se Zemanem, který Sobotku nesnáší, považuje ho za zrádce, předsedu ČSSD vytvarovaly, pochlapily. Může se v jistém smyslu stát českou obdobou Angely Merkelové. I ona je považována za spíše nevýraznou, obyčejnou političku - ale Němci ji berou.

Bohuslav Sobotka při skládání vlády musel taktizovat a neměl moc na výběr. Musel taktizovat ve vlastní partaji. Za chybu lze považovat volbu Milana Chovance na ministerstvo vnitra. Je to zjevně taktický krok, kupování si jednoho z pučistů, který včas zařadil zpátečku a antisobotkovský puč shodil. Jenomže vnitro by chtělo člověka pevného, charakterního, ne chlapa, který se Zemanem plánoval převrat v ČSSD a pak přeběhl na druhou stranu.

Navíc Chovanec nezná oblast policie, tam je mimo. Přitom policie potřebuje hodně péče a znalostí - nachází se v mizerném stavu. Viz její pomalost a nezdary, například pohlavek od Ústavního soudu kvůli délce vazby obviněného Davida Ratha. Detektivové nejsou s to věci dotahovat rychle, pokud vůbec. Na současném ministru vnitra Martinu Pecinovi je vidět, jak snadno může ministr udělat fatální chybu - máme dva policejní prezidenty.

Ta vláda bude zvláštní spojením dvou absolutních protiv, Sobotky a Babiše. Odchovanec Sněmovny, strany, a s ním dravec, tvůrce Agrofertu, manažer, miliardář se zpochybňovanou minulostí, který kritizuje mafiánské poměry. Uplácení prý u nás přesáhlo únosnou mez milionů.

Udržet impérium na nohou

Babišův základní problém: jeho svět je byznys. Uvažuje byznysově. Představuje byznys. Vzhlíží k němu část bývalých voličů ODS. Chtějí pragmatika. Navíc mají pocit, že miliardář nepotřebuje krást ze státních zakázek. To ano, ale tvůrce impéria také potřebuje impérium udržet na nohou, potřebuje maximum zakázek pro své firmy, potřebuje splácet dluhy, chce být hegemonem ve svém ranku.

Babiš povede (dá-li Zeman) finance. Už jsme o tom psali, pod finance spadá Finančně analytický útvar, jakási tajná služba zaměřená na praní peněz, toky peněz, na obranu proti financování terorismu. Je to tak významný útvar, že nemá spadat pod ministerstvo, pod Babiše. Měl by stát samostatně, podobně jako BIS.

Babiš do vlády posílá další dva lidi z byznysu. Na životní prostředí poslance Richarda Brabce a na dopravu člena ANO Antonína Prachaře. Proti Brabcovi se bouří ekologové, pracoval léta v chemickém průmyslu (Unipetrol, Spolana, Lovochemie). Vypadá spíš jako „ministr chemického prostředí". Není jasné, proč by měl člověk s takovou anamnézou náhle chránit českou přírodu. A posiluje podezření, že se takový ministr může Babišovým firmám velice hodit. - Prachař není poslanec, řídí akciovku Omega Servis Holding - přeprava chemikálií a sypkých materiálů. Byznysmen každým coulem. Přítel Babiše. Dopravě (nebo její části) jistě rozumí.

Za ANO jde do vlády ještě Stropnický, Věra Jourová (na místní rozvoj, kde již působila) a Helena Válková na spravedlnost. Jourová a Válková jsou obě důvěryhodné a znalé. Válková se postavila proti nechutnostem na plzeňských právech, Jourová bránila čachrům na místním rozvoji a tehdejší ČSSD ji proto drsně odstranila. Jsou to jediné dvě ženy ve vládě. Sociální demokraté nenabídli ani jednu. Smutné. Východní.

Za ČSSD stínoví ministři

ČSSD do vlády posílá většinou stínové ministry. To je v pořádku, byť někteří stínovali za jiný resort, než na jaký míří. Dva z nich v minulosti ostře kritizovali Miloše Zemana: Jiří Dienstbier (ministr bez portfeje, pro Legislativní radu vlády, problematiku lidských práv a rovných příležitostí, byl stínovým ministrem spravedlnosti) a Lubomír Zaorálek (zahraničí). Ani jednoho prezident nechce. Sobotku ale dlouhodobě podporují a on je potřebuje uspokojit. Na průmysl půjde Jan Mládek, který sice loni ujel, když o živnostnících mluvil jako o příživnících, ale je považován za slušného, rozumného politika.

Velké nadšení mezi experty na vzdělávání nebudí Marcel Chládek (školství, kde byl také stínovým ministrem). To je ovšem problém sociálních demokratů, že si pro školy nevychovali silnější persónu. Zdravotnictví povede dosavadní stínový ministr Svatopluk Němeček, ředitel FN Ostrava. Volba naprosto logická, očekávaná. Práci a sociální věci bude řídit Petr Krčál, radní Kraje Vysočina (ten jediný stínovým ministrem nebyl). Spadne do jámy lvové, do značně rozbouraného ministerstva, kde nefunguje výplata sociálních dávek. Práce pro vraha.

Zbývají lidovci. Předseda Pavel Bělobrádek se stane vicepremiérem bez portfeje. Nic proti ničemu. Prezident a zemědělská lobby mají zato silné výhrady proti kandidátovi na ministra zemědělství Mariánu Jurečkovi. Že je mladý (32 let) a že zemědělství nerozumí. Zemana asi také nepotěšilo, když o něm Jurečka po slavném vrávorání u korunovačních klenotů řekl, že pije jak mužik. Tento mladý místopředseda lidovců vyjednal koaliční dohodu. Vypadá, že je při chuti. Jeho úkol: ubránit ministerstvo zemědělství před budoucím vládním kolegou Babišem...

Na české poměry výjimečný

Povedl se i ministr kultury Daniel Herman. Kněz, který vedl Ústav pro studium totalitních režimů. ČSSD ho odtamtud vyhnala. Velký podíl na vyhnání antikomunisty Hermana nesou sociální demokraté Zaorálek a Dienstbier. Teď s nimi bude pracovat ve vládě. Herman je vzdělaný muž s obrovským rozhledem a pevnou vazbou ke katolické církvi. Na české poměry zcela výjimečný ministr.

Jaká to bude vláda? Za její kvalitní či pro nás nadějné členy můžeme považovat Němečka, Dienstbiera, Hermana, Jurečku, Stropnického, Jourovou a Válkovou. Naopak vysloveně pochybný je Brabec na životním prostředí (představuje něco jako ódeesácké řešení) a Chovanec na vnitru. Velmi pozorní bychom měli být ke konání Babiše a Prachaře.

Pro Sobotku bude nejtěžší ukočírovat předsedu ANO, uhlídat, aby vláda nedělala víc pro Agrofert než pro občany, a vzdorovat Zemanovi. Největším rizikem vznikající vlády je prezident, který Sobotku jako premiéra nechce. Pokusil se ho v ČSSD zničit. Na oko se s ním smířil, ale není v jeho povaze „odpouštět" (není co odpouštět; Sobotka měl svaté právo ho v roce 2003 nevolit prezidentem). Podle informací z Hradu Zeman nedává Sobotkově vládě víc než rok.

 

Právě se děje

Další zprávy