Foto: Hodina času a třicet sekund na jeden tah. V Praze se hraje mistrovství světa v piškvorkách

Foto: Hodina času a třicet sekund na jeden tah. V Praze se hraje mistrovství světa v piškvorkách
Nad pražským Gymnáziem Jana Keplera se stahují mraky. Jinak nic nenasvědčuje, že se tu právě koná mistrovství světa.
Jestli vám nic neříká Gomoku, vězte, že jsou to piškvorky. Tohle slovo ale nikdo kromě Slováků nezná.
Jen se nehraje na kostičkovaném papíře, ale na desce s 225 poli, měří se čas a kolečka a křížky nahrazují černé a bílé kameny. Cíl je stejný, dosáhnout souvislé řady pěti kamenů.
Radim Kostlivý, právník ve státních službách, mi v polední pauze vysvětluje základní odlišnost od piškvorek, jaké se hrají ve škole pod lavicí.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
21. 7. 2017 10:26
Pradávná hra s jednoduchými pravidly a složitou strategií. Každý je umí hrát, ale vyhrávat může jen stratég srovnatelný s velmistry šachu. V novodobé historii čtvrté mistrovství světa se právě hraje v Praze. Tento týden se hrají kvalifikace, v úterý 25. července se hraje finále a koncem příštího týdne turnaj v bleskových piškvorkách. Nikdo neví, z čeho vzniklo slovo piškvorky, znají ho kromě Česka jen na Slovensku, tak používají mezinárodní název Gomoku.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy