Chtějí miliony za měsíce v zajetí v Libanonu. Unesení Češi se spojili v boji o odškodné a mají plán

Radek Nohl Radek Nohl, Vojtěch Kubát
21. 4. 2016 9:45
Za téměř sedm měsíců strávených v zajetí budou chtít unesení Češi miliony. O peníze budou žádat poté, co policie ukončí vyšetřování jejich kauzy a případně řekne, zda někdo pochybil. Čtyři z pěti Čechů, kteří loni zmizeli v Libanonu, však mají i jiný plán, jak by mohli odškodné získat.
Pětice Čechů byla vyměněna za Libanonce Alího Fajáda.
Pětice Čechů byla vyměněna za Libanonce Alího Fajáda. | Foto: ČTK

Praha - Unesení Češi v Libanonu budou chtít získat miliony korun za to, že strávili téměř sedm měsíců v zajetí. Po svém návratu domů poté, co byli vyměněni za Libanonce Alího Fajáda a Chálida Marabího, si stěžovali, že se jim zhoršil zdravotní stav a přišli o velké množství peněz. Teď, deset týdnů od příletu do Česka, říkají, že se z únosu dosud nevzpamatovali. A také proto budou žádat odškodné.

Peníze za únos chtějí čtyři z pěti Čechů, kteří loni v červenci zmizeli v Libanonu - advokát Jan Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň. Vojenský zpravodajec Martin Psík se k nim zatím nepřidal.  

"Nyní jsme ve fázi, že čekáme, s čím přijde policie," řekl Švarc, který ostatní zastupuje. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) začali únos prověřovat už od doby, kdy se pětice vrátila domů. Každý z nich strávil s policisty několik hodin a celou cestu i únos jim detailně popisoval.

Zda někdo pochybil, ale ještě vyšetřovatelé neřekli. "Případ je stále ve fázi vyšetřování," uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. A více zatím nechtějí říct ani žalobci z Městského státního zastupitelství v Praze, které kauzu dozoruje. 

Odškodné? Až deset milionů

Překladatel Adam Homsi jako první spočítal, jaké odškodnění by chtěl získat. "Bude v řádech milionů, možná půjde až o deset milionů. Všichni jsme tratili," uvedl Homsi.

Další požadovanou částku zatím nechtějí prozradit. "Kdo to nezažil, si to nedokáže představit. Únos nám způsobil psychické i finanční ztráty," prohlásil novinář Dobeš. "Je těžké to vyčíslit," uvedl advokát Švarc.

Švarc zároveň doplnil, že peníze budou moci požadovat po tom, kdo za jejich únos může. To se snaží nyní zjistit ÚOOZ, ale když se detektivům nepodaří nikoho vypátrat, má čtveřice ještě další plán. "Můžeme žádat peníze třeba po jiném státu," nastiňuje Švarc. V jejich případě by se nabízel Libanon, kde byla pětice unesena.

Podle Jakuba Římana z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti je ve hře i další varianta. Mohli by žádat o finanční pomoc jako oběti trestného činu. V zákoně se píše, že mohou získat sociální dávku od 10 do 200 tisíc korun. "V tomto případě by museli prokázat, že jim trestným činem vznikla újma na zdraví," podotkl Říman. Třeba novinář Kofroň po svém návratu řekl, že v zajetí zhubl zhruba čtyřicet kilo. Na horší zdravotní stav si stěžovali i ostatní.  

O pochybení státu již po příletu domů mluvil třeba překladatel Homsi. "Zpravodajské služby špatně postupovaly, neověřily si, zda je naše bezpečnost zajištěna," prohlásil Homsi. Je známo, že Vojenské zpravodajství vyslalo do Libanonu i svého agenta Martina Psíka. Ministr obrany Martin Stropnický před několika dny řekl, že jejich analýza, kterou si nechal zpracovat, ale žádné zásadní chyby neodhalila.

Dluhy jsem za manžela platila, řekla Kristýna Homsi

Homsi si po návratu stěžoval také na to, že se dostal do finančních problémů a svou firmu nyní zachraňuje před krachem. Jeho manželka Kristýna Homsi, se kterou se nyní rozvádí, vidí situaci jinak.

"Celou dobu jsem se o to starala já. Hypotéka se splácela a splácí z mých peněz. Starala jsem se o všechny naše společné dluhy, o dluhy jeho osobní i o ty, které si udělal už předtím, než zmizel," řekla Kristýna Homsi Aktuálně.cz.

Po únosu jejího manžela musela dům pronajmout, protože neměla na platbu hypotéky. Skončila jí v té době mateřská a hledala si práci. Dluhy, které její manžel v Česku zanechal, byly v řádu desítek tisíc korun. Neplatil podle své manželky půjčky od úvěrových společností či platby za telefon. "Dluhy platila matka, sestra i manželka. Teď dlužím jim," přiznává Adam Homsi.

Kristýna Homsi také popsala, že se o únosu svého manžela dozvěděla nejdříve od novinářů. Pár hodin na to za ní přijeli lidé z kanceláře advokáta Jana Švarce. "Ti mě ujišťovali, že ten únos v žádném případě nesouvisí s panem Fajádem a že budou do tří měsíců zpátky," uvedla Homsi. Teprve až další den dorazila policie. Pět unesených se nakonec do Česka vrátilo až po sedmi měsících.

Myslím si, že za naším únosem nestojí libanonská rozvědka, zcela jistě by neunesla bratra pana Fajáda, říká jeden z pětice unesených Čechů Jan Švarc. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy