Praha - Program Zelená úsporám, největší dotační akce pro domácnosti v historii, míří i mimo rodinné domy, činžáky a paneláky.
Část z balíku bezmála 20 miliard korun budou moci obce použít na zateplení škol, školek, radnic, nemocnic či domů pro seniory a rovněž na výměnu starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění.
Umožní to čtvrteční podpis dohody ministryně životního prostředí Rut Bízkové s japonskými partnery.
Bez jejich souhlasu totiž není možné tak zásadní změnu udělat. Program Zelená úsporám je financován z prodeje emisních kreditů na skleníkový oxid uhličitý, které si od Česka koupili i japonští zájemci.
Obce nejspíš dostanou 4 miliardy
Ministerstvo životního prostředí zatím neuvedlo, s jak vysokou částkou mohou obce na zateplování veřejných budov počítat, ovšem podle dřívějších vyjádření ministryně Bízkové by mělo jít o 4 miliardy korun.
Ministerstvu se zatím podařilo podepsat dohody na prodej emisních kreditů za zbruba 20 miliard. Poslední obchod na dva miliony jednotek byl uzavřen koncem května se Světovou bankou.
Pokud by nová ministryně Rut Bízková nakonec skutečně rozhodla o rozšíření programu Zelená úsporám, nesmělo by se to podle ní žádným způsobem omezit prostředky pro domácnosti.
Zájem bude znovu obrovský
Státní fond životního prostředí, který peníze z programu rozděluje, předpokládá, že o miliardy na zateplování bude ze strany obcí ohromný zájem.
O peníze na tyto akce mají radnice tradičně velký zájem, Státní fond životního prostředí dlouhodobě nedokáže uspokojit všechny žadatele.
"Při poslední výzvě byly k dispozici asi 4,5 miliardy korun. Vyčerpány byly za osmačtyřicet hodin," řekla Aktuálně.cz mluvčí fondu Lenka Brandtová.
Program se už jednou rozšířil
Program byl spuštěn před rokem a od té doby se už jednou rozšířil. Původně byl určen pro rodinné domy a činžáky, v létě k nim přibyly ještě paneláky.
Ministerstvo zároveň výrazně zmírnilo podmínky pro udělení státní dotace, protože se ukázalo, že pravidla jsou nastavena příliš přísně, a z miliard na účtu se do domácností dostal jen zlomek.
Pokud by se miliardy na zateplování nevyčerpaly do roku 2012, muselo by Česko peníze vrátit Japonsku a dalším zemím, které si emisní kredity na skleníkové plyny koupily.
"Myslím, že na konci roku 2011 by bylo pozdě se rozhodovat, co se zbylými penězi," zdůvodnila ministryně životního prostředí Rut Bízková, proč se rozhodla rozšířit programu o veřejné budovy.
Peníze vyčerpají domácnosti dříve
Jenže po počátečních problémech s tím, že na nabízené miliardy většina zájemců nedosáhla, se po zmírnění podmínek program rozjel.
"Pokud vydrží současné tempo, vyčerpají se peníze ještě dříve," řekla Aktuálně.cz Lenka Brandtová, mluvčí Státního fondu životního prostředí, který miliardové dotace na zateplování rozděluje.
Dosud fond podpořil 22 tisíc projektů za celkem šest miliard korun. Největší zájem je přitom o celkové či dílčí zateplení domů.