Blíží se volby. Prezident řekl Haló novinám, že je vyhlásí na pátek 25. října a sobotu 26. října, pokud se sněmovna rozpustí. Ve čtvrtek jednala politická rada SPOZ, strany, kterou stoprocentně podporuje Miloš Zeman.
Je to tak, nadstranický prezident má vlastní stranu, která naplno využívá jeho osoby. To tu ještě po listopadu 1989 nebylo, aby hlava státu tlačila svoji partaj jak kočárek s vrnícím potomkem do předčasných voleb.
Ve čtvrtek jsme se po zasedání politické rady Zemanovců dozvěděli, že premiér v demisi Jiří Rusnok odmítá za stranu znovu kandidovat. Jednou už to v komunálních volbách zkusil a neuspěl.
Zjevně se vlády ujal jen proto, že měl od prezidenta slíbeno jmenování do bankovní rady ČNB. Jak už to u lidí okolo prezidenta chodí, jediný, kdo by mohl změnit Rusnokovo rozhodnutí, je Zeman.
Vládu chtějí Zemanovci vysát, jak to jen půjde. Jednou z klíčových tváří (kromě prezidenta) se má stát Martin Pecina, ministr vnitra bez důvěry, bývalý sociální demokrat.
Předseda Zdeněk Štengl (slovo předseda chápejme tak, že je to trojka ve straně; jednička, jak sám Štengl říká „Ježíš Kristus", je Zeman a dvojka hradní kancléř Vratislav Mynář) ve čtvrtek řekl, že Pecinu osloví jako prvního. Jistě, ministr vnitra má Zemanovu důvěru, dokonce byl podle důvěryhodných zdrojů jedním z kandidátů na premiéra při případném Zemanově druhém pokusu o sestavení vlády.
Vznikne kancléřo-poslanec?
Za Zemanovce - a to by bylo zase jedno unikum - možná bude kandidovat i hradní kancléř Mynář. Jak už to v této vyznavačské, autokratické straně chodí, záleží zase jen a jen na prezidentovi.
Na otázku MF Dnes, jestli mu prezident poradil, zda má za SPOZ kandidovat, řekl: „Ještě ne, zatím jsem se o tom s panem prezidentem neradil. Ale nepopírám, že SPOZ je pro mne srdeční záležitostí, a když zavolá strana a lid, tak se zvednu a půjdu."
Na další otázku, zda je v pořádku, aby kancléř hlavy země kandidoval, Mynář pravil: „Dovedu si představit pomoci té straně třeba ve volební kampani. Teď nechci říct, jestli mám být republikovým lídrem, nebo krajským lídrem, těch variant je spousta.
Po dobu tak šedesáti dnů bych si to možná dokázal představit." A pokračoval: „Nejdřív si promluvím s panem prezidentem. Pokud řekne ano, já se zamyslím, pravděpodobně bych tu výzvu přijal, pak budu kandidovat a dva měsíce to udělám tak, aby pan prezident nebyl omezen v rámci mého kancléřství."
Mynář chce SPOZ pomoci taktéž se sháněním peněz (a to se kancléři prezidenta jistě bude dařit): „Samozřejmě budu chtít u nás do našeho regionu získat nějakou korunu, abychom se mohli přiblížit k lidem a ukázat. Zatím ale nemáme ani plán, jak by měla kampaň vypadat a kolik by měla stát peněz. Ano, upřímně říkám, i já se ponasnažím sehnat nějaké sponzory." Neuvěřitelné. Jiný svět.
Propůjčit si ten sympatický a známý obličej
Neuvěřitelné, ale zároveň v tom, jako vždy v tazích Zemana a jeho lidí, není nic protizákonného. Je to všecko na hraně, je to všecko neetické, ale nic proti paragrafům, nic proti ústavě. A zároveň to připomíná prezidentský systém, kde se vše točí kolem jedné osoby (jenže tu si jinde samozřejmě vybírá strana). Zeman potichu zavádí jakýsi prezidentský systém na druhou.
SPOZ dokonce uvažuje, že by v kampani použila i prezidentovu česky ježíšovskou tvář. Vratislav Mynář: „My to jako SPOZ zkusíme, jestli si můžeme ten sympatický a známý obličej propůjčit. Jeho reakce - si troufnu říct - asi nebude příliš pro. Bohužel." Kampaň Zemanovců už jede.
Hned po nedůvěře Rusnokovi a dohodě několika stran o rozpuštění sněmovny se objevily billboardy SPOZ. Následovat budou Zemanovy ohlášené prezidentské výjezdy do krajů. Začátkem září odjede na tři dny do Zlínského kraje. Ne náhodou: Zemanovci tam jsou spolu s ČSSD a komunisty v krajské vládě. A, jak známo, Zlínský kraj Zemanovců stále vede kancléř Vratislav Mynář.
Předseda SPOZ Zdeněk Štengl řekl Právu, že prezidentské výjezdy Zemanovcům pomohou: „Musím zdůraznit, že jsme s tím v našich plánech nepočítali. Je dobře, že pan prezident kraje navštíví, poté co kvůli vládní krizi musel tyto návštěvy odložit.
Tím, že bude pan prezident prezentovat před lidmi svůj program zaměřený například na investice, připomene tím vlastně ten náš, protože je totožný. Takže určitě je to dobře." Předseda Štengl se také nechal slyšet, že SPOZ bude na kandidátky lákat všechny Zemanovy ministry, pokud nekandidují za jinou stranu.
Zemanovo evangelium
Program v Česku není příliš důležitý (strany ho stejně nedodržují), ale i ten mají Zemanovci nikoli svůj, nýbrž Zemanův. Místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš pravil: „Momentálně aktualizujeme náš volební program - mimochodem jeho autorem je dnešní prezident Miloš Zeman." Ještě dodal: „Prezident Zeman není samozřejmě jediným autorem, ale je tvůrcem myšlenek, k dopracování programu měl kolem sebe odborné kolegy." Změny ale budou jen kosmetické, aby se „ježíšovský" kodex nepokazil: „Program je natolik nadčasový a unikátní, že nevyžaduje zásahy ani změny," vysvětlil místopředseda Kruliš.
SPOZ je naklonovaný Zeman. Prezident se rád chlubí, že v přímé volbě získal 55 procent voličů, 2 717 405 hlasů. Několikrát on i jeho lidé srovnávali prezidentský výsledek v druhém kole přímé volby s výsledky stran ve volbách 2010. Podle této metodiky by SPOZ, Zemanova strana, prezidentostrana, ve volbách měla získat 55 procent hlasů. Dokonce víc - Zeman už nějaký čas prezidentuje a mává českou politickou scénou: zničil stojedničkovou koalici a rozložil ČSSD. Horší výsledek SPOZ než 55 procent by byla prohra.