Ne Lessyho. Ne Červíčka. Policie potřebuje drsňáka

Martin Fendrych Martin Fendrych
16. 10. 2013 13:15
Policie je na rozcestí. Návrat Petra Lessyho do čela by jí rozhodně neprospěl, naopak.
Lessy se vrací.
Lessy se vrací. | Foto: Ludvík Hradilek

Česko spěje k dalšímu úletu: hrozí, že budeme mít dva policejní prezidenty. Městský soud v Praze nezrušil osvobozující rozsudek v kauze bývalé hlavy policie Petra Lessyho. Z funkce ho odvolal ministr vnitra Nečasovy vlády Jan Kubice v srpnu 2012. Hrozba, že se Lessy vrátí, má svoji symboliku - česká policie stojí na rozcestí. Bohužel to zřejmě souvisí s volbami. Bohužel proto, že policie a justice mají být na volbách nezávislé.

Teď jde o to, jak zní výrok soudu (jednání bylo neveřejné). V zásadě buď řekne, že se skutek, pomlouvání náměstka krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslava Vaňka, vůbec nestal, nebo že se stal, ale nejednalo se o trestný čin. Pokud Lessy Vaňka skutečně pomlouval, nemusel by se vrátit na místo hlavy policie. Odvolán byl podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, paragraf 42, písmeno d: „Porušil služební slib tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru". Jednání tedy má mít znaky trestného činu.

Husák je věčný

Ale to je teď tak trochu jedno. Podstatné je, že se Lessy vrací a že je policie stále v nedobré kondici. Není schopna se zbavovat lidí, kteří do ní nepatří. Příklad z posledních dnů? Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se stal ředitelem policie Libereckého kraje. Post prezidenta musel opustit kvůli vyšetřování korupce okolo rozdělování státních zakázek na výrobu biolihu. Později byl náměstkem policejního prezidenta. Odstoupil poté, co se v pražském Obecním domě sešel s kmotry Romanem Janouškem a Tomášem Hrdličkou. Lessy ho pak jmenoval šéfem ochranné služby. Tento post musel opustit, neboť neměl bezpečnostní prověrku. A nyní se stal šéfem Libereckého kraje...

Červíček se má stát generálem.
Červíček se má stát generálem. | Foto: Ludvík Hradilek

Dodejme, že kriminálku mu tam vede jistý Stanislav Hájek, o němž je v policii známo, že měl čilé kontakty s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem, a je podezírán, že má spojení minimálně na jednoho pražského kmotra. V policii byl Hájek tlačen na post šéfa Útvaru zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování (ÚZČ SKPV). Stál o to i policejní prezident Martin Červíček. Neuvěřitelné, ale je to tak. Podle neveřejných informací ho před takovými intervencemi varoval šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvan.

Dál: kauzy jako případ Nagyová (Jana Nečasová) či vyšetřování podezřelých zakázek v Lesích ČR dnes stojí. Stejně na místě trčí celé vyšetřování kmotrů (Rittig, Janoušek). Znovu se otvírá případ MUS; pokolikáté už? A to máme „vládu odborníků", která měla hrát padni komu padni. Směšné. Jako by policejní manažeři (ale i žalobci) čekali, až bude po volbách.

Dál. Tomáš Martinec musel díky tlaku pražské nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové skončit jako šéf Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Zjevně nevyšetřoval některé kauzy. Pověst útvaru v bezpečnostní komunitě byla velmi zlá. Martinec ovšem neopustil policii; stal se náměstkem Úřadu kriminální policie na policejním prezidiu. Povýšil.

Protlačen Bártou

A teď vracející se pan Lessy. Vybrán byl veleministrem vnitra za Bártovy Věci veřejné Radkem Johnem. Podle více informací výběr ovlivňoval sám Vít Bárta, který v té době ministroval na dopravě. V Johnově výběrové komisi byla policejní psycholožka s úzkými vazbami na StB. Seděl v ní vedoucí Oddělení strategického plánování policejního prezidia Pavel Osvald, který se těsně po výběru Lessyho stal jeho náměstkem...

Pecina drží v rukou černého Petra.
Pecina drží v rukou černého Petra. | Foto: Reuters

Lessy se stýkal s šedou eminencí Věcí veřejných, s mužem blízkým Vítu Bártovi Michalem Morozem. Podle svědectví bývalého člena policejní ochranné služby, který střežil policejní prezidium, Moroze vozil za Lessym náměstek Osvald.

Pravdou je, že kupříkladu v kauze tehdejšího místopředsedy ODS Pavla Drobila se Lessy policie zastal. Nutno ovšem zároveň dodat, že to přesně zapadalo do plánu Víta Bárty, jehož VV musely opustit vládu a Bárta pak šel proti ODS.

A Lessyho profesionalita? Jaký byl jako šéf policie? Špatný, velmi špatný. Jak už bylo řečeno, proti všem těm podezřelým postavám mezi špičkami policie nehnul prstem. Dlouho se odmítal podílet na reformě policie, tedy na klíčovém, nutném omezení počtu přebytečných velitelů. O to stál nejen tehdejší ministr Kubice, ale každý věci znalý policajt (samozřejmě pokud se ho omezování počtu řídících funkcí osobně netýkalo). Lessy se změnám bránil; možná mimo jiné proto, že komise, jež posuzovala, která vedoucí funkce je zbytečná, ukázala také na redundantní post „náměstka pro řízení lidských zdrojů", kterým byl právě Pavel Osvald, známý svými kontakty na Bártu a Věci veřejné.

Lessy jako osobnost? Zde jedna ukázka jeho charakteru, jak ji popsal bývalý ministr vnitra Jan Kubice. Lessy se s ním dohodl, že sám místo šéfa policie opustí. Slíbil mu to, avšak slib nedodržel. Prostě se buď na post prezidenta, nebo na jiné vysoko postavené místo vrací pevný charakter.

Pohodlný program zavřených očí

Podle některých informací z policie a vlády se v brzké době má stát dnešní hlava sboru Martin Červíček generálem. (Podivuhodné, jeho pověst není slavná.) Asi to je, Lessy Nelessy, počátek Červíčkova odchodu z funkce. Zamířit má údajně jako přidělenec do Bratislavy. To však neznamená, že by strana, která povede vnitro po volbách, chtěla Lessyho v čele policie. Pro ČSSD je to člověk spojený s Bártou, tedy těžko přijatelný. (On by ale jistě rád sloužil i oranžovým, o tom nepochybujme.)
Hodně teď bude záležet na ministrovi vnitra Martinu Pecinovi. A ten, jak se dá tušit, udělá, co mu řekne Miloš Zeman. Je známo, že se Zeman, ale i kupříkladu jeho kancléř Vratislav Mynář o bezpečnostní sféru velice zajímají.

Platí, že policii by neměl řídit ani Kubicem rychle dosazený Martin Červíček (k několika málo pozitivním změnám byl buď donucen Bradáčovou, nebo jim dokonce bránil, viz obsazení vedení útvaru zvláštních činností). Policie potřebuje drsňáka, který se neohne před politiky, nedělá pro žádnou partaj a bude vší svou energií podporovat ty detektivy, kteří umějí a nebojí se jít po pokřivených státních zakázkách, solárním maléru, MUS, Lesích ČR, kšeftech Martina Romana, jako bylo vyvedení I & C Energo ze skupiny ČEZ, a mnohých dalších temných kouscích.

Existuje takový drsný policejní manažer? Pokud ano, jen těžko ho nějaká strana bude chtít. Policie je na rozcestí, ale hodně to vypadá, že by její vedení nejradši zacouvalo do pohodlné minulosti, kdy se programově zavíraly oči.

 

Právě se děje

Další zprávy