Následky vichřice: pohledy z vrtulníku

Následky vichřice: pohledy z vrtulníku
Nejhůře se vichřice podepsala na lesních porostech. Zasaženy byly všechny kraje. Jen ve státních lesích padlo podle předběžných odhadů pět miliónů kubíků dřeva, což je více než 70% celkové roční těžby Lesů České republiky. Pohled na přibližně pětihektarový polom v oblasti lesní správy Velhartice na Šumavě.
V neděli dopoledne se nový ministr zemědělství Petr Gandalovič vyrazil z paluby policejního vrtulníku přesvědčit, jaké škody nechala vichřice v Krušných horách, Českém lese a na Šumavě. Doprovázeli jej lidé z ministerstva a ředitel LČR František Koníček.
"Oskar Kilo Bravo Yankee Oskar," hlásí řídící věži Vladimír Panenka, pilot a ředitel Letecké služby PČR. Žádáme povolení ke startu a přeletu dráhy letiště Ruzyně. Vzduch je čistý, viditelnost skvělá, můžeme letět.
Les v Krušných horách toho už musel vydržet hodně. Vydržel i tuto vichřici. Současná kalamita není koncentrovaná do jednoho místa, její závažnost spočívá v rozsahu území, na kterém vichr lesy poškodil. Jinými slovy: není to apokalypsa.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
21. 1. 2007 23:00
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy