Muslimka dostala pokutu, když se bránila focení. Měla na to právo, rozhodl úřad a trest zrušil

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
7. 5. 2018 18:45
Muslimka se bránila focení, za následný konflikt dostala dvojnásobně větší pokutu než amatérská fotografka, která incident vyvolala. Pražský magistrát se muslimky zastal a pokutu jí zrušil. Měla podle něj právo se dožadovat smazání snímku i bránit fotografce v odchodu do příjezdu policie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Žena fotila u pražské Divoké Šárky muslimku s dětmi. Té to vadilo a požádala o smazání snímku, což fotografka odmítla. Za následnou potyčku dostala muslimka od úřadu Prahy 6 dvakrát vyšší pokutu než žena, která incident vyvolala. Nyní se v odvolání pražský magistrát muslimky zastal. Pokutu zrušil s tím, že měla právo se bránit před fotografováním.

Nakonec tedy z incidentu odešla s jistou sankcí jen amatérská fotografka Sylva P., která musela zaplatit 500 korun. Vyfotografovaná muslimka Lucie K. nemusí platit sankci 1000 korun a dalších 1000 korun náklady řízení. Její kamarádka, která se do incidentu zapojila, zatím ještě čeká na konečný verdikt, zda má 500korunovou pokutu uhradit.

Praha 6 podle magistrátu při zkoumání potyčky vyvodila z důkazů nesprávný závěr a pochybila při právním hodnocení. Například špatně interpretovala paragraf, který se zabývá focením na veřejnosti a ochranou osobních údajů.

"Neoprávněným zásahem bylo pořízení fotografie a dotčené osoby měly ve světle uvedeného právo na to, aby Sylva P. fotografii odstranila," píše magistrát v rozhodnutí, které má Aktuálně.cz k dispozici. Na fotografii totiž byly zachycené nejen ženy s náboženským šátkem, ale také děti, o které se staraly. U většiny z nich šlo rozpoznat obličej.

Amatérská fotografka argumentovala tím, že se jí líbila poklidná scenerie v parku, kde si hrají děti. Magistrát však upozorňuje, že muslimka vyjádřila jasný nesouhlas s focením a Sylva P. nedisponovala žádnou licencí, která by opravňovala si snímek i po námitce ponechat. "Jelikož (Sylva P.) reagovala negativně a chtěla z místa odejít, obviněné tak nezbývalo než zavolat policii a Sylvu P. do příjezdu policie zadržet," píše úřad.

Žena se ale začala bránit a snažila si cestu pryč prorazit. Do následné šarvátky se přimíchala i kamarádka muslimky. Tato scéna byla také jedním z hlavních důvodů, proč Praha 6 původně potrestala muslimku dvojnásobnou pokutou.

Podle úředníků měla vyfocená žena právo fotografku zadržet. "Magistrát je stejně jako odvolatelka toho názoru, že postupovala v rámci svépomoci v souladu s ustanovením občanského zákoníku. Ten připouští, že každý si může přiměřeným způsobem pomoci ke svému právu sám," argumentuje úřad v rozhodnutí. To, že se Lucie K. postavila ženě do cesty, považuje magistrát za přiměřené.

Stejně tak úřad chápe obavu muslimky, že by mohla být fotografie zneužita. Jako důkaz uvedla Lucie K. fotografii z rasistického webu White Media, který sestavuje jakési seznamy lidí. Tam je muslimka zachycena a její fotografie doplněna vulgárními nadávkami a komentáři.

Muslimská menšina je od vypuknutí migrační krize pod častými útoky na ulici i na internetu. Objevily se například weby jako "Vyfoť svého migranta", kde se publikovaly snímky lidí s jinou barvou pleti či s viditelnými náboženskými symboly. Pod fotografiemi se pak často objevovaly rasistické a nenávistné komentáře. Krátce po incidentu u Divoké Šárky vygradoval případ, kdy prvňáčkům v teplické základní škole lidé vyhrožovali, protože měli jinou barvu pleti. Mezi komentáři se třeba psalo, že by se do třídy měl hodit granát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy