Praha - Pacient jedné z pražských nemocnic se popáté za den zvedá z postele, kleká si na kobereček a s obličejem otočeným směrem, kde leží Mekka, se začíná modlit.
Lékaři a sestřičky mu v tom nebrání, naopak, tedy pokud má nemocnice mezinárodní akreditaci. Ta totiž nařizuje nemocnicím, aby všem pacientům i těm s v zemi "méně obvyklou vírou" poskytly "duchovní zázemí". To znamená, aby je nechali praktikovat své rituály, případně jim zajistili i přítomnost duchovního.
Mezinárodní akreditace pro nemocnice společnosti Joint Commission International mají u nás například Ústřední vojenská nemocnice, Nemocnice na Homolce a nově i Ústav hematologie a krevní transfúze.
Cetkovský: Akreditace jsou i přestavby za desítky milionů
Akreditace neupravuje jen podávání léku, vyšetření, operace nebo kontrolní mechanismy. Jejím smyslem je i to, aby pacient pokud možno nemusel opouštět své zvyky a chování z normálního života. Proto se počítá s různými náboženstvími, s přítomností rodiny, ale třeba i s vegetariánskou nebo košer kuchyní.
Nová pravidla pro akreditace před časem v Praze představila Sherry Kaufield z Joint Commission International.
Změnit nemocnici na akreditovanou nemocnici trvá roky a náklady jsou velké.
"Museli jsme dělat i přestavby za desítky milionů korun, protože stávající prostory by prostě získání akreditace znemožnily," vzpomíná Petr Cetkovský z Ústavu hematologie a krevní transfúze.
Lžidoktor nemá v nemocnici co dělat, natož v akreditované
Akreditované nemocnice musejí prověřovat i to, zda se v řadách jejich personálu neobjevují nějací "lžidoktoři" či falešné zdravotní sestry. Všechny diplomy jsou ověřovány přímo ve školách, které je vydaly.
"Problémy s podvodníky, kteří předstírají, že něco umějí jsou. I když každá nemocnice zpočátku tvrdí, že jí se to určitě netýká," říká Kaufield.
Takto "lustrován" byl i bývalý ředitel ÚHKT přední český onkolog profesor Pavel Klener. "I jeho vzdělání jsme prověřovali," říká Cetkovský.
U zařízení typu ÚHKT, kde mají někteří pacienti problém s oslabenou imunitou akreditace pečlivě řeší i běžné věci jako je úklid. "Sleduje je se, jak a co uklízečka umyla, jakým roztokem, jak naředěným, v jakém kbelíku. Pak to pak někdo přijde zkontrolovat, udělá stěry a pokud vyjdou špatně, ihned se hledá řešení, aby se něco podobného neopakovalo," dodává Cetkovský.
Plánují se přepadové konroly, stejně jako v USA
Podle lidí z praxe je u akreditací v Česku zatím problém, že jsou prověřovány jen jednou za tři roky.
"Když přijede komise ze států, všechna pravidla se skutečně dodržují, od některých se ale ustoupí hned, jak se za kontrolou zavřou dveře. Provoz pod akreditací je totiž mnohem dražší a přináší spoustu nové administrativy," říká zaměstnanec jedné z výše uvedených nemocnic, který si nepřál být jmenován.
Sherry Kaufield z JCI námitku uznává. "V USA proto fungují i namátkové neohlášené kontroly. Ty chceme zanedlouho zavést i u mezinárodních akreditací, tedy i v České republice," řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz.