Foto: Hodina času a třicet sekund na jeden tah. V Praze se hraje mistrovství světa v piškvorkách

Foto: Hodina času a třicet sekund na jeden tah. V Praze se hraje mistrovství světa v piškvorkách
Nad pražským Gymnáziem Jana Keplera se stahují mraky. Jinak nic nenasvědčuje, že se tu právě koná mistrovství světa.
Jestli vám nic neříká Gomoku, vězte, že jsou to piškvorky. Tohle slovo ale nikdo kromě Slováků nezná.
Jen se nehraje na kostičkovaném papíře, ale na desce s 225 poli, měří se čas a kolečka a křížky nahrazují černé a bílé kameny. Cíl je stejný, dosáhnout souvislé řady pěti kamenů.
Radim Kostlivý, právník ve státních službách, mi v polední pauze vysvětluje základní odlišnost od piškvorek, jaké se hrají ve škole pod lavicí.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
21. 7. 2017 10:26
Pradávná hra s jednoduchými pravidly a složitou strategií. Každý je umí hrát, ale vyhrávat může jen stratég srovnatelný s velmistry šachu. V novodobé historii čtvrté mistrovství světa se právě hraje v Praze. Tento týden se hrají kvalifikace, v úterý 25. července se hraje finále a koncem příštího týdne turnaj v bleskových piškvorkách. Nikdo neví, z čeho vzniklo slovo piškvorky, znají ho kromě Česka jen na Slovensku, tak používají mezinárodní název Gomoku.
 

Právě se děje

před 5 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 30 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy