ČSSD si namlouvá lidovce, Sobotka chválí Ježíše Krista

Martin Fendrych Martin Fendrych
30. 9. 2013 13:35
Komentář: Sobotkovi lidé v ČSSD by raději spolupracovali s lidovci než se Zemanovci.
Foto: Reuters

Zajímavý úkaz: sociální demokraté by rádi vytvořili koalici s lidovci. Pokud by se KDU-ČSL dostala do sněmovny. Předsedovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi to v neděli na Primě řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. V posledních týdnech jsme spíš zvyklí slyšet, kdo pro koho je naprosto nepřijatelný. Zaorálkovo vyznání Bělobrádkovi je neobvyklé, výjimečné a má pádné důvody.

Námluvy na Primě začaly tím, že předseda lidovců mluvil o tříleté dietě, kterou jeho strana podstoupila: „Myslím, že je čas, aby strany, které jsou nějakým způsobem prověřeny časem, tak aby prošly nějakou sebereflexí, nám se to podařilo, my jsme tím, že jsme od voličů dostali červenou kartu na tři roky, tak já myslím, že to pro nás bylo dobře, prošli jsme si velkou sebereflexí, došlo ke generační výměně ve straně a já myslím, že jsme připraveni skutečně pro to, že v té straně zůstali jen ti, kteří tam zůstat chtěli, jsou to srdcaři, nejsou tam, v té straně zůstali v těžkých dobách, kdy nebylo jasné, co s námi bude..."

Kalouskem očištění (opuštění) lidovci

Bělobrádek udělal z nouze ctnost. Lidovci v roce 2010 neprošli do sněmovny. Tehdy to pro ně byl malér. Místo nich do dolní komory vstoupila TOP 09, do níž část lidovců přeběhla za Miroslavem Kalouskem.

Pravdou tedy je, že Kalousek a jeho druzi a družky (jako třeba exministryně Vlasta Parkanová) lidovou stranu opustili. Ne že by se strana vědomě očistila, že by si řekla: toto jsou lidé, kteří nám škodí, zbavme se jich. Zároveň ale pravdou je, že lidovci přerodem prošli. Je to jiná strana. V tom se Bělobrádek nemýlí. Sněmovní absence jim pomohla zbavit se některých politiků.Otázkou je, jací lidé v KDU-ČSL zůstali a zda si uvědomují, že minulost strany byla spojena s podezřelými armádními zakázkami atd. Pokud lidovci projdou do Parlamentu, je jisté, že už podobné věci dělat nechtějí? Snad.

Pavel Bělobrádek se oproti dejme tomu Vratislavu Mynářovi jeví části ČSSD jako anděl.
Pavel Bělobrádek se oproti dejme tomu Vratislavu Mynářovi jeví části ČSSD jako anděl. | Foto: Jan Langer

Na slova o generační výměně reagoval Lubomír Zaorálek: „Já bych si samozřejmě přál, kdyby to byla pravda, co říkal pan předseda, a kdyby KDU-ČSL byla možný partner, protože... také vidím určitou garanci v tom, že to je strana, která je tady delší dobu, která se hlásí k určitým hodnotám a lidé to mají možnost kontrolovat, že to není strana na jedno použití, čehož se teda také obávám, protože přicházejí subjekty, o kterých moc nevíme, anebo jsou soustředěny kolem jediného charismatického vůdce a to mi připadá, že je velice nejisté, jak dlouho taková strana vydrží..."

Sekerníkovo memento mori

Zaorálkův citát vystihuje, proč se lidovci stávají pro ČSSD nadějí. Dokonce je jasné, že místopředseda oranžových chtěl Bělobrádka a jeho stranu těmi větami podpořit. Upozornit voliče, že dát hlas lidovcům má smysl. Speciálně od Lubomíra Zaorálka je to nečekané. Svědčí to o zoufalém stavu, ve kterém se část ČSSD nachází.

V roce 2010 socialisté vyhráli volby a neměli s kým uzavřít koalici. Letos se ta blamáž může opakovat. Výhled na koalici s komunisty a Zemanovci je zřejmě i pro sekerníka Zaorálka dosti děsivý. Ví velmi dobře, že ČSSD může potkat podobný osud jako ODS. (Viz její spojenectví s Věcmi veřejnými a topkaři a kam to vedlo. Memento mori.)

SPOZ je pro Zaorálka zjevně „strana na jedno použití". Přitom víme, jak Zemanovce Miloš Zeman používá: mají rozbít sociální demokracii. Další strany na jedno použití jsou ANO 2011 a Úsvit. Spojení s nimi je pro ČSSD rizikové, i když ty strany nevznikly výhradně proto, aby byla sociální demokracie roztržena vejpůl.

Lubomír Zaorálek sní o koalici s lidovci.
Lubomír Zaorálek sní o koalici s lidovci. | Foto: Ludvík Hradilek

Zaorálek musel jít do sebe. Dokud nehrozilo spojení se SPOZ a ovládnutí ČSSD prezidentem (tedy konec Zaorálka, Bohuslava Sobotky, Jiřího Dienstbiera juniora a mnohých dalších), na lidovce ani nepomyslel. Byl jedním z funkcionářů ČSSD, který šel nekompromisně, populisticky, zuřivě proti církevním restitucím. V červnu kupříkladu pravil: „Já si myslím, že ten finanční příspěvek, který je v rozsahu 17 miliard, tak tam nevidím žádný právní problém, ten se dá zrušit okamžitě." To by se asi Bělobrádkovi a jeho KDU-ČSL nelíbilo.

Sobotka: Církve jsou "nositelky hodnot"

Taky předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zmírnil útoky na církve. Pro server christnet.cz řekl: „Je chyba, že podoba narovnání s církvemi nebyla založena na širší politické shodě mezi vládou a opozicí. Jednání s církvemi chceme po volbách zahájit o tom, jak pokud možno snížit rozsah finančních kompenzací, které jsou poskytovány za nevydaný majetek v rámci církevních restitucí." - Už chce s katolíky jednat, nikoli bez jednání peníze sebrat.

V Praze vede lidovce Daniel Herman, donedávna pro Zaorálka nepřijatelný ředitel ÚSTR.
V Praze vede lidovce Daniel Herman, donedávna pro Zaorálka nepřijatelný ředitel ÚSTR. | Foto: ČTK

Sobotka o církvích: „Církve nemůžeme oddělovat od společnosti, i když ta naše je víceméně ateistická. Církve jsou nositeli kulturních a morálních hodnot a jejich úloha ve společnosti je důležitá a nepominutelná." Panečku, mají dokonce „úlohu ve společnosti"! A ještě: „Základní myšlenky křesťanství a sociální demokracie o sociální solidaritě, spravedlnosti a svobodě jsou si přece velmi blízké. Vzájemná tolerance, respekt a spolupráce jsou další hodnoty, na kterých se společně shodujeme. Bránit slabší proti silnějším, spojovat společnost, nikoli ji rozdělovat, je i dlouhodobým posláním ČSSD." To je podaná ruka.

Sobotka zhodnotil i Ježíše Krista: „Svým životem a svou smrtí ovlivnil osudy lidstva, jeho duchovní a kulturní dějiny snad jako žádný jiný člověk. Dva tisíce let po ukřižování je jeho poselství stále přítomné a aktuální." Neobrací se předseda ČSSD k Ježíši, protože už si se Zemanem neví rady?

Když si člověk uvědomí, že pražskou kandidátku lidovců vede kněz Daniel Herman, který byl díky Zaorálkovi a dalším socialistům vyhozen coby ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, to jsou proměny!

Trochu komické, trochu vynucené, a přece nadějné. Spojení ČSSD a lidovců má hlubší logiku. Programově se ty dvě strany v pomoci slabším blíží. Navíc se komunistům takové námluvy nebudou ani trochu líbit.

Je to úplně jiný plán, než jaký má s ČSSD prezident. Ten si přeje spolupráci se SPOZ, tedy se svou vlastní stranou na jedno použití.

 

Právě se děje

Další zprávy