Slídilem roku je ministerstvo zdravotnictví, anticenu dostal i biolog Flegr

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2021 18:41
Anticenu Velkého bratra za loňský rok mají ministerstvo zdravotnictví, společnost Cogniware a poslanci ANO Monika Červíčková a Jiří Mašek. V 16. ročníku soutěže o největšího slídila je udělila porota organizace Iuridicum Remedium. Ministerstvo v reakci uvedlo, že ochraně osobních údajů věnuje maximální pozornost a případné nedostatky napravilo. Anticenu dostal také evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr | Foto: DVTV

Ministerstvo zdravotnictví získalo anticenu za "dlouhodobého slídila", a to mimo jiné za návrh novely zákona o veřejném zdraví, podle kterého má hygienická služba získávat data o pohybu lidí od mobilních operátorů. Ministerstvo také podle IuRe nařídilo hygienickým stanicím zasílat údaje o lidech v karanténě policii. Třetí největší pochybení ministerstva organizace vidí v nastavení formulářů na antigenní testování a očkování, v nichž podle ní byly zakomponovány sledovací prvky různých společností, jako jsou Google a Seznam.

"Ministerstvo zdravotnictví věnuje maximální pozornost ochraně osobních údajů, a to jak v rámci běžné činnosti, tak v rámci činnosti spojené s epidemií covid-19," uvedla mluvčí ministerstva Barbora Peterová. V rámci nástrojů Chytré karantény a Centrálního rezervačního systému k testování a očkování podle ní postupovalo ministerstvo zdravotnictví výhradně v souladu s pravidly pro GDPR.

"Pokud byly i přesto odhaleny některé nedostatky způsobené nutností rychlého nasazení nástroje, přistoupilo ministerstvo zdravotnictví k jejich promptní nápravě," uvedla také Peterová. Doplnila, že ministerstvo pravidelně konzultuje ochranu osobních dat s Úřadem pro ochranu osobních údajů a s dalšími profesními organizacemi.

Cenu za "úředního slídila" získali poslanci ANO Červíčková a Mašek za pozměňovací návrh k vládní novele zákona o elektronických komunikacích, podle kterého by prodejci předplacených SIM karet měli právo získávat rodná čísla zákazníků, kteří si kupují předplacené SIM karty do mobilních telefonů. U cizinců by pak směli získávat údajů více, například jejich jména, data narození nebo bydliště. Tyto údaje by předávali operátorům.

"Firemním slídilem" se stala česká společnost Cogniware, která podle IuRe vyvíjí sledovací systém Cogniware Insights a dodává ho autoritářským režimům, například do Saúdské Arábie nebo Jordánska. Systém podle organizace obsahuje celou řadu modulů na rozpoznávání tváře, hlasu nebo emocí. Cogniware ale nemá kontrolu nad tím, jakým způsobem je systém využíván, tvrdí IuRe. Podle dřívějších informací médií firma spolupracuje i s českou policií.

Flegr navrhoval sledovat telefony i transakce

Evoluční biolog Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který získal anticenu za výrok Velkého bratra, podle IuRe v příspěvku na Facebooku uvedl, že státním orgánům by mělo být povoleno využívat neanonymizované informace o poloze osob z mobilních telefonů a také informace o jejich bankovních transakcích. Takový zásah do soukromí podle Flegra umožnil rozvinutým asijským státům zefektivnit vyhledávání nově nakažených a porazit epidemii.

Ředitel IuRe Jan Vobořil ale dodal, že Flegra nechce organizace nijak dehonestovat a oceňuje jeho osvětovou činnost v době epidemie. IuRe zároveň poskytla novinářům i Flegrovu reakci. V ní profesor uvedl, že příspěvek zveřejnil pouze na svém Facebooku, a to v rámci promoce dotazníku, v němž zjišťoval názor veřejnosti na podobné otázky.

"Uvedl jsem ho výslovně tím, že je kontroverzní a že se spoustě lidí včetně mých přátel líbit nebude. Důrazně jsem v něm upozornil na nutnost pečlivě regulovat takový zásah do občanských práv zákonem a navrhl, aby byl příslušný zákon připravený v předstihu, případně byl přejatý z legislativy některé demokratické země (tedy jistě nikoli Číny)," reagoval Flegr.

Doplnil, že podle něj je, více než otevření podobné diskuze o závažném etickém problému, nebezpečnější snaha o její umlčení. Zároveň však ocenil snahu IuRe upozorňovat na tendence státu narušovat soukromí a svobody občanů.

Ústavní soudkyně si ocenění nepřevezme

Porotci udělují i pozitivní cenu Edwarda Snowdena tomu, kdo se v uplynulém roce zasloužil o ochranu soukromí. Získala ji disentní, neboli nesouhlasná stanoviska soudkyně Ústavního soudu Kateřiny Šimáčkové.

První bylo stanovisko k nálezu Ústavního soudu, který v květnu 2019 posvětil plošný sběr metadat o elektronické komunikaci. Druhé bylo vydáno k nálezu, který posvětil stávající fungování systému zdravotnických registrů z listopadu 2020.

Toto ocenění organizace pouze vyhlásila, Šimáčková si ho nepřevezme. V reakci uvedla, že jako soudkyně musí dbát na to, aby aby nebyla narušována důvěra veřejnosti v nestranné a spravedlivé rozhodování soudů a pravidla profesní etiky jí nedovolují přijímat ocenění za to, jak vykonává soudcovskou funkci.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy