Šéf policie bude jen jeden. Buď Červíček, nebo Lessy

Radek Nohl Radek Nohl
15. 10. 2013 16:20
Ministr vnitra Martin Pecina uzavřel debaty o tom, že by policie mohla mít dva šéfy.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo vnitra utnulo debaty o tom, že by v čele české policie mohli stanout dva policejní prezidenti.

K tomuto unikátu mohlo brzo dojít poté, co Městský soud v Praze nezrušil osvobozující rozsudek v kauze Petra Lessyho.

Jenže ministr vnitra Martin Pecina prostřednictvím svého mluvčího deníku Aktuálně.cz řekl, že si takovou variantu nepřeje. Policejním prezidentem tak bude buď Lessy, nebo současný šéf Martin Červíček.

Klíčem v celém případě a v tom, kdo bude nyní řídit policii, je písemné vyhotovení rozhodnutí pražského městského soudu.

"Pokud v odůvodnění rozsudku bude uvedeno, že rozhodnutí o propuštění Petra Lessyho ze služebního poměru bylo protizákonné, tak logicky bude muset dojít ke zrušení tohoto rozhodnutí," prohlásil mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Dva šéfové? O tom Pecina neuvažuje

Foto: Ludvík Hradilek

Že by ale v takovém případě mohla nastat situace, že bude mít česká policie dva šéfy, to není podle Nováka reálné. "O tom se vůbec neuvažuje. Pan ministr je přesvědčen, že oběma pánům jde o stabilitu policie a že dojde ke vzájemné dohodě," dodal Novák.

V současné době je tedy pravděpodobné, že Pecina Lessymu nebo Červíčkovi nabídne jiné místo u policie. Což již dříve také naznačil. Problém však nastane, pokud oba budou na funkci policejního prezidenta trvat.

Lessy deníku Aktuálně.cz řekl, že se chce do čela policie vrátit. "Nejprve vyčkám onoho rozhodnutí soudu, aby to nabylo právní moci, a vzápětí poté požádám pana ministra vnitra, aby zrušil rozhodnutí o mém propuštění," prohlásil Lessy.

Červíček současnou situaci nechce komentovat. Přes svou mluvčí Ivanu Ježkovou jen vzkázal, že se hodlá soustředit na svou práci.

Další dvojvládí u policie

Situace, kdy na jednom křesle sedí dva lidé, přitom nejsou u policie neobvyklé. Zažili to například bývalí ředitelé dopravní policie Zdeněk Bambas a Leoš Tržil.

Bambase v roce 2007 odvolal tehdejší ministr vnitra Ivan Langer. Když však v této funkci působil Jan Kubice, tak krátce po svém jmenování vrátil Bambase zpět do funkce. Shledal totiž, že ho Langer odvolal neoprávněně.

Dopravní policie měla od té doby formálně ředitele dva. Jenže útvaru fakticky šéfoval Tržil, Bambas byl na studijním pobytu, pobíral ale plat, když mu náležel.

Druhý případ dvojvládí pak skončil loni v létě. U policejní služby pro dohled nad zbraněmi, kam ministr Kubice vrátil Antonína Kremla, sesazeného v roce 2008.

I na jeho místě je už dávno někdo jiný, naposledy od února 2011 Hana Tröberová (jmenovaná za ministra Radka Johna). Situace se vyřešila až poté, co se Kreml stal zástupcem ředitele pořádkové služby.

Kdo bude šéfem policie? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy