Modřanská vana. Místo aut jsou na náměstí žáby a kachny

Martin Novák Martin Novák
4. 6. 2013 15:27
Povodeň znovu zasáhla pražskou čtvrť ležící u Vltavy
"Modřanská vana."
"Modřanská vana." | Foto: Martin Novák

Modřany - Modřanská ulice bývá obvykle v ranních hodinách rušná a chodec musí být rychlý a ostražitý, aby ji rychle přeběhl. V úterý - třetí den povodní - je všechno jinak.

Části ulice jsou uzavřené, takže místo aut a obvyklého hluku se Modřany nese zpěv ptáků a kvákání žab. A - samozřejmě - hukot charakteristický pro odčerpávání vody.

Obchodní náměstí a jeho okolí se stalo tak trochu ostrovem uvnitř Prahy. Kvůli zatopení nejezdí tramvaje, ve směru z Prahy končí u Branického nádraží. Nejezdí ani vlaky, protože hadice na odčerpávání vody nemohou vést jinudy než přes koleje.

Zaplavené Obchodní náměstí.
Zaplavené Obchodní náměstí. | Foto: Martin Novák

Problémy se zatopením prostor mají firmy v bloku průmyslových budov hned vedle Vltavy. "Od včerejška to stouplo o několik metrů," říká jeden z místních zaměstnanců. Spolu s kolegy vynáší v gumákách věci ze dvora.

Z několika domů se lidé museli evakuovat, některým to stále hrozí. "Představte si, soused mi říkal, že nemá kam jít. Přitom každý ví, že má barák," zlobí se paní kolem čtyřicítky venčící pudla, jenž ji neposlouchá a chce se dostat ke kachnám, které si lebedí ve vodě přímo uprostřed Obchodního náměstí.

Policisté a vojáci v Modřanské ulici, kde se provoz téměř zastavil.
Policisté a vojáci v Modřanské ulici, kde se provoz téměř zastavil. | Foto: Martin Novák

Další pán si stěžuje na chování předsedy bytového družstva u něj v domě. "To je kapitán jak stehno. Jak stoupne voda, první vyfičí a uteče na věž."

Voda byla tentokrát k Modřanům milosrdnější než v roce 2002. Což kvituje na lavičce starší dáma. Nakoupila předtím v Albertu, který zůstává otevřený, ačkoliv ho od vody dělí už jen nějaké dva až tři metry.

Tramvají to z Modřan nepůjde...
Tramvají to z Modřan nepůjde... | Foto: Martin Novák

"Tehdy to přišlo skoro bez varování a zasáhlo to i první patro. Přitom nás ujišťovali, že to bude jen v přízemí. Tentokrát někde dokonce jde i proud," usmívá se.

Ne ale všude. Nedaleká restaurace Černý kůň u stejnojmenné křižovatky v sousedních Hodkovičkách má zavřeno, protože elektřina nejde.

Vlakem také ne...
Vlakem také ne... | Foto: Martin Novák

Opodál se vojáci a policisté spokojeně vyhřívají na sluníčku na pytlích s pískem. Až sem zřejmě voda tentokrát nevystoupá.

Na Obchodním náměstí je policistka nervózní z lidí, kteří se chtějí dostat za pásku. "Tady nemáte co dělat! Ta páska tady asi je z nějakého důvodu, ne?!" utrhuje se na ženu, která chce fotografovat mobilem. "Důra jedna protivná," reaguje si pro sebe okřiknutá.

A tady nepojede ani autobus...
A tady nepojede ani autobus... | Foto: Martin Novák

Hasiči odčerpávají vodu z části silnice, která se nachází mezi dvěma protihlukovými bariérami. Ty teď z této komunikace udělaly vanu, ze které se vodě nechce.

"Přijde mi divné, že najednou neprší. Člověk už na to není zvyklý," říká přihlížející obyvatelka Modřan. Čtvrtě, ze které velká voda zase udělala tak trochu ostrov ve městě.

Foto: Martin Novák

 

Právě se děje

Další zprávy