Na černou skládku někdo vyhodil trilobity. Našli je dobrovolníci, kteří ji uklízeli

ČTK ČTK
15. 4. 2024 17:37
Dobrovolníci, kteří se na začátku dubna zúčastnili akce Ukliďme Česko, našli při likvidaci rozsáhlé černé skládky v Brně-Židenicích několik vyhozených destiček se zkamenělinami trilobitů. Zatím jde o letošní nejzajímavější nález, uvedli pořadatelé akce.
Trilobiti, ilustrační foto
Trilobiti, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Stáří nálezu lze datovat zhruba mezi 500 až 400 miliony lety. Lokalita nálezu přitom není úplně náhodná, poměrně velké množství, tedy 45, druhů trilobitů bylo totiž v minulosti objeveno právě severovýchodně od Brna na Hádech a v lomu Mokrá profesorem Ivo Chlupáčem," uvedl za Ukliďme Česko Radek Janoušek.

Další zajímavé nálezy mohou lidé posílat do každoroční fotosoutěže akce, její výsledky pořadatelé v květnu vyhlásí a nejzajímavější fotografie vystaví na facebookové stránce Ukliďme Česko.

Zájem o letošní akci Ukliďme Česko, která se koná každé jaro už deset let, byl rekordní v počtu účastníků. "Z dosavadních výsledků letošního ročníku je pak potěšující zejména skutečnost, že velká většina, tedy asi 70 procent organizátorů uvádí, že odpadu v přírodě nacházeli méně než v minulosti. Vypadá to, že po deseti letech pořádání dobrovolnických úklidů začíná naše úsilí pomalu přinášet ovoce. Zaměřujeme se totiž stále více na osvětu a prevenci vzniku černých skládek i litteringového odpadu," uvedl Miroslav Kubásek z pořádajícího spolku Ukliďme Česko.

Přestože většina akcí, které vedou k úklidu přírody a veřejných prostranství, se uskutečnila v první polovině února, dalších 300 úklidových akcí je naplánovaných v souvislosti se Dnem Země na víkend 20. a 21. dubna, upozornili pořadatelé.

 

Právě se děje

Další zprávy