MŽP zamítlo žádost o průzkum ložiska uhlí na Slánsku

ČTK ČTK
16. 12. 2013 20:07
Žádost byla zřejmě zamítnuta začátkem prosince.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: NWR

Praha - Ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský zamítl žádost firmy Wildhorse Energy CZ, která chce v ČR prozkoumat možnou "těžbu" uhlí metodou zplynování. Uvedl to dnes server IHNED.cz. Žádost o udělení průzkumné licence na Slánsku podle něj zamítl úřad začátkem prosince. Firma se hodlá proti negativnímu rozhodnutí soudně bránit a nevylučuje ani mezinárodní arbitráž.

"Zamítavé rozhodnutí podepsané ministrem v demisi Tomášem Podívínským nám do datové schránky přišlo v pátek 6. prosince tohoto roku. Přitom ještě v červenci mi po své tajemnici vzkazoval, že nemá zájem se věcí blíže zabývat a žádné zásadní rozhodnutí v této věci dělat nebude," cituje IHNED.cz prokuristu Wildhorse Energy CZ Romana Rácze.

Martina Neckářová z tiskového odboru ministerstva webu potvrdila, že ministr žádost opravdu zamítl. "Ministerstvo životního prostředí dospělo k závěru, že žádosti nelze vyhovět, neboť existuje další veřejný zájem (zejména zájem na ochraně podzemních vod), který převyšuje zájem na dalším průzkumu a následném využití ložiska," dodala.

Wildhorse Energy CZ, která je tuzemskou divizí stejnojmenné australské společnosti, je záležitostí znepokojena. V Česku chce prozkoumat možnost těžit uhlí formou zplynování ve třech oblastech - na Karvinsku, Mělnicku a Slánsku. "Podali jsme dohromady pět žádostí o stanovení průzkumného území a v březnu to budou už tři roky, kdy jsme podali první žádost," uvedl Rácz.

Těžaři chtějí uhlí z ložisek získávat metodou podzemního zplyňování, při které se uhlí zapálí pod zemí a na povrch se dostává jen plyn.

Wildhorse Energy CZ se podle serveru "začala bránit všemi dostupnými prostředky", nyní chystá podat další žalobu, a to na zrušení zamítavého rozhodnutí ministra. "Nevylučuje ale ani to, že vše požene až k mezinárodní arbitráži," uvádí web.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 5 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy