Kdo chce kam v ČSSD: Na sněmu se střetne Tejc s Chovancem, Sobotkův vliv může podrýt Zimola

10. 3. 2017 9:10
V pátek začíná 39. sjezd sociálních demokratů. Premiér Bohuslav Sobotka bude v napjaté atmosféře uvnitř strany obhajovat post předsedy. O funkci prvního místopředsedy se utkají dva účastníci "lánské" schůzky z roku 2013, ministr vnitra Milan Chovanec bude muset funkci obhájit před poslancem Jeronýmem Tejcem. Další výrazné tváře brněnského sjezdu ČSSD najdete v grafice.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek
Foto: Ludvík Hradilek

Bohuslav Sobotka

Obhajuje post předsedy.

Předseda ČSSD se může pyšnit tím, že patří k vůbec prvním členům obnovené sociální demokracie po roce 1989. Do strany vstoupil v pouhých dvaceti letech a postupně se propracoval až na nejvyšší post, na kterém je od roku 2011. Sociální demokracii zná sice dokonale, ale nyní se dostal do situace, kdy sám neví, co mu jeho spolustraníci připraví.

Před sebou má letos tři těžké překážky. Nejdříve musí na sjezdu obhájit post předsedy, následně musí v podzimních parlamentních volbách získat co nejlepší pozici pro vyjednávání o vládě a nakonec pro ČSSD prosadit co nejvýhodnější funkce. Pokud se mu to nepodaří, čeká ho pád, který zatím nepoznal.

 

Právě se děje

Další zprávy