Na Bulovce došlo k lidské chybě, řekl k záměně pacientek ministr Válek

ČTK ČTK
3. 4. 2024 11:46
Na Bulovce došlo k lidské chybě, řekl k záměně pacientek ministr Válek

Na pražské Fakultní nemocnice Bulovka minulý týden došlo k záměně pacientek, v jejímž důsledku jedna z nich potratila. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) jsou tam systémové procesy nastaveny správně. Pochybení považuje za lidskou chybu a o míře zavinění jednotlivých osob musí rozhodnout policie. Řekl to ve středu novinářům při příchodu na jednání vlády.

"Systémově je na této gynekologicko-porodnické klinice, kde se na nešťastná událost stala, vše správně nastaveno. Šlo o selhání lidského faktoru, (…) konkrétních lidí, kteří nepostupovali podle postupů, které jsou na Bulovce zavedeny," řekl ministr.

Ministerský odbor přímo řízených organizací, pod který Bulovka spadá, podle něj procesy zkontroloval, další vyšetřování je ale podle Válka na policii. "Ty postupy se znovu a znovu budou revidovat ve všech zdravotnických zařízeních. Pokud najdeme cokoliv, co by se dalo zlepšit, tak to samozřejmě zlepšíme," dodal s tím, že ředitel Bulovky Jan Kvaček kvůli této události ministrovu důvěru neztratil.

Podle médií byly obě zaměněné ženy cizinky původem z Asie, které trvale žijí v Česku. Jedna přišla na běžnou kontrolu v těhotenství, druhá na takzvanou kyretáž, která se provádí například při léčbě nemocné dělohy, ale lze tak i ukončit těhotenství. Čtyři pracovníci nemocnice, lékařka, sestra a administrativní pracovnice z gynekologicko-porodnické kliniky a anestezioložka z oddělení ARO jsou podle nemocnice po tragické události mimo službu.

 

Právě se děje

Další zprávy