Podle všech možných výzkumů pravice předčasné volby prohraje. Ale co je vlastně pravice? Jak se mění, jak se vyvíjí, kam jde, kam se posouvá? Které strany ji tvoří, dá se to u nás vůbec s jistotou říct?
Často se píše o tom, že dělení na levici a pravici ztrácí smysl, že je překonané. Praxe tomu nasvědčuje. Minulá vláda byla „pravicová", ale zvyšovala daně a dopustila rozsáhlé okrádání, ožebračování občanů - viz třeba solární byznys. V předčasných volbách zase sledujeme, jak „pravicová" ODS couvá ze svých představ, třeba ze školného na univerzitách, jen aby nepopudila voliče. Školné drží TOP 09, ale dost možná jen proto, aby se od ODS odlišila.
Nejsou důležité politologické poučky o pravici a levici. Důležité je vnímání pravice a levice mezi voliči. Pravice u nás splynula s rozkrádáním státních peněz, případně peněz z Evropské unie. Takovým ukázkovým „pravičákem" byl po několik let kmotr Saša Novák. To by to ale vypadalo, že levice nekrade. Jenže my víme, že kraje mají pod palcem oranžoví a rudí a krade se tam jak o závod.
ODS už není stranou podnikatelů
Původně, po revoluci, u nás pravici tvořily strany, které byly spojeny s podnikáním, později hlavně s velkými firmami. O ODS se říkalo, že je „stranou podnikatelů". Jenomže dnes jsou velcí i malí podnikatelé mnohdy nesmírně naštvaní jak na ODS, tak na TOP 09. Vyčítají jim dvě základní věci: nefungují státní zakázky, jsou špatně nastavené. A státní či polostátní firmy, ale i úředníci, podnikatele zhusta okrádají. Státní byznys je zkorumpovaný.
Odtud plyne, že ódeeska a topka už nejsou „stranami podnikatelů". Tohle období skončilo. Velké firmy jako ČEZostatně zřejmě taky příliš nerozlišují mezi levicí a pravicí. Všimněme si: energetický gigant těsně před předčasnými volbami přišel s nabídkou, že si domácnosti mohou zafixovat na dva roky elektřinu o pětinu levnější než dnes. Je to gesto pravicové, nebo levicové? Ani jedno, ani druhé. Vedení ČEZu se podle znalců tamního prostředí prostě zuby nehty snaží udržet ve funkcích. A samozřejmě zároveň reaguje na burzu a ceny energií, to jistě.
Jsou i jiné pohledy na pravici. Třeba ten, že dává stejné šance všem. Víme, že to u nás není pravda. Dokonalým příkladem pravičáka je Václav Klaus. On sám stále něco vykládá o pravé pravici. Jenomže svoje hřadování na Hradu zakončil brutálním nakopnutím rovnosti občanů, svojí amnestií. - Skoro to vypadá, že u nás momentálně sice existuje levice (KSČM, ČSSD, sama se tam ještě řadí SPOZ), ale prakticky neexistuje pravice, snad s výjimkou TOP 09. Ale to musíte zapomenout na vládu Petra Nečase.
Základem „stejných šancí pro všechny" je fungující justice. A taky policie. Pravice by měla trvat na kvalitních státních zástupcích, soudcích, vyšetřovatelích. Víme, jak to je, nemá smysl se opakovat. Z pohledu justice u nás žádná pravice není. Když „pravicová" vláda Petra Nečase udělala něco pozitivního v justici, bylo to z donucení. Jinak byla zastáncem křivení, nevyšetřování, tutlání.
Nepatřit nikam - dokonale moderní
Špatně se u nás definuje i střed. Patří sem lidovci? Nebo jsou pravicová strana? Patří sem zelení, nebo jsou spíš levicová strana? Lidovci se do středu vejdou hlavně proto, že by klidně vládli dohromady s topkou, ale bez problémů i se sociální demokracií. Zelení podobně.
Další strany či hnutí jsou nezařaditelné vlevo nebo vpravo; jsou hlavně proti. Úsvit Tomia Okamury, SPOZ (proti ČSSD, proti TOP 09, ale pro Miloše Zemana). Nepatří nikam, v tom jsou dokonale moderní.
Za pravici se tradičně považuje ODS. Dál sem patří TOP 09. Kdo ještě? ANO 2011Andreje Babiše? Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové, vyznavačky Václava Klause a dříve kandidátky komunistů na prezidentku? Strana svobodných občanů?
Začněme rozbombardovanou ódeeskou. Zobrazuje krizi tuzemské pravice. Nemá nic, co by nabídla. Ani se nepokouší být důvěryhodná. Kdyby se pokoušela, musela by si přece především zvolit nové vedení. Jít do voleb s lídrem Miroslavou Němcovou a šéfem Martinem Kubou, to je opravdu megabída. Němcová má hrát tu čistou, Kuba toho pravicově schopného. Každý ale ví: Němcová byla u všeho. A mlčela. A Kuba je přítel kmotra. Co je na tom pravicového? Ti dva jsou vyznáním strany: nejsme schopni se sebou nic udělat.
Na voliče, především prvovoliče, ODS útočí nepravicově - twitterovou kampaní, která vědomě nemá žádný obsah, jsou to jen výkřiky. (Jak mi řekl jeden ódeesák: Nesmí to mít žádnej obsah, nesmí se o tom přemejšlet!") Tweet-hesílka jako: Levicovou žranici? Nechci, #Volím_pravici! Nebo: Levicoví lyrici? Sorry, #volím pravici." - Nebo jiná echt pravicová bomba: zvýšení rychlosti na dálnicích ze 130 na 150 kilometrů v hodině.
Aby nás nechytili
Pravici reprezentuje TOP 09. Je to typicky česká pravice. Skládá se z Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga, tedy ze spojení obrovské manipulativní dovednosti, protřelosti a s ní jakéhosi showbyznysu, popularity. Jeden nepopulární, druhý stále ještě populární. Jeden doháněný minulostí na obraně a styky s lidmi, jako je Richard Háva, druhý tak zmožený, že působí jak vzpomínka na sebe sama.
Topka vypadá nejvíc jako pravice. Její mantrou je „rozpočtová odpovědnost". Proč ne, dost možná nám to v minulých letech pomohlo. Zodpovědná však byla i za ořezání sociálních dávek pro různé skupiny obyvatel. To proběhlo dosti brutálně a maximálně necitlivě. Tedy v českém pojetí „pravicově". Co je na té straně mezinárodně pravicové? Západní orientace, žádné Rusko, Kuba a Čína.
Zároveň je však TOP 09 pravicovou parodií. Díky pilnému rozvracení justice a policie, u kterého se nelze zbavit dojmu, že pramení ze strachu, „aby nás nechytili".
Za zmínku napravo stojí Babišovo ANO. Napravo proto, že je to projekt jednoho muže, miliardáře a majitele mnoha firem. Ta strana automaticky vypadá pravicově. Ale její program je zase mix: majetková přiznání politiků a jejich rodin, více peněz důchodcům, solidární stát... samé levicové idoly. A k nim trochu pravicových návodů.
V reálu ovšem ANO funguje jako protestní strana, PROTIstrana (stejně jako Úsvit nebo spozka), naštvaná strana. Navíc byl Babiš osobně spojen nejen zřejmě s StB, ale později také s ČSSD, kupříkladu Stanislavem Grossem. Když se mu to hodilo, když to potřeboval. - O nějaké pravicové straně ANO 2011 tedy nemůže být ani řeči.
Pravá jak okruh na ploché dráze
Zajímavé je i to, jak vznikla. Jak už jsme psali, v minulých dvou třech letech bylo několik velkých českých byznysmenů totálně znechuceno místními poměry, korupcí, lhostejností státu, tím, jak jsou vytlačováni z republiky ven, jak raději podnikají za hranicemi než u nás. Chtěli vytvořit jakousi byznys-stranu, která by se tomu trendu vzepřela. Babiš byl tehdy u toho, myšlenku si přisvojil, utrhl se a rozjel svůj vlastní projekt. Ostatně sám to tak na začátku veřejně popisoval: už ho štvalo, že úplatky vzrostly z řádů desítek milionů až někam k miliardám.
Za pravici se vydává i odkladiště Hlavu vzhůru. Ani Klaus se ale raději s Bobošíkovou nespojil. Proč? Ona je pravá asi jako závody na ploché dráze. A ve volbách má malé šance.
Pravici tedy zastupuje nejvíce topka. Nechce rozhazovat, nakupovat na dluh. Zároveň ale nijak moc nepřitahuje voliče. Její kampaň je bez nápadu. Víme, kam jdeme, tvrdí. Slabé jak čaj z heřmánku. Hráz autokracii. Hm. Kníže jako Bond, James Bond? Trapné. Bez humoru, který se dal najít v prezidentské volbě a v knížecím číru. To byla nadsázka, provokace. Kdežto bondovka, to smrdí populismem. Co frčí? Pořád Bond? Tak dáme knížete jako agenta 007. Je z něj agent Jejího Veličenstva Miroslava Kalouska.
Co je na topce nejlepší a nejzdravější? Ne-topka, tedy Starostové. Ti mohou, měli by, představovat českou (pravicovou) budoucnost.