Chtějí miliony za měsíce v zajetí v Libanonu. Unesení Češi se spojili v boji o odškodné a mají plán

Radek Nohl Radek Nohl, Vojtěch Kubát
21. 4. 2016 9:45
Za téměř sedm měsíců strávených v zajetí budou chtít unesení Češi miliony. O peníze budou žádat poté, co policie ukončí vyšetřování jejich kauzy a případně řekne, zda někdo pochybil. Čtyři z pěti Čechů, kteří loni zmizeli v Libanonu, však mají i jiný plán, jak by mohli odškodné získat.
Pětice Čechů byla vyměněna za Libanonce Alího Fajáda.
Pětice Čechů byla vyměněna za Libanonce Alího Fajáda. | Foto: ČTK

Praha - Unesení Češi v Libanonu budou chtít získat miliony korun za to, že strávili téměř sedm měsíců v zajetí. Po svém návratu domů poté, co byli vyměněni za Libanonce Alího Fajáda a Chálida Marabího, si stěžovali, že se jim zhoršil zdravotní stav a přišli o velké množství peněz. Teď, deset týdnů od příletu do Česka, říkají, že se z únosu dosud nevzpamatovali. A také proto budou žádat odškodné.

Peníze za únos chtějí čtyři z pěti Čechů, kteří loni v červenci zmizeli v Libanonu - advokát Jan Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň. Vojenský zpravodajec Martin Psík se k nim zatím nepřidal.  

"Nyní jsme ve fázi, že čekáme, s čím přijde policie," řekl Švarc, který ostatní zastupuje. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) začali únos prověřovat už od doby, kdy se pětice vrátila domů. Každý z nich strávil s policisty několik hodin a celou cestu i únos jim detailně popisoval.

Zda někdo pochybil, ale ještě vyšetřovatelé neřekli. "Případ je stále ve fázi vyšetřování," uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. A více zatím nechtějí říct ani žalobci z Městského státního zastupitelství v Praze, které kauzu dozoruje. 

Odškodné? Až deset milionů

Překladatel Adam Homsi jako první spočítal, jaké odškodnění by chtěl získat. "Bude v řádech milionů, možná půjde až o deset milionů. Všichni jsme tratili," uvedl Homsi.

Další požadovanou částku zatím nechtějí prozradit. "Kdo to nezažil, si to nedokáže představit. Únos nám způsobil psychické i finanční ztráty," prohlásil novinář Dobeš. "Je těžké to vyčíslit," uvedl advokát Švarc.

Švarc zároveň doplnil, že peníze budou moci požadovat po tom, kdo za jejich únos může. To se snaží nyní zjistit ÚOOZ, ale když se detektivům nepodaří nikoho vypátrat, má čtveřice ještě další plán. "Můžeme žádat peníze třeba po jiném státu," nastiňuje Švarc. V jejich případě by se nabízel Libanon, kde byla pětice unesena.

Podle Jakuba Římana z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti je ve hře i další varianta. Mohli by žádat o finanční pomoc jako oběti trestného činu. V zákoně se píše, že mohou získat sociální dávku od 10 do 200 tisíc korun. "V tomto případě by museli prokázat, že jim trestným činem vznikla újma na zdraví," podotkl Říman. Třeba novinář Kofroň po svém návratu řekl, že v zajetí zhubl zhruba čtyřicet kilo. Na horší zdravotní stav si stěžovali i ostatní.  

O pochybení státu již po příletu domů mluvil třeba překladatel Homsi. "Zpravodajské služby špatně postupovaly, neověřily si, zda je naše bezpečnost zajištěna," prohlásil Homsi. Je známo, že Vojenské zpravodajství vyslalo do Libanonu i svého agenta Martina Psíka. Ministr obrany Martin Stropnický před několika dny řekl, že jejich analýza, kterou si nechal zpracovat, ale žádné zásadní chyby neodhalila.

Dluhy jsem za manžela platila, řekla Kristýna Homsi

Homsi si po návratu stěžoval také na to, že se dostal do finančních problémů a svou firmu nyní zachraňuje před krachem. Jeho manželka Kristýna Homsi, se kterou se nyní rozvádí, vidí situaci jinak.

"Celou dobu jsem se o to starala já. Hypotéka se splácela a splácí z mých peněz. Starala jsem se o všechny naše společné dluhy, o dluhy jeho osobní i o ty, které si udělal už předtím, než zmizel," řekla Kristýna Homsi Aktuálně.cz.

Po únosu jejího manžela musela dům pronajmout, protože neměla na platbu hypotéky. Skončila jí v té době mateřská a hledala si práci. Dluhy, které její manžel v Česku zanechal, byly v řádu desítek tisíc korun. Neplatil podle své manželky půjčky od úvěrových společností či platby za telefon. "Dluhy platila matka, sestra i manželka. Teď dlužím jim," přiznává Adam Homsi.

Kristýna Homsi také popsala, že se o únosu svého manžela dozvěděla nejdříve od novinářů. Pár hodin na to za ní přijeli lidé z kanceláře advokáta Jana Švarce. "Ti mě ujišťovali, že ten únos v žádném případě nesouvisí s panem Fajádem a že budou do tří měsíců zpátky," uvedla Homsi. Teprve až další den dorazila policie. Pět unesených se nakonec do Česka vrátilo až po sedmi měsících.

Myslím si, že za naším únosem nestojí libanonská rozvědka, zcela jistě by neunesla bratra pana Fajáda, říká jeden z pětice unesených Čechů Jan Švarc. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy