Ministerstvo kultury: Knížák při nákupu díla nechyboval

Red Dom
25. 1. 2008 12:56
Řídil se doporučením komise

Praha - Ministerstvo kultury se postavilo za Národní galerii, u níž se objevilo podezření, že nakupovala předražená umělecká díla.

Policie začala galerii prověřovat poté, co dostala trestní oznámení, podle něhož šéf galerie Milan Knížák koupil za nadhodnocenou cenu dílo svého přítele a obešel při tom veškeré schvalovací mechanismy.

ČTĚTE VÍCE: Policie prověřuje nákupy děl v Národní galerii 

Ministerstvo ale tvrdí, že nákup artefaktu "Auto" německého umělce Josepha Beuyse schválila komise, jak určují předpisy. Podle ministerstva byl nákup schválen, a to poměrem hlasů 5 pro, jeden proti a jeden se zdržel hlasování.

Milan Knížák koupil dílo za 15 milionů korun, podle trestního oznámení za desetkrát vyšší cenu, než činil odhad.

"Informace o nadhodnocené koupi obrazu jsou absurdní," řekla Aktuálně.cz tisková mluvčí Národní galerie Petra Jungwirthová.

Ani ministerstvo kultury v ceně nevidí problém. "Cena prošla komisí a není proto důvod pochybovat," řekla mluvčí ministerstva  Marcela Žižková.

Knížák se stanoviskem komise řídit nemusí

Nákup uměleckých děl projednává komise, která na základě toho vydá stanovisko. Rozhodnutí komise ale pro ředitele Národní galerie není závazné.

Podle ministerstva kultury je to tak proto, že nikoliv komise, ale ředitel zodpovídá za využívání peněz a naplňování činnosti galerie.

"Posuzovat proto případné nerespektování stanoviska poradního komise jako "obejití" tohoto orgánu je nelogickým nesmyslem, protože poradní sbor o ničem nerozhoduje, pouze vydává doporučení," píše ministerstvo kultury na svých internetových stránkách.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy