Muž obviněný ze založení požáru v Českém Švýcarsku zůstává ve vazbě

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 11. 2023 10:51
Muž obviněný ze založení požáru v Českém Švýcarsku zůstává ve vazbě

Obviněný šestatřicetiletý muž, na kterého státní zástupce podal obžalobu kvůli založení loňského požáru v národním parku České Švýcarsko, zůstává ve vazbě. Nepravomocně o tom rozhodl soud v Ústí nad Labem. Obhájce bývalého dobrovolného strážce národního parku Vít Pavko v úterý novinářům řekl, že jeho klient trvá na tom, že České Švýcarsko nezapálil. Muž je ve vazbě od května. Za obecné ohrožení a poškození cizí věci hrozí obviněnému až 15 let vězení. Požár byl nejrozsáhlejší v historii České republiky. Podle vyšetřovatelů zapálil muž letos v dubnu na Děčínsku i rozhlednu nebo posedy.

Obviněný na dotazy novinářů dnes neodpověděl, podle státního zástupce Tomáše Skály nevypovídal ani před soudem. Soud vazbu muži prodloužil, protože má obavy z jeho případného útěku a také z toho, že by mohl znovu páchat trestnou činnost. Na dotaz, zda tvrzení bývalého strážce odpovídá jeho výpovědím v přípravném řízení, Skála zatím nechtěl odpovědět. Hlavní líčení dosud nebylo nařízeno.

Podle dřívějšího vyjádření náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové pro iDNES trestnou činnost doznával obviněný částečně, motiv mužova jednání není jasný. Podle vyšetřovatelů způsobil všemi svými činy škodu 350 milionů korun. Dozorující státní zástupce pro něj v podané obžalobě navrhuje trest zhruba v polovině výše zmíněného rozmezí, tedy kolem 12 let a ochranné léčení v ústavní formě.

 

Právě se děje

Další zprávy